Zorg in Zeeland F= Hoofdkantoor SVRZ OTKSMH wmf Psycholoog gezondheidszorg Ouder worden - een kunst? GEZOND 17 13:00 14:00 16:00 drie evalueren." Het blijft telkens zoeken naar de goede maatvoering, zeggen ze alle drie. Daarom is dit overleg ook zo belang rijk. De verpleegkundigen en persoonlijk verzorgenden zien de bewoners regelmatig, en merken direct de uitwerking van nieuwe of verhoogde medicijnen of het stopzetten ervan. Zeker bij dementerende ouderen is het belangrijk dat er continu wordt waarge nomen hoe het gedrag zich ontwikkelt, want zelf kunnen ze het niet meer analyse ren en communiceren. Streppel beaamt: „Daarom is ook een regelmatige daginde ling hier enorm belangrijk." Terwijl Gillisse en Reinhoudt hun ronde lo pen langs de individuele bewoners en zich hier en daar in slaapkamers over bedden buigen, zitten de andere huisgenoten om de grote, gedekte tafel. Sommige hangen scheef in hun stoel of zakken wat over hun bord, grijpen in de schaal met boterham men. Een enkeling heeft een slab om. Er is margarine, hagelslag, marmelade, worst en kaas. Een persoonlijke begeleider smeert brood, helpt met snijden, schuift de och tendkrant naar de bevend uitgestrekte hand van meneer Van der Velde, schenkt melk in bekers en vertelt iets over een grappig voor val, gisteren op de markt. De sfeer is door trokken van opgewekte blijmoedigheid. In de hoek, bij het grote raam, ijsbeert de tam me papegaai met kordate pasjes over het dak van zijn kooi waarvan het deurtje open staat. „Die kan schreeuwen!", kreunt me neer Thomassen. „Dan doe je 's nachts geen oog meer dicht." Na een snelle lunch staat er een aantal ge sprekken met families van enkele nieuwe bewoners op de agenda. Gillisse neemt, sa men met persoonlijk begeleiders Bert Bos scha (30) en Hannie Kardux (54), de stand van zaken door; vraagt over levensloop en gewoonten, achtergronden van het medi cijngebruik, bespreekt het protocol rondom eventuele reanimatie en vertelt over de be vindingen van de afgelopen weken. „Hoe vindt dat het gaat?" vraagt Bert Bos scha aan een zoon en schoondochter. Die zijn onverdeeld enthousiast over de gang van zaken. Hun hoogbejaarde moeder be gint te wennen, krijgt haar oude streken weer terug en zelf vinden ze het, na jaren toenemende mantelzorg, ook weer gezellig om bij haar langs te komen: „Wij worden natuurlijk ook niet jonger, en het was een zware tijd. Nu bloeien we allemaal weer op." Voor Kristel Gillisse is er nog een vergade ring bij Visio in Goes gepland: „Het experti secentrum voor blinden en slechtzienden. Zij ontwikkelen nieuwe methodieken en producten, en wij zijn met hen in gesprek over de screening van onze cliënten, zodat bijvoorbeeld aangepast bestek kan worden ingezet voor slechtzienden met dementie." En zo is alles bij SVRZ erop gericht om het leven zo menswaardig mogelijk te blijven er varen. „Dat vind ik het mooie van ouderengenees kunde", zegt Gillisse. „Want wat ik doe is heel wezenlijk." Uit privacyoverwegingen zijn namen van cliënten gefingeerd en leeftijden indicatief. Volgens de website biedt SVRZ zorg op maat. Vanuit een aantal zorgcentra en tal loze kleinschalige woningen in de wijk of het dorp. Aan oudere mensen met demen tie of lichamelijke beperkin gen. Ruim 2700 medewer kers waarborgen goede zorg 1 v die aansluit bij de wensen van de cliënten. Woonzorg en reactivering. ZorgThuis, verpleging en ontmoeting. Dagbehandeling en dagbeste ding. Het aanbod van SVRZ is breed. De kwaliteit hoog. De visie helder: vertrouwd, persoonlijk en kleinschalig. Een bloemlezing van de gro te filosofen over ouderdom: 'De kunst van het ouder wor den', onder redactie van Joep Dohmen en Jan Baars. Uitge verij Ambo, 2013. De achterflap vermeldt dat in de laatste 150 jaar onze ge middelde levensverwachting meer dan verdubbeld is. Veel is al gezegd over de economi sche, biologische en medi sche gevolgen daarvan. Maar wat betekent ouder worden eigenlijk? Is het de laatste reis naar de dood, of een diep en intens ervaren afslui ting van het leven? In 'De kunst van het ouder worden' gaan Jan Baars en Joep Doh men in de geschiedenis van de filosofie op zoek naar ant woorden op deze vragen. Zij brengen bekende en minder bekende teksten bijeen over ouderdom. Van klassieke tot hedendaagse denkers: van Plato en Aristoteles tot Ber- trand Russell en Simone Beauvoir; van Cicero en Au- gustinus tot Nietzsche en Schopenhauer. Koudekerkseweg 143 4330 AC Middelburg T 088 - 8871000 T 0900 - 7879777, voor al uw zorgvragen (lokaal tarief) Bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 08.00 - 17.00 uur In de Praktijk lopen we vol gende week een dagje mee met Marlous Prins. Zij is ge zondheidszorgpsycholoog bij Amares, het behandelcen trum voor kinderen en jonge ren met een licht verstande lijke beperking en (een ver moeden van) psychiatrische problemen. Marlous Prins laat ons mee kijken hoe zij - samen met haar collega's - ouders en kin deren voor gesprekken en spelobservaties ontvangt. Heeft u een vraag voor haar? Stuur dan een brief naar: PZC, Postbus 5046,4380 KA Vlissingen. Of liever via de mail? Dat kan: gezond-pzc@wegenermail.nl onder vermelding van 'In de praktijk'. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vragen. Het antwoord komt in een van de volgende edi ties van In de praktijk te staan. DINSDAG 10 FEBRUARI 2015 Verpleegkundige Marcel Reinhoudt en specia list ouderengeneeskunde Kristel Gillesse in ge sprek met de heer Joosse. foto Ruben Oreel V—

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17