Uitgebreide sancties tegen Rusland Fietsreis Bodensee 8 BUITENLAND OEKRAÏNE beschouwing Als overleg in Minsk morgen mislukt, kan oorlog in Oekraïne zich enorm uitbreiden. Het machtigste westerse wapen tegen Rusland heet Swift sident, verzetten zich hiertegen. Dit ergert Amerikaanse haviken, onder wie onderminister voor Europese Zaken Victoria Nuland, die Europa de lafheid verwijten waarmee Hitier voor 1939 tege moet werd getreden. Voor Merkel zijn de politieke risi co's enorm. De Bondsregering heeft buitengewoon veel energie gestoken in pogingen voor de Oekraïense crisis een diplomatie ke oplossing te vinden. De kanse lier geeft die pogingen nu een laat ste kans en zet daarmee haar pres tige op het spel. Mochten de besprekingen misluk ken, dan dreigt de oorlog zich uit te breiden, mogelijk naar de Balti- sche landen of naar Moldavië, waar Russischtalige minderheden leven die het Kremlin zegt te moe ten beschermen. Als Poetin de in druk krijgt dat het Westen ver deeld is en zwak, kan hij probe ren in het Navo-verdragsgebied - de Baltische staten of Polen - mili tair te interveniëren. Dan zal dui delijk worden wat artikel 5 van de Navo - een aanval op één lid wordt beschouwd als een aanval op allen - waard is. Dat serieus over deze scenario's wordt gespeculeerd, geeft aan hoe explosief de situatie is. Niemand weet wat Poetins werkelijke inten ties zijn. De oud-spion beweert nog altijd dat in Oost-Oekraïne BRUSSEL - Mocht Rusland niet wil len toegeven in het conflict in Oekraïne, dan heeft het Westen nog een machtig wapen in de ach terzak: het kan Rusland afsluiten van het internationale betalings verkeer. Als dat gebeurt, ligt de Russische economie binnen een paar dagen volledig plat. Dan gaat er geen geld meer Rusland in of uit. BERLIJN - Temidden van woeste be schimpingen door nota bene haar Amerikaanse bondgenoten, die vinden dat Angela Merkel te toe geeflijk is jegens Vladimir Poetin, moet de Duitse bondskanselier morgen in Minsk de Russische president tot vrede zien te bewe gen. De vraag is of Poetin, die door de recente successen van pro-Russische rebellen op het slagveld in Oost-Oekraïne alle troeven in handen heeft, valt te bewegen tot een wapenstilstand. Merkel voerde gisteren in Was hington besprekingen met presi dent Obama. In Amerikaanse rege ringskringen wordt aangedron gen op wapenleveranties aan Kiev. Merkel en haar adjudant Francois Hollande, de Franse pre- slechts lokale rebellen tegen het leger van Kiev vechten, geholpen door Russische 'vrijwilligers' die begaan zijn met het lot van de Russen in de Donbass. Aan beide zijdes zijn de posities onwrikbaar. De rebellen willen de behaalde terreinwinst niet in onderhandelingen opgeven. De Oekraïense president Porosjenko kan niet erkennen dat hij de oor log heeft verloren - wat feitelijk het geval is - zonder ernstige poli tieke schade op te lopen. Merkel moet de partijen toch zo ver zien te krijgen tot een wapen stilstand overeen te komen, om vervolgens uit te komen bij een verder reikend akkoord. Elet lijkt een onmogelijke opgave. Het alternatief bestaat uit Ameri kaanse wapenleveringen aan Kiev en een escalatie van de oorlog. De voorstanders daarvan beweren dat Amerikaanse wapens de ba lans op het slagveld zullen wijzi gen. Als meer Russen sneuvelen, zal Poetin uiteindelijk inbinden, is de cynische redenering. Het probleem daarbij is dat veel geavanceerde westerse apparatuur alleen door speciaal opgeleide mi litairen kan worden bediend: door Amerikanen dus. Hoe Vladi mir Poetin op zo'n nieuwe fase in de Oekraïense oorlog zal reageren laat zich raden. De 'totale oorlog', waarvoor Francois Hollande eer der al waarschuwde, komt zo dichterbij. Een handreiking naar Rusland wilde minister Bert Koenders het besluit van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken gisteren in Brussel niet noemen, wel 'een goe de formule' om druk op Rusland te houden. Bondskanselier Angela Merkel en de Franse president Francois Hollande praten woensdag in Minsk met Vladimir Poetin en de Oekraïense president Petro Poro sjenko over onder meer een staakt-het-vuren en een 'duidelij ke bestandslijn', aldus Koenders. „Het moet geloofwaardig gebeu ren." In september werd ook een staakt-het-vuren overeengeko men maar daarvan kwam niets te recht. Koenders zei dat Nederland kan instemmen met de voorstel len van Merkel en Hollande. Donderdag zullen de regeringslei ders het resultaat van de vredeson derhandelingen in Minsk op een Top in Brussel evalueren, aldus de 'buitenlandchef van de EU, Federica Mogherini, na afloop van het overleg in Brussel gisteren. Zij kunnen dan ook tot verdere stap pen besluiten. De nieuwe sancties waarover de EU-buitenlandministers het giste ren eens werden, treffen 19 perso nen en 9 'entiteiten' die aan de zwarte lijst, waarop nu 132 men sen en 28 bedrijven en organisa ties staan, worden toegevoegd. Zij Kras.nl/46010 of bel 0900-9697iscPm Merkels laatste kans Gisteren in Donetsk: een vrouw staat wanhopig bij het in brand geschoten gebouw waarin ze woont, foto Maxim Shemetov/Reuters door Chris van Alem door onze correspondent Wierd Duk Als Poetin de indruk krijgt dat het Westen zwak is, kan hij proberen in Navo-gebied te interveniëren. Dan zal duidelijk worden wat artikel 5 van de Navo waard is. door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - De Europese Unie breidt de sancties tegen Rusland uit, maar doet er tot maandag niets mee. De EU wil eerst de resultaten afwach ten van het Duits-Franse 'diploma tieke offensief voor een oplossing van het conflict in Oost-Oekraïne. Ontdek dit fietsparadijs, geliefd om haar bijna subtropische klimaat, het bloemeneiland Mainau en pastelkleurige stadjes. Incl. busreis, ontbijt, diner, fietsroutes en NL'se reisleiding Gratis uw eigen fiets mee op reis of voordelige fietshuur Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8