l X Syriëganger Bontinck spil in jihadproces België Blindganger vastleggen 66 Elke deal vereist een programma onder 10 BUITENLAND Regering in Athene wil grootste deel van afgesproken hervormingen en bezuinigingen uitvoeren. RAKETAANVAL OP OEKRAÏENSE STAD ■rtfsm r,.vsïv p&AftBBg;gs£r*4S BRUSSEL - De Griekse regering is bereid 70 procent van de met haar Europese en Amerikaanse geld schieters afgesproken hervormin gen en bezuinigingen uit te voe ren. Minister Yanis Varoufakis (Fi nanciën) wil vandaag, volgens Griekse functionarissen, bij het spoedoverleg met zijn collega's in de eurogroep in Brussel een tien tal maatregelen presenteren als al ternatief voor de resterende 30 procent. Griekenland heeft eerder vergaan de afspraken gemaakt met de trojka - de Europese Commissie, de Europese Centrale Bank en het Internationaal Monetair Fonds in ruil voor 240 miljard euro aan noodleningen. Met het nieuwe voorstel hoopt Griekenland zijn EU-partners tot een 'overbrug gingskrediet' te verleiden, waar mee het zich de komende maan den financieel kan redden. Onder tussen kan het dan onderhande len over schuldenverlichting. Ook zou Varoufakis willen vra gen of Griekenland acht miljard euro aan kortlopende obligaties mag uitgeven. Hij wil tevens de winst van 1,9 miljard euro, die de centrale banken in de eurozone hebben gemaakt op Griekse staats obligaties, hebben. Dat is afgespro ken in het steunprogramma, dat op 28 februari afloopt. Volgens de Duitse minister van Fi nanciën Wolfgang Schauble 'ver eist elke deal met Griekenland een programma onder internatio naal toezicht'. „Anders weet ik niet hoe de financiële markten reageren. Misschien weet premier Tsipras het beter." Naar verwach ting stort Griekenland financieel in als het voor financiering van de vrije markt afhankelijk wordt. Het is vandaag de eerste keer dat de negentien ministers van Finan ciën van de eurozone, inclusief nieuweling Varoufakis, over de Griekse crisis praten. Duitsland is, met andere noorde lijke landen als Nederland en Fin land, fel tegenstander van elke handreiking aan Griekenland. Bo vendien heeft premier Alexis Tsipras Duitsland meer tegen zich in het harnas gejaagd door elf miljard euro te claimen voor een lening die de bezetter Grie kenland in de Tweede Wereldoor log heeft opgelegd. Berlijn reageer de maandag woedend met een verklaring dat dit in i960 met een verdrag is afgehandeld. In Brussel wordt belangstellend uitgekeken naar wat Athene op ta fel legt.Athene hoopt op steun van linkse regeringen die genoeg hebben van het Europese bezuini gingsbeleid. Ierland en Portugal, die eerder zelf onder Europees toezicht heb ben gestaan en toen zwaar heb ben ingeleverd, zullen juist niet instemmen met een 'voorkeursbe handeling' voor Athene. Daarom wordt er mogelijk een typisch 'Brusselse' oplossing gevonden: het steunprogramma inclusief hervormingsafspraken wordt om gezet in iets wat de Grieken een overbruggingskrediet zullen noe men en de noordelijke landen ver lenging van het programma. Dan rest nog de schuldenverlichting. internationaal toezicht ANTWERPEN - De leider van de ra dicale moslimorganisatie Sha- ria4Belgium (S4B), Fouad Belka- cem (oftewel Abu Imran), hoort vandaag of hij vijftien jaar cel krijgt wegens het ronselen van ji- hadstrijders. Alle ogen bij het grootste terrorismeproces ooit in België zijn gericht op Jejoen Bon tinck, inmiddels de bekendste Syriëganger van Vlaanderen en hoofdgetuige tegen Belkacem. Na enkele weken uitstel doet de rechtbank in Antwerpen uit spraak in het monsterproces te gen 46 verdachten, onder wie twee Nederlanders. Veruit de meesten worden bij verstek ver oordeeld, omdat ze in Syrië vech ten of gesneuveld zijn. Volgens de 20-jarige Jejoen Bontinck had het weinig gescheeld of hij had zijn Syrië-'avontuur', dat in februari 2013 begon, ook niet overleefd. De Antwerpenaar haalde het nieuws omdat zijn vader, ex-mili- tair Dimitri, zijn volgens hem door Belkacem gehersenspoelde zoon in oktober 2013 nabij het Syrische Aleppo persoonlijk uit handen van terreurbeweging Al-Nusra zou hebben bevrijd. Di verse ouders van Syriëgangers hebben zich daarna, zonder resul taat, tot Bontinck sr. gewend om ook hun kinderen te vinden. Jejoen beweert samen met de la ter onthoofde Amerikaanse jour nalist James Foley gevangen te hebben geze ten. Ook zegt hij te zijn ge marteld door een 21-jarige Sy- riëstrijder uit Vilvoorde die in oktober is opgepakt. Bontinck jr. zit inmiddels ook achter tralies. Op 4 januari werd hij op het vliegveld van Brussel met een ticket naar Turkije gearresteerd. Hij verkeer- de gedurende het S4B-proces on der strikte voorwaarden in voorlo pige vrijheid, en zijn verhaal over een vakantie met zijn vriendin werd niet geslikt. Pa Bontinck was er als de kippen bij om op tv schande van de arrestatie te spre ken en te dreigen: „Jejoen is klaar om al zijn verklaringen tegen S4B in te trekken." In het 40.000 pagina's tellende dossier over S4B spelen juniors ge tuigenissen tegen Belkacem en zijn maten een prominente rol. Grieken binden een beetje in door onze correspondent Petra janbroers KRAMATORSK - Inwoners van Kramatorsk maken met hun mobieltjes foto's van een blindganger, nadat de stad gisteren met raketten was bestookt. Door de aanval op de stad, waar zich een hoofdkwartier van het Oekraïense leger bevindt, zouden zeker elf doden en 35 gewonden zijn gevallen. Op meerdere plaatsen in Oost-Oekraïne leverden het Oekraïense leger en de pro-Russische rebellen gisteren, een dag voor het topoverleg over Oekraïne in Minsk, zware gevechten, foto Gleb Garanich/Reuters Wolfgang Schauble, Duitse minister van Financiën door onze correspondent Petra Janbroers Jejoen Bontinck foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10