i|B 16 GEZOND 9:00 11:00 Als de jaren gaan tellen, is zelfstandig wonen soms niet meer mogelijk. Voor familie en buren kan mantelzorg be lastend zijn. Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) biedt uitkomst. Met zorgcentra, woonzorgkernen en groepswoningen verspreid door heel Zeeland. Zoveel mogelijk lijkend op 'thuis'. Met hartelijke begeleiders. En een betrokken specialist ouderengeneeskunde. door Jacoline Vlaander Ze komt in alle vestigingen van SVRZ en begint vandaag in het Servicecentrum in Mid delburg. Hier zetelt de direc tie en bevinden zich de afde lingen financiën, personeels zaken, communicatie en auto matisering. Kristel Gillisse (43), specialist ouderengeneeskunde en re geneeskundige, neemt er deel aan de stuurgroep die zich be zighoudt met het nieuwe integrale elektro nische cliëntentendossier: „Vanaf januari 2016 kan iedereen in onze organisatie wer ken binnen één systeem. De specialisten en behandelaren schakelen makkelijk tussen dossiers en registratie; logistiek medewer kers houden overzicht over alle behandel aren, patiënten en bewoners; en managers en bestuurders zien de actuele bezetting per locatie in één oogopslag." Vanwege de brede spreiding van SVRZ is dat belangrijk. Vanuit Middelburg rijdt Gillisse door naar een van de groepswoningen van SVRZ. Je kunt er elkaar in de royale ruimten met rol stoelen en rollators uitstekend passeren. Sfeervolle houten meubelen, brede banken en grote kussens, planten, sluimerende breedbeeldtelevisies, kranten en tijdschrif ten op de salontafels. Door de hoge ramen gulpt het winterlicht binnen. Tijdens de maandelijkse cliëntenbespreking, vooraf gaand aan de visites, werkt Gillisse samen met verpleegkundig specialist Marcel Rein- houdt (43). De bewoners krijgen vanwege de verschillende aandoeningen vaak ook ver schillende soorten medicatie. Zij weet pre cies wat voor gevolgen deze op elkaar kun nen hebben, en hij is de verbindende scha kel tussen de medische zorg en de waarne mingen van de persoonlijk begeleiders. „Het onderscheid tussen de somatische unit en de woonlaag waar dementerende ouderen leven, is niet zo scherp aan te ge ven", zegt Reinhoudt. „Dement ben je im mers niet van de ene dag op de andere." Gillisse schuift intussen het eerste dossier naar zich toe: „Hoe gaat het met de jeuk van mevrouw Jobse?", vraagt ze aan leerling- verpleegkundige Gaelle Robbe (34). „Wil ze haar panty's alweer aan?" De 92-jarige dame blijkt aan de binnenkant van haar bovenbe nen tot in haar liezen eczeem te hebben, waarschijnlijk als gevolg van antibiotica, en Robbe vertelt dat de crème niet helpt, de talkpoeder wel, maar dat de steunkousen een dagelijks terugkerende strijd opleveren: „Ze vindt het niet prettig. Maar als ze die niet draagt, zwellen haar benen op." Gedrie ën overleggen ze over de aanvullende moge lijkheid van verzorgende washandjes. En hoe ze met het onstuitbare verdriet van me vrouw zullen omgaan; haar zoon zal later die middag toelichten dat zijn moeder zo onbedaarlijk zit te snikken omdat ze het ge voel zo afhankelijk te zijn van anderen, moeilijk vindt. „Straks maar even goed naar haar benen kijken. En met haarzelf overleg gen", besluit Gillisse. De nieuwe katheter van meneer Van der Velde (87) levert intussen wat problemen op. „We hebben zijn blaas gespoeld met een zoutoplossing via zijn buikwand", vertelt Reinhoudt. En Robbe vult aan: „Er is geen gruis meer in de katheter. Maar er zitten nog wel vlokken in zijn urine." Er wordt be sloten tot twee keer per week spoelen en straks even bloedprikken. Gillisse voert de bevindingen meteen in het systeem in, en toetst deze met het dagelijks leven op de af deling. „Hij hoest niet meer zo", leest Rob be in haar paperassen. „En hij slaapt beter." „Hoe zie je dat dan?" wil Reinhoudt weten. „Dat hoor ik van de nachtzuster." Een van de jongste bewoners is de 73-jarige meneer Thomassen. Hij revalideert van een herseninfarct, is ooit al eens gedotterd, heeft een aantal stents en bracht een resis tente ziekenhuisbacterie mee naar de woon- unit. „Zijn benen zijn er slecht aan toe", somt Robbe op. „Maar de ergste pijn lijkt toch afgenomen." Toch blijkt er nog wel sprake te zijn van druk op de borst, be nauwdheid en het opgeven van brandend maagzuur. Gillisse luistert aandachtig, scrollt vervolgens langs de lange lijst met overige medicatie van meneer en stemt an dere varianten, bijwerkingen en complica ties af met Reinhoudt. „En de volgende keer betrekken we de apotheker in het overleg." De leerling-verpleegkundige gaat met de be woners lunchen, en Sabien Streppel (47), een van de persoonlijk begeleiders, schuift aan. Met mevrouw Hasselaar (97) gaat het niet goed, vertelt ze; zij blijkt wat suf te wor den sinds de hogere dosering van de oxaze pam en lorazepam, maar voor de woonunit is dat niet echt onprettig; zonder medicatie waren er met mevrouw momenten van enorme onrust. „Wat houdt dat in, die onrust?", informeert Reinhoudt. „Ze had dan op iedereen in de huiskamer kritiek", licht Streppel toe. „Ze is lastig te handhaven; loopt maar heen en weer, of denkt dat ze in de kerk zit en scheldt de anderen uit omdat die niet mee doen. En ze is telkens van alles kwijt; spul len, kleding. Ze zoekt haar zus, haar moe der." „We halen de lorazepam eraf', besluit Gillis se. „Dat is waarschijnlijk iets te veel van het goede. En laten we het over een week of Persoonlijke zorg verbetert de kwaliteit van leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16