Rechter: grenzen aan stoppen kalifaatgangers effeweg.nl UNESCO 6 BINNENLAND UITZETTING AFGHANEN Feda Amiri is zoek sinds hij in januari werd uitgezet. Zijn dochter zoekt hem in Kabul. KABUL/HEEZE - Is Feda Moham med Amiri (54) ondergedoken in Kabul? Zit hij in een Afghaanse gevangenis? Of is hij dood? Meer dan een maand na de omstreden uitzetting van asielzoeker Amiri uit Nederland is er taal noch te ken van hem vernomen. Zijn wanhopige 23-jarige dochter Tamana is inmiddels een week in Kabul om haar vader te zoeken. „Maar we hebben nog geen nieuws gehoord", zegt Gaibar Ha- sami van de Stichting tF, die het woord voert voor Tamana. Feda Amari uit Heeze is een zoge noemde ïF'er: een asielzoeker die niet in Nederland mag blijven om dat hij mogelijk mensenrechten heeft geschonden in zijn land van herkomst. In het geval van Amiri speelt dat hij bij de veiligheids dienst van het voormalige com munistische regime in Afghanis tan heeft gewerkt. Volgens de Nederlandse overheid heeft ieder een die voor die dienst werkte, zich schuldig gemaakt aan marte ling. Amiri vluchtte achttien jaar gele den met zijn jonge gezin naar Nederland en mocht toen blijven. Vanwege zijn voormalige werk kreeg hij niet de Nederlandse nationaliteit; zijn vrouw en drie kinderen kregen die in 2006 wel. In november vorig jaar werd Feda Amiri opgepakt en vastgezet. Ondanks protesten van Amari dat hij in Kabul geen familie heeft en dat hij daar als oud-lid van de vei ligheidsdienst gevaar loopt, werd hij op 5 januari naar de Afghaanse ben gewerkt terug te sturen, ligt onder vuur. Dat beleid is geba seerd op een ambtsbericht van de overheid uit 2000, met daarin al leen geanonimiseerde bronnen. Een deel van de oppositie in de Tweede Kamer en de Stichting 1F vinden de regel veel te algemeen. Want er waren duizenden officie ren bij de dienst. Feda Amiri stelt dat hij simpelweg politieagent was en geen misdaad heeft be gaan. „Je moet je onschuld bewijzen, dat is een omgekeerde bewijs last", zegt Hasami van tF. „Hoe moet je dat doen als je al vijftien jaar hier woont? En als je al met hoofdstad Kabul gevlogen. De Heezenaar is niet alleen. Nog tientallen Afghanen vrezen Ne derland uitgezet te worden omdat ze voor een van de veiligheids diensten werkten. Een andere Bra bander, Abdullah Sadat, is on langs ondergedoken om uitzet ting te voorkomen. De redenering van de Nederland se overheid om alle Afghanen die ooit bij de veiligheidsdienst heb- EERDERE JIHADZAKEN Praten met de pers wilden ze niet. „Deze mannen vinden het vooral belangrijk dat ze geen terro rist meer worden genoemd", al dus advocaat Serge Weening. Justitie, die twee jaar cel eiste, gaat het vonnis aanvechten. Vrijgesproken? Ze waren toch duide lijk op weg naar Syrië en hadden contacten met jihadisten? Klopt, ze werden in 2013 in Duits land opgepakt met hun auto's vol 'survivalspullen', cash en tele foons. Uit chatgesprekken blijkt dat Mohamed naar zijn broer Abdelkarim, strijder bij terreur groep Jahbat al-Nusra, wilde afrei zen. Toch blijkt volgens de rech ter nergens concreet uit dat beide verdachten terroristische of ande re misdrijven wilden plegen. Het hebben van radicaal gedachte goed en het bewonderen van een broer bij een terreurorganisatie is niet strafbaar, aldus de rechtbank. Jihadisten ontspringen dus de dans? Nee, de rechtbank in Arnhem zegt in navolging van de recht bank in Den Haag dat het strijden in Syrië wel degelijk als terroris me kan worden aangemerkt. Dan moet vaststaan dat iemand met de intentie om te vechten afreis de. Dat was het geval bij eerdere jihadzaken, maar volgens de rech ter nu niet. Deze zaak maakt dui delijk dat het strafrecht de moge lijkheden inperkt om kalifaatgan gers tegen te houden. 'De strafbe palingen die in deze zaak van be lang zijn, zijn niet toegesneden op een 'dreigende' uitreis naar Sy rië', staat in het vonnis. En dat is maar goed ook, zegt emeri tus-hoogleraar straf(proces)recht Theo de Roos. „Er is een grens ge steld. Het is een geruststellende gedachte dat denkbeelden niet be straft kunnen worden. Hierop weer nieuwe wetgeving loslaten, heeft geen enkele zin. Dat veran dert niets aan dit soort zaken." Heeft deze uitspraak gevolgen voor andere zaken? Dat is waar advocaten op hopen, bijvoorbeeld die van de 'jihadge- zinnen' uit Huizen die zich zou den willen vestigen in het kali faat. Eigenlijk zegt de Arnhemse rechter: als er geen concrete bewij zen zijn dat iemand daar wil strij den, is het niet strafbaar. Dat dwarsboomt de politieke roep om koste wat het kost jihadisten te stoppen. Voor het Openbaar Mi nisterie, dat nog werkt aan een groot aantal jihadzaken, is dit von nis moeilijk te verkroppen; van daar het hoger beroep. Ze vinden het nu vooral belangrijk dat ze geen terrorist meer worden genoemd Wereldcultuursteden Spanje UNIEKE AANBIEDING! www.effeweg.nl/wegener of bel 0529 - 46 96 67 Zoektocht naar door Cyril Rosman Tamana Amiri (midden) treurt op Schiphol om haar uitgezette va der. Ze is zelf naar Kabul gereisd om hem te vinden, archieffoto Herman Wouters/HH Mohammed G. uit Maastricht werd eind 2013 als eerste Syriëganger schuldig bevonden. Hij communiceerde openlijk over zijn plannen om te strijden. Hij kreeg psychische behandeling. Amsterdammer Omar H., ver oordeeld tot 1,5 jaar cel, had explosievenmateriaal en jihad- teksten in huis en zocht actief naar een manier om bommen te maken. H. is gevlucht en zou in Syrië strijden. Maher H. uit Zoetermeer is ver oordeeld tot drie jaar wegens strij den in Syrië. door Niki van der Naald ARNHEM - In vrijheid wandelden ze gisteren de rechtszaal uit: voorma lig terreurverdachten Mohamed el A. en Hakim B. uit Arnhem. Tot hun zichtbare opluchting sprak de rechtbank Arnhem ze gisteren vrij. Advocaat Serge Weening O11 daagse busreis Vertrek op: 17apr, 17 jul, 14aug, 16okt Highlights: Bezoek aan het wereldberoemde Guggenheim museum Het bekende Paseo del Prado in Madrid Kennismaking universiteitsstad Salamanca Bezoek aan de middeleeuwse stad Toledo Romeinse stadsmuur Avila Inclusief: 10 hotelovernachtingen in 3*/4* hotels 10 maal ontbijt en diner Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Salamanca, Spanje Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6