Rookvrij plein Zeeuwse economie snakt naar structurele versterking Ouderen vaker doelwit o commentaar Laatste week ALLES halve prijs! DELSCHER ZEELAND 27 Granaat in haven te gast O Het Longfonds moe digt scholen aan, hun pleinen volle dig rookvrij te ma ken. In Zeeland is het hier en daar nog niet zover. Als het aan het fonds ligt, maken de laatste Zeeuwse scholen er nu snel werk van. Ook als dat mogelijk wat overlast voor de buurt bete kent omdat rokende scholieren dan uitwijken. Zeeland kan dit duwtje heel goed gebruiken. Het roken is de laatste decennia ver terugge drongen. Inmiddels zelfs uit de kleine cafés. Dit succes steunt, behalve op een beter besef van de gezondsheidsrisico's, op een cultuuromslag die bijna com pleet is. Waar roken ooit de norm was, is het al een tijdje een uitzondering. Maar jonge mensen die alles willen ontdek ken en die in een kringetje zit ten waar roken 'stoer' is, blij ken er nog steeds gevoelig voor. Ze zijn snel aan roken ver slaafd. Om deze kwetsbare groep beter te beschermen, moeten de scholen ook het laat ste stapje zetten. VLISSINGEN - Bij de buitenhaven in Vlissingen is afgelopen week end een explosief gevonden. De ongeveer 40 kilo zware Franse gra naat uit 1890 is gistermiddag door de EOD tot ontploffing gebracht. De economie trekt weer iets aan. Dat berichten ING en Rabo bank in hun meest recente voorspellingen voor 2015. Het CPB verwacht in 2015 een economische groei van 1,5 procent. Goed nieuws voor ondernemers en mensen die (weer) graag aan het werk willen. Export, consumptie en investeringen van bedrijven dragen al lemaal positief bij aan die economische groei. Het economisch herstel in Neder land is onder andere af te lezen aan de da ling van het aantal uitgesproken faillisse menten. Het UWV signaleert bovendien een dalende trend in het aantal ontslagver gunningen dat wordt verleend. In Zeeland snakt men naar economisch herstel. De sluiting van grote bedrijven als Thermphos, Zalco en Neckermann staan bij veel Zeeuwen nog scherp op het net vlies. De ondertekening van het contract voor de bouw van de nieuwe zeesluis in Terneuzen is dan ook een belangrijke posi tieve ontwikkeling voor de Zeeuwse eco nomie. Want in tegenstelling tot de lande lijke trend is het aantal faillissementen in Zeeland in 2014 nauwelijks gedaald en stijgt de ww-instroom het laatste kwar taal van 2014. December 2014 stonden 12.157 niet werkende werkzoekende inge schreven, 1.000 meer dan een jaar eerder. Voor Zeeland lijkt het economisch beeld daarmee niet zo gunstig als het landelijke. Terwijl het landelijke beeld op steeds meer fronten positieve signaalwaarden heeft, is dat voor Zeeland nog niet het ge val. Positieve economische kengetallen zo als een stijgende arbeidparticipatie en la ge werkloosheid in Zeeland lijken daarbij voor een belangrijk deel het gevolg van de mografische ontwikkelingen als vergrij zing en ontgroening. De opbouw van de Zeeuwse beroepsbevolking naar opleiding en leeftijd zou hier wel eens het verschil kunnen maken. In Zeeland zijn relatief weinig studerenden en veel ouderen die steeds vaker doorwerken als zij de zestig gepasseerd zijn. Als de Rabobank in haar regionale economische voorspelling pro beert winnaars en verliezers te benoe men, staat Zeeland en met name Zeeuws-Vlaanderen in de hoek van de ver liezers. „De laagste werkloosheid vinden we in Zeeuws-Vlaanderen, maar hoewel de daling van die werkloosheid positiefis, is de dynamiek in die regio ver te zoeken." De bouw van de nieuwe zeesluis zal de Ra bobank in haar voorspelling niet hebben meegenomen. Dat gaat de hele provincie een belangrijke economische boost geven. Het is wel zaak om na te denken hoe deze belangrijke tijdelijke impuls benut kan worden voor een structurele versterking van de Zeeuwse economie. Ouderen in Zeeland zijn 0 vaker het doelwit van overvallers geweest. Enkele opmerkelijke voorbeelden uit de afgelopen jaren: Op 12 april 2010 werd het echtpaar Davidse (75 en 80 jaar) thuis aan de Hogezoom in Renesse overvallen. De dader lieten het stel gewond en gekneveld achter. De tabakswinkel van Jo van Kalmt hout (1927-2012) aan de Voorstad in Goes was in totaal acht keer het doelwit van overvallers. Bij de zevende overval, op 17 augustus 2011 raakte ze gewond. Zij sloot haar winkel medio 2012 en overleed dat jaar, 85 jaar oud. Een 83-jarige vrouw werd op 16 januari 2014 in haar woning aan de Sivertstraat in Melis- kerke overvallen. In augustus vorig jaar werd een textielwinkel in 's-Gravenpol- der overvallen. De overvaller ging er zonder buit vandoor. Een bewoonster (83) van de Jan van Rompustraat in Terneuzen werd op 18 januari 2011 thuis overvallen en raakte gewond. WOENSDAG 11 FEBRUARI 2015 F randen, niet gevallen' Grote Markt 11-13, Goes 0113 227607 www.delscher.nl door Dick van der Wouw, senior-onderzoeker bij Scoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27