Rechter: hokken voor duiven zijn illegaal 'Gemeentelijk ov is gedoemd te mislukken' 30 ZEEUWS-VLAANDEREN GENTSE LEKKERNIJEN Calon is al jaren verwikkeld in een strijd met de gemeente Sluis. Na klachten van buren eiste de ge meente van hem dat hij bouwsels - schuurtjes en een hondenhok - in zijn tuin zou afbreken. Die staan daar al tientallen jaren, maar hij heeft er geen vergunning voor, meent de gemeente. Legali seren kan niet, want dan zou het 'bebouwd gedeelte' van zijn erf te groot worden. Calon vocht dat aan, maar krijgt nu bij de recht bank nul op het rekest. Volgens de rechter kan Calon niet aanto nen dat hij ooit een vergunning kreeg voor die gebouwen. De 75-jarige Calon, één van de meest succesvolle Zeeuwen in de duivensport, mag ook niet meer dan 250 duiven houden, vindt de rechtbank. Dat is inclusief jonge duiven. Calon moet medio maart aan de voorwaarden voldoen, anders krijgt hij een boete van opgeteld 12.000 euro. Hij kan nog naar de Raad van State stappen. Volgens de duivenmelker overweegt zijn raadsman die mogelijkheid. „Als we gaan, denk ik dat we een goe de kans hebben. De rechter heeft aantoonbare fouten gemaakt, om dat de gemeente niet de juiste in formatie heeft verstrekt. Nou, dat kunnen wij wel." Calon verkoopt dit jaar sowieso wel zijn jonge dui ven, zodat zijn totaal niet boven de 250 komt. „Uit voorzorg. Stel dat ik naar de Raad van State ga, maar ongelijk krijg, dan zit ik met te veel duiven. Ik zie dit dus maar als een overgangsjaar." De rechtbank heeft zich gebaseerd op onjuiste informatie Ze horen bij Cent zoals het Belfort en het Gravensteen. Sinds jaar en dag verkopen Carl Demeestere en Sonny Brei- ne hun 'neuzekes', en recenter ook sneeuwballen op de Croentenmarkt. Dat gaat gepaard met enige rivaliteit. zijn werkgever. „Ze zijn ambachte lijk gemaakt. Daardoor is de smaak beter." Hij kan een sneer naar de buurman niet laten. „In onze neuzekes zit minder suiker dan in die van de Demeestere. Die worden namelijk machinaal gemaakt en die van ons met lief de." Een nieuwe ontwikkeling in de neuzenoorlog, is de verkoop van sneeuwballen. De sneeuwbal heeft een kern van smeuïge vanil le waar een laagje fondantchocola de en poedersuiker omheen zit. 'De truffel van de werkmens' wor den ze ook wel genoemd. „Rotte patatten is ook een bijnaam maar dat klinkt minder smakelijk", zegt Boje Deforce met een lach. Hij verkoopt de sneeuwballen van Larmuseau, de producent die het snoepgoed in 1913 op de markt bracht. „De originele produ cent", benadrukt hij. Demeestere laat 'zijn' sneeuwballen door Con fiserie Geldhof maken, de maker van zijn neuzen „De sneeuwbal len van hiernaast zijn wel lekker hoor, maar die van mij hebben meer chocolade", zegt hij. De meestere wil ook nog wel een pri meur kwijt die zijn positie op de neuzenmarkt zal versterken: „Van af 21 maart komen er appelneu- zen, in samenwerking met Gent se volkstuinen. Ook ga ik hartige groenteneuzen verkopen", zegt hij. „Houd die neus in de goede richting", roept hij passanten na. Mijn neuzen zijn groter, krokanter en ik sta zeifin mijn kraam. CENT - De cuberdon is een paars, kegelvormig snoepje met een vloeibare kern dat in de volks mond een neus wordt genoemd. Op amper enkele meters afstand van elkaar verkopen Demeestere en Breine -op het zicht- dezelfde cuberdons. Alhoewel, dezelfde? Dat laten de mannen niet over hun kant gaan. „Mijn neuzen zijn groter, krokanter en ik sta altijd zélf in mijn kraam", zegt Carl De meestere van bakkerij Him- schoot. Hij werpt een scheve blik op Boje Deforce, een student die in het kraam van zijn buurman Sonny Breine staat. Die roept on dertussen met luide stem naar klanten dat hij de échte Gentse neuzen verkoopt. Deforce legt ex pres veel nadruk op het woord 'echt', en heeft duidelijk instruc ties gehad van zijn leermeester. De rivaliteit op de markt is kort om bijna tastbaar, want de heren beweren allebei de beste neuzen van Gent te verkopen. „Ik stond hier eerder en laat mensen zelf kiezen naar wie ze gaan", zegt De meestere. Al sinds 2011 staan de twee elkaar naar het leven en beschuldigin gen over het afpakken van klan ten gaan over en weer. Tijdens het hoogtepunt van de zogenoem de neuzenoorlog in april 2014, nam de Gentse burgemeester Da niël Termont de vergunningen van de verkopers zelfs af. Er zou den wat rake klappen gevallen zijn. Het misnoegen beperkt zich nu enkel tot verbale verwensin gen. Half november werd de kraam van Demeestere omverge- duwd door een ontevreden klant, maar de concurrentie zou niets met het incident te maken heb ben gehad. Demeestere verkoopt cuberdons van Confiserie Geld hof. „Ik sta hier een jaar of acht met mijn kraam. Vroeger waren er meer producenten van cuber dons, nu alleen wij tweeën nog. Geldhof maakt de neuzen al hon derdtwintig jaar en op de neuze kes van Demeestere prijkt een 'G.' „Van Geldhof, Gent en Groenten- markt", zegt hij trots. „Ónze neuzen komen van een team dat al generaties lang cuber dons maakt en wij staan hier het langst", verdedigt Boje Deforce Evers had, deels met een knipoog, in een brief geopperd een gemeen telijk vervoersbedrijf op te rich ten, uit ontevredenheid over de nieuwe busdienstregeling van de provincie. Dat zou echter onver mijdelijk failliet gaan, schrijven B en W. Voor zo'n bedrijf resteren immers alleen de onrendabele lij nen, en de gemeente mag er geen geld in steken, want dat zou wor den beschouwd als 'verboden overheidssteun'. Overigens heeft het college er al les aan gedaan de pijn voor West- Zeeuws-Vlaanderen zo gering mo gelijk te houden, schrijft het in de brief. Zo is regelmatig overlegd met de provincie en is een poging gedaan vrijwilligers te werven voor buurtbussen. Dat schoot ech ter niet op. „Wellicht dat onder potentiële vrijwillgers de misvat ting bestond dat hun inzet ten koste zou gaan van betaald werk", schrijven B en W. Die benadruk ken dat dit niet het geval is. REGIOAGENDA Antwerpen door Martijn de Koning SLIJKPLAAT - Duivenmelker Her man Calon uit Slijkplaat moet drie illegale duivenhokken in zijn tuin af breken en mag niet meer dan 250 duiven houden. De gemeente Sluis heeft alle recht om dat van hem te eisen. Dat oordeelt de rechtbank in Middelburg. Calon kan nog wel naar de Raad van State stappen. Herman Calon Strijd om neus en sneeuwbal De sneeuwballen zorgen voor her nieuwde rivaliteit. Cuberdons bestaan uit Arabische gom en frambozenaroma. Carl Demeestere door Sophie Stockman door Martijn de Koning OOSTBURG - Het opzetten van een 'gemeentelijk vervoersbedrijf is ge doemd te mislukken. Dat schrijft het college van B en W Sluis aan raadslid Robert Evers, fractievoor zitter van de PvdA in Sluis. Meer agendanieuws vindt u op onze website. DINSDAG 10 FEBRUARI AXEL - De Halle, 9.30 uur: Computeren/ laptop; 10.00 uur: Wandelen; 13.30 uur: Yoga, strijkhulp, Nia; 14.30 uur: Koersbal; 't Kasteeltje, 13.30 uur: Creatief; 19.00 uur: Bingo; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Vrij kaarten, biljarten, aerobics, jokeren; BRESKENS - De Uitkomst, 13.30 uur: Koersbal; Oi Biotaria Veerplein, 18.00 uur: Taiji; 19.00 uur: Qigong; CLINCE - Malpertuus, 13.00 uur: KBO bil jarten; 16.30 uur: Seniorenkoor; CRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO jokeren; HEIKANT - Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; 't Heike, 19.30 uur: Jaarvergadering dorps raad; HOEK - De Lovendoek, 9.30 uur: Biljarten, gym.; 13.30 uur: Kaarten; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, vluchtelingenwerk; 10.00 uur: Volksdan sen; 12.00 uur: Rijbewijskeuring; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten; 19.00 uur: Bijeenkomst SP; Locatie Zoutestraat, 11.00 uur: Samen ko ken; De Korenmarkt, 12.00 uur: Samen eten; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Geheugentraining; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 14.00 uur: Biljarten, sjoelen, welfare; Rozenhof, 13.30 uur: Handwerkmiddag Rode Kruis Kloosterzande NIEUWVLIET - Dorpshuis, 10.30 uur: Qi gong; SINT JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Computeren; 18.15 uur: Bijeenkomst vormsel; 19.00 uur: Computeren; 19.30 uur: EHBO; 20.30 uur: Gregoriaans koor; SCHOONDIJKE - Protestantse kerk, 19.30 uur: Informatie- en discussiebijeenkomst Ontmoeting met Islam; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Wandelen actieve senioren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN - De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; De Veste, 10.00 uur: Gymnastiek; 12.00 uur: Biljarten;13.30 uur: Bridge, handwer ken, soos; De Kameleon, 14.00 uur: Kaarten; Toonbeeld, 19.30 uur: Students in con cert; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; IJZENDIJKE - Zaal 24, 13.30 uur: Taiji; 14.30 uur: Qigong; ZUIDDORPE - SOKA PLUS, 14.00 uur: Kof- fiemiddag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61