V&D kende Getijdencentrale blijkt financieel haalbaar 66 Ik koop al jaren ondergoed bij V&D. Dat je kunt passen vind ik heel belangrijk 66 Wij beginnen hier ons rondjes door de stad en eindigen altijd bij La Plaza 66 Ze hebben bonden en verhuurders voor het blok gezet. Ik vertrouw ze voor geen cent 28 WALCHEREN VROOM DREESMAN Vlissingen boekt twee miljoen af op voormalige schoolgebouwen De aanvankelijke angst dat V&D zal verdwijnen, slaat om als het bericht van de redding komt. De gebouwen staan nu nog in de boeken voor 3,7 miljoen euro. De Belgische belegger die de panden wil verbouwen tot 250 studenten kamers, Arnold Hertsens van Wal- ding NV, betaalt er ruim ander half miljoen voor. De asbestsane ring is voor zijn rekening. Het bedrag van 3,7 miljoen is op gebouwd uit boekwaardes, rentes en onderhoudskosten. De boek waardes zijn zo hoog omdat aan de panden een bouwproject met 66 woningen was gekoppeld voor de periode 2020-2024. Maar, zegt de gemeente nu, dat project kent toch veel risico's en sluit boven dien niet aan bij de visie om de bouwfocus op het Scheldekwar- tier te richten. Maar bovenal wil Vlissingen de kans van vastgoed af te komen, niet laten schieten. Hertsens is nu eigenaar van de studentencontainers op het Schel- deterrein, die in 2017 weg moe ten. Aan de Adriaen Coortelaan wil hij 250 kamers, een mensa, sportfaciliteiten en parkeerplaat sen. Het middelste schoolgebouw en het achtergelegen noodge bouw zijn zo bouwvallig dat ze worden gesloopt. Op deze plek ko men de containers van het Schel- deterrein permanent te staan, na dat ze een facelift hebben onder gaan. De andere gebouwen wor den, zo luidt het voornemen, ver bouwd met behoud van de karak teristieke uitstraling. De gebouwen worden momen teel gebruikt door anti-krakers en stichting ROAT. Met die laatste gaat de gemeente in gesprek over een ander onderkomen. De afschrijving van twee miljoen volgt op de zes ton afschrijving op de HKPD-panden en de 2,2 mil joen afschrijving op de verkoop van Britannia. De spaarpot van de gemeente, de algemene reserve, slinkt hiermee naar een negatief saldo van anderhalf miljoen. Voor het echter zover is moeten de artikel-12 toezichthouder, de provincie en de gemeenteraad nog toesteming verlenen. De raad vergadert donderdag. GOES - „V&D sluiten, ik hoop van niet." Els van Nijnatten, oorspron kelijk uit Brabant, is haar hele le ven al klant bij 'Vroom'. Aan die benaming kun je horen dat ze bo ven de zestig is. V&D stond vroe ger, toen in elk geval Dreesmann nog de scepter zwaaide in de be- drijfstop, dichter bij de klanten dan nu het bedrijf goeddeels door een Amerikaans investerings fonds wordt gerund. Els van Nijnatten kijkt nu bij de koopjes. Ze heeft al een tasje met afgerekende spullen, maar je weer maar nooit. „Ik haal al sinds mijn tienerjaren ondergoed, of lingerie zoals ze dat tegenwoordig noemen, bij V&D. De kwaliteit is goed, ik kan ervan op aan. Bij de Hema hebben ze ook goed spul, dat weet ik, maar daar kun je niet passen. Dat heb ik altijd het voordeel van V&D ge vonden. De prijzen lopen niet ver uiteen, maar het passen is voor mij belangrijk. Ik zou het echt erg vinden als V&D ophield te be staan, maar ik ben vanmiddag wel gekomen omdat ik er reke ning mee hou dat zoiets kan ge beuren." Ze heeft twee bh's en een onderjurkje gekocht. Niet alleen Els komt op de veront rustende berichten af dat het wel- eens gebeurd kan zijn met het grootwinkelbedrijf. Jeanne de Maaijer uit Goes kocht vroeger al tijd boeken bij V&D. „Tegenwoor dig doe ik dat op internet, maar ik loop nog weieens graag rond in de winkel. Voor kleding of bijou terieën. Die hebben ze hier ook wel mooie. Nu hoorde ik van uit verkoop, maar ik kan niet zo veel vinden. Vorig jaar heb ik nog een paar hele goede schoenen in de uitverkoop gekocht, meestal neem ik wel wat mee. Wat mij be treft blijft V&D voor eeuwig open, al was het alleen maar voor het personeel. Dat is hier echt heel vriendelijk." Een jong Goes' koppel, Inge en Barry, stapt de winkel in voor een broek voor hem en een vestje voor haar. Ze hebben aan het be gin van de middag vooral met het personeel te doen. „Stel je voor dat je zomaar een percentage van je loon moet inleveren. Die men sen hebben toch ook financiële verplichtingen." Inge kan er niet over uit. „Als V&D verdwijnt, zal ik daar niet erg mee zitten, win kels genoeg in Goes en als het me niet bevalt, ga ik naar Rotterdam of Antwerpen. Maar voor een hele boel mensen is er dan geen werk meer en er staat hier een lelijke winkel leeg waar waarschijnlijk niemand in wil." Barry zou het wel heel jammer vinden als het bedrijf de deuren sloot. „Wij beginnen altijd hier, aan het begin van de Kreukel- markt. Dan lopen we eerst de Lan ge Kerkstraat in, over de Grote Markt en dan terug door de Lange Vorststraat. We steken dan door de Hema heen naar La Plaza, waar we dan koffie drinken of wat an ders. Dat loopje zit er al drie jaar in. Het zou jammer zijn als we het plotseling anders zouden moe ten doen." Ze doen het deze maandagmid dag net als anders en na twee uur tjes zien we ze dan ook terugko men. We kunnen melden dat V&D inmiddels gered is en Inge en Barry reageren opgelucht. Zodra het nieuws zich verspreidt, feliciteren verschillende klanten de winkelmeisjes. Een van de werknemers van La Plaza moet 'eerst zien, dan geloven'. De rest neemt de felicitaties opgelucht in ontvangst. Een voorbijganger, Lydia Hans- ma, wil het pand van V&D nooit meer betreden. „Lui die zo met hun personeel omgaan, zullen aan mij geen cent verdienen." Dat de ellende inmiddels grotendeels achter de rug is, kan haar niet ver murwen. „Als ze gered zijn, komt dat niet doordat ze nu volgens fat soenlijke Europese normen zijn gaan besturen. Ze hebben de bon den en de verhuurders toch maar voor het blok gezet en bewust het risico gelopen dat honderden werknemers op straat komen te staan. Ik vertrouw ze voor geen cent." Hansma vertelt er bij dat ze bewust nooit iets op internet koopt. „Juist omdat ik bang ben voor banenverlies en verloedering van de binnensteden." 1 ///-/;/111V\ Op die ontwikkeling rustte vanaf het begin geen zegen. Goesenaren zagen Het Schuttershof, waar ze de vooral de opwindig van de ja- Het ministerie van Economische Zaken en enkele banken noemen het door het projectbureau Getij dencentrale opgestelde bedrijfs plan 'realistisch'. Het projectbureau onderzocht sa men met bedrijfsleven, kennisin stituten en natuurorganisaties zes varianten van getijdencentrales op hun economische haalbaar heid. Daarbij bleek al snel het voordeel van bulbturbines dóór de dam, boven turbines in een he vel óver de dam. Verder werd duidelijk dat een gro te centrale, vanaf 25 megawatt, voordeliger werkt dan een kleine. Het mag ook weer niet té groot, want vanaf 45 megawatt weegt de opbrengst niet meer op tegen de investering. Vandaar dat de projectgroep kiest voor de één na grootste variant, de near juli scale van 25 megawatt. Die levert 85 gigawattuur per jaar en kan daarmee 25.500 huishou dens van stroom voorzien. Een dergelijke centrale kost 250 mil joen euro. De overheid wil hier aan 100 miljoen bijdragen. De rest moet de toekomstige exploitant op tafel leggen. Uit het onderzoek blijkt verder dat alle varianten for se verliezen opleveren. Pas na 'op timalisering' zijn de bedrijfsresul taten neutraal tot licht positief te maken. De grootste optimalisatie komt van de toekomstige bouwers. Zij willen 23 miljoen korting geven als zij de opdracht in 'een mand je' krijgen. Dat betekent dat zij te gelijkertijd met de bouw van de Ik ben enthousiast over de uitkomst van deze marktconsultatie centrale, andere opdrachten in de regio krijgen. Vijf bouwers heb ben interesse getoond in het werk. Als je de innovatieve kennis, opge daan aan de Brouwersdam, ook verzilvert, levert dat weer een 'op timalisatie' van acht miljoen op. Tenslotte kan Rijkswaterstaat de reserveopslag van energie verklei nen van 35 naar 25 procent. Deze 'optimalisatie' bedraagt tien mil joen euro. Het nieuws van de economische haalbaarheid van de centrale is op Goeree-Overflakkee met gejuich ontvangen. „De centrale past in ons streven het eiland in 2020 energieneutraal te maken", geeft wethouder Arend-Jan van der Vlugt aan. „Een doorlaat in de Brouwersdam die naast een verbe tering van de waterkwaliteit in de Grevelingen, ook nog eens voor een groot aantal huishoudens groene stroom levert, sluit hier naadloos bij aan. Met de centrale ontstaan ook nieuwe mogelijkhe den voor toerisme. Daarbij komt dat zo'n innovatieve ontwikke ling Goeree-Overflakkee interna tionaal in de spotlights zet. Kort om ik ben meer dan enthousiast over de uitkomst van deze markt consultatie", aldus Van der Vlugt. Zijn Schouwse collega Ad Verse- put wil nog niet reageren op het onderzoek. De gemeentelijke afde ling communicatie bereidt een persconferentie voor. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Om de voormalige schoolgebouwen aan de Adriaen Coortelaan in Vlissingen te verko pen, moet de gemeente twee mil joen euro afschrijven. Klanten zijn blij met door Mieke van der Jagt Els van Nijnatten Inge en Barry Lydia Hansma door Mieke van der Jagt GOES - Het is niet zonder slag of stoot dat Vroom Dreesmann zich in de jaren negentig van de vo rige eeuw in Goes vestigden. Eigen lijk wilde het bedrijf al in 1979 een winkel openen in het Schuttershof- gebied, dat toen nog moest wor den gebouwd. door Ton van den Nouweland BROUWERSDAM - Met de belofte aan bouwbedrijven dat ze meer op drachten krijgen in de regio, is de rekensom voor de bouw van een getijdencentrale in de Brouwers- dam kloppend gemaakt. Wethouder Van der Vlugt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28