Aparte gebruikerspas nodig voor haltetaxi Aantal kinderen dat zich ziekenhuis in heeft gedronken is licht gedaald Dom in mijn knalgele hoodie 66 ik vind zelf 800 meter lopen wel gezond. Maar daar zijn we nog over bezig 66 Toen ik de deur opendeed stond hij daar met een groot mes in zijn hand OVERVAL OP GROENTEBOER 26 ZEELAND woensdag Ik voelde me zo dom. Dom en hopeloos uit de toon vallend. Zat ik daar op het podium. Zo ongelukkig. In mijn knalgele hoodie. Samen met de Vlaamse journa list, columnist, schrijver en voormalig hoofdredacteur Hu- go Camps sprak ik in de Klove niersdoelen in Middelburg voor een volle zaal over de cul turele verschillen tussen Vlaan deren en Nederland. Het niveauverschil was pijnlijk. Ik las een column voor over een pik tussen een deur, Hugo Camps over de laatste dagen van Hugo Claus. Voor het gesprek begon rook ten we nog samen een sigaret voor de deur van het gebouw. Hij vertelde dat hij zulke goede herinneringen had aan mijn vo rige hoofdredacteur en dat hij graag in Zeeland kwam vanwe ge de mooie vrouwen. Ik besloot dat het niet klikte tussen Hugo Camps en mij. Ik was nerveus, want ik had nog nooit op een dergelijke avond gesproken. Hopend dat ik vooral geen moeilijke vragen zou krijgen over literatuur, want romans lees ik nauwe lijks. Hugo Camps was vooral vermoeid of verveeld en nam nog een slok van zijn wodka. De gespreksleider, al evenzeer door de wol geverfd, had al vlug door dat hij van deze pro vinciaalse blaag geen zinnige bijdragen, laat staan vocaal vuurwerk mocht verwachten. En eerlijk gezegd, ik kon het be toog van collega Camps bij vla gen ook amper volgen. Ik hoor de die avond woorden voor het eerst en waarschijnlijk ook voor het laatst. Ik schraaltroostte mezelf met de gedachte dat ik gewoon een ander type ben; van een andere tijd. Ik zit zit op Facebook, Twit ter en Instagram. Ik weet bij voorbeeld weer wél wat een hoodie is. Hij niet. Het hielp, een beetje. Eventjes. Tot de gespreksleider me vroeg of ik wist wie de huidige pre mier van België is. Ik wilde weg, naar huis om het van me af te schrijven. Naar het Belgische bier, waar ik wél iets vanaf weet. Gauw vergeten en vooral hopen dat collega Camps nooit over deze avond in Zeeland zou schrijven. Gekozen is daarom voor een be perkt aantal verbindingen, waar door bestaande haltes vervallen. Welke dat zijn, wordt volgende week duidelijk. Gedeputeerde Ge orge van Heukelom kon gisteren bij de bekendmaking van de spel regels die de provincie met Con- nexxion heeft afgesproken, nog niet zeggen hoe ver dorpbewo ners straks moeten lopen naar de eerstvolgende halte voor deze bel bus. „Ik vind zelf 8oo meter lopen wel gezond. Maar daar zijn we nog over bezig." Binnen die opzet gaat een opstaptarief gelden van 88 cent en een kilometerprijs van 14 cent, vergelijkbaar met het re guliere openbaar vervoer. Voor abonnementhouders komt die prijs bovenop de kosten van de maand- of jaarkaart. Dat geldt onder andere voor scholieren. Vol gens Van Heukelom bekijkt de Stichting Scholierenvervoer Zee land samen met Connexxion of abonnementhouders, die vanaf 1 maart niet meer het volledige (reeds betaalde) traject met de bus kunnen rijden, een deel van hun geld terug kunnen krijgen. De rit moet contant worden afge- „De dader was er net op de fiets vandoor gegaan. Die kant op." Adrie Trimpe wijst in de richting van het Plein Vierwinden. Een paar uur nadat een met een mes bewapende man hem had overval len, vertelt de tachtigjarige groen teman opvallend rustig over wat hem die dinsdagochtend in zijn winkel is overkomen. „Het was kwart over negen. Ik was in de kamer achter de winkel toen ik iemand de zaak hoorde binnenkomen. Toen ik de deur opendeed stond hij daar met een groot mes in zijn hand. Ik wilde dat mes van hem afpakken, maar hij gooide me zo de stoel in." Halfliggend op zijn rug begon Adrie zijn belager te schoppen. Die gaf de groenteman nog een 'een paar stompen' op zijn hoofd en ging er vervolgens zonder buit vandoor. „Hij heeft niet eens de tijd gehad om om geld te vragen." De dader is naar schatting tussen 25 en de 30 jaar, is mager, heeft een snorre tje en droeg een petje. De politie stelt direct na de overval een buurtonderzoek in. rekend. Een OV-chipkaart werkt niet in de haltetaxi. Voor frequen te gebruikers wordt het mogelijk achteraf via automatische incasso te betalen. Om mee te kunnen met de belbus, moet wél een (gra tis) gebruikerspas worden aange vraagd bij de Gemeentelijke Ver- voerscentrale Zeeland in Terneu- zen. De gedeputeerde vertrouwt er op dat de 'tienduizenden' pas jes op tijd worden verspreid. De haltetaxi rijdt doordeweeks tussen 7 en 23 uur. Op zaterdag vanaf 8 uur en op zondag nog een uurtje later. Voor reizigers met de haltetaxi geldt een aansluitgaran- tie bij het overstappen op bus of trein, aldus Van Heukelom. De belbus moet minimaal 1,5 uur voor vertrek worden besteld bij de vervoerscentrale. Adries verwondingen vallen ge lukkig mee. De huisarts is langs geweest en ook heeft iemand van slachtofferhulp met het echtpaar contact opgenomen. In de och tend doet hij zijn verhaal aan de recherche. „Ik heb natuurlijk ont zettend geluk gehad dat hij niet is gaan steken. Maar ja, je handelt zonder na te denken. Het was voor mij ook niet de eerste keer." In 1990 stond een overvaller met, naar later bleek, een neppistool in zijn zaak. „Ik zei toen: 'wat geld? Een schop onder je donder!' En toen is ook hij weggegaan." Klanten staan voor een gesloten deur. 'Wegens omstandigheden gesloten' is op een briefje te le zen. Ze reageren verontwaardigd als ze horen dat hun groenteman het slachtoffer is geworden van een laffe overval. Maar om twee uur gaat de winkeldeur van het slot. „Een uur dicht is voor altijd verloren." Adrie is al heel zijn le ven in de weer met zijn groente zaak, waarvan 32 jaar aan het Groenewoud. Zes dagen in de week, zestien uur per dag. „Stoppen met de zaak? Dat is het ergste wat je mij aan zou kunnen doen!" OVERVALLEN OP OUDEREN De Zeeuwse alcoholpoli in het Ad miraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes heeft dat dinsdag bekendge maakt. De meeste comazuipers die zijn opgenomen, zijn tussen de 15 en 17 jaar oud. Twee waren net 13 jaar. De gemiddelde leeftijd ligt op 15,4 jaar. De Zeeuwse alcoholpoli in het ADRZ ging in 2012 van start. In dat jaar werden 28 comazuipers onder de 18 het ziekenhuis bin nengebracht. Na een lichte stij ging, is er nu dus weer sprake van een lichte daling. Coördinator Mischa Laeven van de Zeeuwse jeugd en alcoholcam pagne 'Laat ze niet (ver)zuipen!' is tevreden. „We kijken niet al leen naar de jongeren die in het ziekenhuis terechtkomen; dat is slechts het topje van de ijsberg. We zien dat jongeren minder en pas op latere leeftijd gaan drin ken." Toch is elke jongere die wordt op genomen er één te veel, vindt Aaf- ke van der Hoop, orthopedagoog van het ADRZ. Ze wijst erop dat alcoholvergiftiging schadelijk is voor jongeren, op korte en lange termijn. Het zorgt voor het over schrijden van (seksuele) grenzen, verkeersongevallen en agressivi- teit.De nadruk bij de Zeeuwse al coholpolikliniek ligt vooral op de nazorg. Kinderarts Isabelle Boone en orthopedagoog Van der Hoop proberen op de alcoholpoli te voorkomen dat jongeren voor een tweede maal een alcoholvergifti ging oplopen. Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - De haltetaxi die van af 1 maart in Zeeland gaat rijden op trajecten waar de bus verdwijnt, doet niet onbeperkt iedere halte aan. Die aanvankelijke optie zou neerkomen op een opstaptarief van 4 euro, naast de kilometerprijs van 40 cent. En dat is te duur, vin den Gedeputeerde Staten. George van Heukelom Ik ben overvallen door Theo Giele VLISSINGEN - Zijn vrouw Francien zag gistermorgen de bloedende hoofdwond bij Adrie Trimpe toen ze met de rollator hun groente- en fruitzaak aan het Groenewoud in Vlissingen binnenkwam. „Ik dacht eerst dat Adrie over een krat was gestruikeld. Ik vroeg hem: ben je gevallen? 'Nee', zei hij toen. 'Ik ben niet gevallen, maar overvallen'." Groenteboer Adrie Trimpe Minister Opstelten (Veiligheid en Justitie) zei vorig jaar oktober dat de kans dat ouderen het slachtof fer worden van een overval 'zeer klein' is. In de eerste acht maanden van 2014 vonden 99 overvallen op ouderen plaats. Dat is een daling van negentien procent ten opzich te van het jaar ervoor. Na diverse ernstige incidenten be loofde Opstelten in 2012 overval len op bejaarden hard aan te pak ken. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek concludeerde vorig jaar no vember dat ouderen in toenemen de mate het slachtoffer worden van geweld in het algemeen. Vooral onder mannen is dat het ge val. In 2013 had 0,62 procent van mensen van 75 jaar of ouder te maken met geweld. Twee jaar eer der was dat nog 0,36 procent. Op stelten noemde dat 'zorgelijk'. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - In 2014 hebben zich minder Zeeuwse jongeren het zie kenhuis in gedronken dan het jaar ervoor. Vorig jaar waren er 28 zo la veloos dat ze met alcoholvergifti ging in het ziekenhuis belandden. Een jaar eerder waren dat er 32. www.laatzenietverzuipen.nl De groentezaak van Trimpe in Vlissingen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26