Ontdek Italië Varken almanak Comazuipers ZEEUWS-VLAANDEREN WOENSDAG 11 februari 2015 25 heen is het leven hier bepaald doo^eScnelae Buiten Middelbare scholen weerleggen slechte score op lijst over rookvrij schoolplein GS akkoord met verkoop windpark In 2014 hebben zich minder Zeeuwse jongeren het ziekenhuis in gedronken dan het jaar ervoor. TERNEUZEN - Zeeland mag volgens het Longfonds dan laag scoren op het gebied van 'rookvrije school pleinen', in Zeeuws-Vlaanderen is paffen bij scholen vaak wel de gelijk verboden óf wordt dat op z'n minst ontmoedigd. Dat blijkt uit een rondje langs de vier mid delbare scholen. Het Longfonds maakte gisteren bekend dat in Zeeland maar wei nig 'rookvrije schoolpleinen' zijn. De Rede in Terneuzen weert ro kers wel degelijk, vertelt commu nicatieadviseur Esther van Halte ren. „Wij zijn sinds het begin van dit schooljaar volledig rookvrij: leerlingen én medewerkers mo gen nergens roken." De Rede voer de het nieuwe rookbeleid stapsge wijs in. „Een te plotseling verbod leidt gauw tot protest", weet Van Halteren. Scholen moeten zelf aan het Long fonds melden dat ze rookvrij zijn. Het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen deed dat niet en staat daarom niet in het lijstje 'rook vrije scholen'. Terwijl de school al vier jaar rook vrij is, meldt Jos de Kooning van de centrale directie. „We hebben er geen publiciteit aan gegeven, omdat het rookverbod niet op Een rookvrij schoolplein is meer dan alleen maar zeggen dat het niet mag zichzelf staat. Wij streven naar een gezonde en veilige school. Daarom hebben we ook een ge zonde kantine waar we een prijs voor hebben gewonnen." Het Reynaertcollege in Hulst voert over twee weken een soort gelijk beleid in, vertelt locatiedi recteur Peter Winters. „Na de kro kusvakantie zijn onze beide loca ties helemaal rookvrij." Nu zijn er nog wel een paar plek ken waar leerlingen mogen roken. „Maar we zijn wel al een poosje bezig met voorlichting en acties. Een 'rookvrij schoolplein' is voor ons meer dan alleen maar zeggen dat het niet mag." De docenten geven het goede voorbeeld, vertelt Winters. „Er was ook een rookgedeelte in de docentenkamer, maar die is ver dwenen. Gelijke monniken, gelij ke kappen." Bij het Zwin College in Oostburg mag op het school plein wél worden gerookt, zij het alleen op een bepaalde plek. „We hebben wel nagedacht over een rookverbod", vertelt directeur Frank Neefs. „Maar dan zouden de rokende leerlingen net buiten het hek gaan staan. Aan een druk ke, gevaarlijke weg. Dan liever op het plein, in het zicht." Een rook vrij plein is ook niet zaligmakend, vindt Neefs. „Ik kom wel eens op scholen waar het plein rookvrij is. Ie moet daar als bezoeker vaak door een rookwalm en rokende leerlingen heen wurmen." Toch helpt het instellen van 'rook vrije pleinen' voorkomen dat jon geren gaan roken, zegt Jelmer Krom van het Longfonds. „Onze inzet is niet bedoeld om rokers van hun verslaving af te helpen. We willen wél voorkomen dat tie ners gaan roken. Het moet nor maal worden dat je niet rookt op het schoolplein." Kras.nl/51207 of bel 0900-9697i5cPm MIDDELBURG - Het dagelijks pro vinciebestuur steunt het plan van energiebedrijf Delta om het wind- park Kreeksluis BV te verkopen, mits dat minimaal 61,3 miljoen eu ro opbrengt. De provincie is de grootste aandeelhouder van Del ta. Delta wil de zestien windmo lens langs de Kreekraksluizen bij Rilland verkopen om zijn schuld positie te verbeteren. Het energie bedrijf blijft het park wel beheren en blijft groene stroom afnemen. Tijdens een Thoolse commissieverga dering werd onlangs gesproken over de aankoop van een varkenshoude rij. Het agrarische bedrijf zit in de weg voor de uitbreiding van het be drijventerrein en dus willen B en W het opkopen voor vijf miljoen euro. Tijdens de vergadering lieten enkele commissieleden zich van hun gees tigste kant zien. Een CDA'er zei vijf miljoen euro erg veel geld te vinden. „Toch moet dit varkentje maar ge wassen worden." De aanwezige SP'er deed er nog een schepje boven op. „Die varkenshouder is spekko- per", stelde hij. Schijnbaar inspireer den ze het publiek, want tijdens het verlaten van de raadzaal zei één van de aanwezige inwoners hoofd schuddend: „Wat ik hier vanavond allemaal heb gehoord, slaat als een tang op een varken." van de rokers begint voor zijn 18e metroken van alle rokende kinderen heeft ooit een stoppoging gedaan van de kinderen die gaan roken sterft hieraan Weinig rook op schoolpleinen Peter Winters, Reynaert College Pagina 27: Commentaar 70% 50% Op het Zwin College in Oostburg is een 'rookhok' in gebruik op het schoolplein. Jeese, Sebastiaan en Julian uit havo-4 nemen een trekje, foto Camile Schelstraete Geniet tijdens deze autorondreis van de cultuur en natuur van Italië. Ontdek de unieke steden en bezoek de wijngaarden. Hotels in de omgeving van Venetië, Toscane en het Gardameer Inclusief Italiaans ontbijtbuffet Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds Tip? redactie@pzc.nl 41%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25