Maatschappelijke duizendpoot mr. J. J. van der Weel overleden Verwarde mensen belanden voortaan niet meer in de cel Voorjaar 66 Het komt eens in de zoveel jaar voor, maar het is elke keer één ongeluk te veel DRAMA MET ZANDSCHIP 26 ZEELAND Zandtransporteurs reageren geschokt op het ongeluk met het zandschip Rick en breken zich het hoofd over oorzaak. dinsdag De puber is aan het op ruimen, schoonma ken zelfs. Vuilniszak ken verlaten gevuld haar kamer, vaat vindt zijn weg naar beneden en de laatste vie ze sok wordt gevonden in een verloren hoekje en in de was mand gedeponeerd. 'Niet voor zijn tijd', zou het commentaar van mijn moeder zaliger lui den. Na zo'n actie blijkt dat we toch veel meer limonadeglazen hebben dan ik dacht. Nieuwe sokken hoefik evenmin te ko pen en vermoedelijk is de helft van de weessokken ook weer terecht. De lesboeken staan weer binnen handbereik op het lege bureau, zodat de laatste loodjes geordend afgerond kun nen worden. Terwijl zij boven bezig is, maak ik de ruimte tussen de cv-pla- ten in de keuken schoon. Het is onmiskenbaar. Wanneer wij, twee notoire rommelma- kers, gaan poetsen en ordenen, kan dat maar één ding beteke nen. Het voorjaar komt eraan. Waar vorige week de noordoos tenwind in combinatie met de vorst ons land nog gijzelde, hangt nu de belofte van het voorjaar in de lucht. Nog even en de potten vet mogen weer vervangen worden door de zon nebrand. Geen mutsen, geen handschoenen, geen bloedende lippen, geen dikke truien en geen kachel meer. Langzaam en voorzichtig verschijnen de eerste bloemen: sneeuwklok jes, helleborus. De knoppen aan de takken van de fruitbo men maken zich op voor de eer ste warmte. De natuur en ons onderbewus te weten dat het voorjaar wordt. Het onderbewuste van mijn stokoude herder weet het zelfs. Hij waant zich weer de jonge god die hij ooit was en ge draagt zich overmoedig macho. De jonge herder van de vrouwe lijke soort haalt hem snel uit de ze droom op een manier zoals alleen teven dat kunnen. Ze vecht vals maar effectief en put hem volledig uit. Na een paar mislukte avances ligt de oude man hijgend op zijn zij. Zij bijt hem nog een paar keer demon stratiefin de kraag om te laten zien dat zijn dagen toch echt voorbij zijn. Zoals de winter voor de lente plaats maakt. On verbiddelijk maar hoopvol. Van der Weel bekleedde tal van politieke en maatschappelijke functies in Zeeland en daarbui ten. Zo was hij van 1988 tot 2000 kamerheer van de koningin in Zeeland. In 2000 werd hij benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Voor zijn vele ver diensten was hij eerder al, in 1992, benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dat gebeurde bij gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het Neder landse Rode Kruis, een organisa tie waarvoor Van der Weel actief was. Van 1986 tot 1994 was hij lan delijk voorzitter. Van der Weel kwam uit een bekende advocaten- familie. Het kantoor Van der Weel fuseerde in 1977 met dat van Adriaanse tot Adriaanse Van der Weel. Van 1966 tot 1972 was Van der Weel raadslid en wethouder voor de PvdA in Middelburg. Hij stapte uit de partij en de gemeenteraad nadat het PvdA-congres in meer derheid het standpunt in had ge nomen dat Nederland uit de Navo moest stappen. Van 1972 tot 1980 was hij voorzitter van de Zeeuw se Culturele Raad. In 1981 kreeg hij de Zeeuwse prijs voor kunsten en wetenschappen. Commissaris HOOFDPLAAT - Zandschippers die regelmatig lading innemen bij de Hooge Platen op de Westerschel- de, spreken van een regelrecht dra ma. „Het komt eens in de zoveel jaar voor, maar het is elke keer één ongeluk te veel", zegt een ont dane schipper, die verder abso luut niet op het kapseizen van de Rick - in de nacht van donderdag op vrijdag - wil ingaan 'uit res pect voor de familie'. Ook andere collega's reageren zeer terughou dend of zelfs helemaal niet. De zandtransporteurs speculeren wel volop over de oorzaak van het ongeluk, waarbij de 35-jarige schipper Rick Broekmeulen om het leven kwam. Zijn 66-jarige va der en de 17-jarige dekknecht kon den worden gered. „We zitten er hier net met een paar mensen over te praten", zegt schipper Cees van de Broek, opge groeid in de zandschipperij, maar later overgestapt op een 'gewoon binnenvaartschip' en nu werk zaam op de grote vaart. „Ik hoor dat de Rick mogelijk door de stro ming tegen de zandzuiger, die hem aan het laden was, is aange drukt. Dat zou kunnen. Als hij in derdaad tegen die zuiger is ge klapt, dan kan het schip naar één kant overgeheld zijn. Als je dan een lading van een bepaald soort zand aan boord hebt, die naar één kant schuift, ben je weg." Van de Broek weet dat bepaalde zandsoorten levensgevaarlijk zijn. „Je hebt zand dat zich vermengt met water, dat er bij wijze van spreken als een soort film om heen blijft zitten. Dat blijft daar door dus een vloeibare massa, die in beweging blijft en die je alleen compacter krijgt door voortdu rend te pompen. Die zandsoort komt je niet vaak tegen, maar die bestaat dus wel." Dat het schip overladen was, zo als vroeger vaak voorkwam, wil er bij Van de Broek niet in. „De re gels zijn jaren geleden al aange scherpt en de controles zijn streng." Schipper Johnny van Ijk van het beunschip Marlea uit Terneuzen vaart al jaren met zand. „Ik ben net geladen bij de Schotsman. Als ik word geladen, begin ik direct te pompen. Iedereen doet het op zijn manier; ik doe het zo. Ik kan na vijf minuten bij wijze van spre ken al over het zand lopen. Het be perkt de risico's in elk geval wel", zegt hij maandagmiddag. Hij denkt dat een scheur in de wand van de beun heeft gezeten, waar door bij het laden langszij de zui ger Interballast I water in de lucht- compartimenten is gelopen. Hij noemt zijn vak 'anders dan de ge wone binnenvaart'. Extreem on veilig is het niet. „Het vorige onge luk - ook een drama, want daarbij kwam de 15-jarige zoon van de schipper om - gebeurde op dezelf de plek en dateert al van najaar 2001. En jaren geleden kapseisde ook bij Antwerpen een beun schip, maar dat was wel overla den. Het is mij gelukkig nog nooit overkomen." der Koningin Boerden roemde bij de uitreiking van de prijs Van der Weels aandeel in onder meer de restauratie van de Zeeuwse Con cert- en Gehoorzaal en de Kui perspoort en in de voorbereiding van de komst van Omroep Zee land. In 2004 publiceerde Van der Weel het boek 'Opeens was alles anders, oorlogsjaren in Middel burg 1940-1944'. Van der Weel bleef maatschappelijk betrokken. Zo nam hij het initiatief voor een plaquette in het Middelburgse sta tion ter herinnering aan de Joden die op transport waren gesteld. De plaquette werd in 2011 ont huld. Dat is één van de afspraken die de politie Zeeland-West-Brabant, Witte Kruis en Emergis maandag hebben gemaakt. Het convenant gaat over de opvang van en hulp aan mensen met psychische of verslavingsproblemen die overtre dingen begaan of overlast veroor zaken. De afgelopen twaalf jaar is de samenwerking tussen politie, Witte Kruis en Emergis al sterk verbeterd, zegt Nanon Doeland van Emergis. Toch was een aantal praktische zaken nog niet goed ge noeg geregeld. Daarin moeten de nieuwe afspraken verandering brengen. Wanneer het nodig is, zal de poli tie Emergis voortaan assisteren bij het tegen de wil binnengaan van een woning van iemand die verward is. Heeft de politie op haar beurt bijstand nodig, dan staat binnen twee uur een mede werker van de crisisdienst van Emergis paraat. Moet iemand wor den vervoerd en is er verpleegkun dige begeleiding nodig, dan kan het Witte Kruis worden gebeld. Verder zijn afspraken gemaakt over de uitwisseling van gegevens en kennis, is het voor medewer kers van Emergis makkelijker om aangifte te doen over agressie- of geweld en over wat te doen bij vermissing. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - Op 85-jarige leeftijd is zondag oud-advocaat, oud staatsraad en voormalig wethouder van de gemeente Middelburg mr. J. J. (Jan) van der Weel overleden. Speculaties over ongeluk met Rick door Wout Bareman en Marcel Modde Schipper op de Westerschelde Sonar speurt de bodem af door Jeffrey Kutterink J. J. van der Weel werd in 2000 be noemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. VLISSINGEN - Verwarde mensen die met de politie in aanraking komen, worden niet meer in de cel gezet. Voortaan gaan ze naar een psychia trische spoedeisende hulp. Daar wordt bekeken wat er aan de hand is en welke hulp nodig is. Nieuwe afspraken tussen po litie, Witte Kruis en Emergis moeten problemen met ver warde mensen voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26