Provinciale Statenverkiezingen lekker belangrijk, denkt u? Niet zo somber, er valt echt wel wat te kiezen. K i i VERDIEPING 11 18 maart 2015 Meer politieke invloed hebben? Ga in Holland, Noord-Brabant of Gelderland wonen Populair zijn ze nooit geweest en veel beter zal het niet wor den. De helft van de stem gerechtigde Nederlanders nam vier jaar geleden niet de moeite tijdens de verkiezin gen voor de Provinciale Sta ten op te komen dagen. Waarom zouden ze ook, zullen cynici zeggen. Provincies gaan over onderwerpen die ons niet inte resseren of waar we niets vanaf weten. En ze worden bestuurd door mensen die we niet kennen. Komen ze in het nieuws, dan is het vooral omdat het maar niet lukt ze op te heffen of op zijn minst samen te voe gen. PvdA-minister van Binnenlandse Zaken Ronald Plasterk was deze zomer de zoveel ste politicus die een vruchteloze poging deed de bestuurslaag naar de 21e eeuw te halen. Zijn plan om van Noord-Holland, Flevoland en Utrecht een superprovincie te maken, sneuvelde na taai weerwerk, vooral geleverd door de provinciale bestuurders. Het klinkt als een tamelijk kansloze missie voor de 161 lijsttrekkers die vol goede moed in de coulissen staan om de komende zes weken campagne te voeren. Toch zijn er wel degelijk redenen om het stembureau te bezoeken, al was het alleen maar om er een selfie te maken voor het nageslacht. Deze krant zette andere redenen voor u op een rijtje. U stemt op 18 maart dan wellicht op een to taal onbekende kandidaat uit de provincie, maar uiteindelijk kunt u het daarmee (des gewenst) minister-president Mark Rutte en zijn team knap lastig maken. Want die onbekende Provinciale Statenleden kiezen op 26 mei de leden van de Eerste Kamer, en dan is uw stem al een stuk dichter bij de macht. Als de peilingen niet bedriegen, lopen coalitiepartijen WD en PvdA een risico op flinke klappen. De machtsbalans VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN in de Eerste Kamer dreigt aanzienlijk te ver schuiven. Het kabinet zal dan voor steun voor zijn plannen, nog meer dan nu al het geval is, met de pet rond moeten bij de lei ders van oppositiepartijen D66, Groen- Links en Christenunie. Hoewel de architecten van dit kabinet, Rutte en PvdA-leider Diederik Samsom, hebben gezegd van geen wijken te willen weten, is het maar de vraag of deze onver schrokkenheid in de praktijk standhoudt als hun partijen te veel verliezen. Om die reden zult u, naast de provinciale lijsttrekkers, dan ook geregeld de landelijke topstukken op de buis zien. De SP ziet 18 maart als de datum voor 'verkapte' parle mentsverkiezingen. Voor Geert Wilders is het een reden om in zijn verkiezingscam pagne de provinciale thema's en lijsttrek kers maar helemaal links te laten liggen. Bij de PW klinkt uitsluitend één bood schap: weg met dit kabinet. Denkt u - an ders dan Wilders en Roemer - laat Rutte en de zijnen vooral hun karwei afmaken, dan weet u wat u te doen staat. We zien ze niet, horen ze nauwelijks en van hun budget wordt jaar na jaar iets afge knabbeld. Toch hebben de provinciale be stuurders nog steeds een aardig sommetje geld te besteden. Bij koploper Zuid-Hol land gaat er jaarlijks 650 miljoen euro door heen, hekkensluiter Flevoland is goed voor een begroting van 194 miljoen. Interessan ter nog is de reservepot van veel provin cies. Gelderland en Noord-Brabant beschik ken over miljarden, voor een groot deel het gevolg van de verkoop van energiereuzen als Essent en Nuon. Het totale vermogen bedraagt maar liefst 16,5 miljard euro, geld van de burgers. Met dit geld kan de provin cie leuke dingen doen, zoals het opknap pen van schoolgebouwen, investeren in hightech, wegenonderhoud, een extraatje voor de natuur of het isoleren van wonin gen. Welke politieke keuzes daarbij wor den gemaakt, is aan de kiezer. Want de GroenLinks-gedeputeerde zal hierin ande re voorkeuren hebben dan zijn of haar WD-concurrent. Het gaat in de provinciale staten dan mis schien niet over de hoogte van uitkerin gen, de opbouw van uw pensioen of het zorgbudget, maar er blijven voldoende on derwerpen over die de gemoederen thuis in beweging kunnen brengen. Moeten er bijvoorbeeld meer windmolens geplaatst worden in de weilanden of langs de kust? Een stem is een stem, maar inwoners van Noord- en Zuid-Holland, Noord- Brabant en Gelderland heb ben met hun keuze meer in vloed op de samenstelling van de Eerste Kamer dan Zeeuwen, Drenten of inwo ners van Flevoland. Hoe dat zit? In mei kiezen de 566 nieuwgekozen Provinciale Statenleden de 75 senatoren. Het aantal Sta tenleden is afhankelijk van het aantal inwoners van de provincie. Hoe groter het aantal inwoners, des te zwaarder telt de stem mee. Via een ingewikkelde reken som wordt de stemwaarde berekend, waarmee het to tale aantal op een partij uit gebrachte stemmen wordt vermenigvuldigd. In 2011 be droeg die stemwaarde in Zuid-Holland 641, tegen 91 in Zeeland. Politici die in de Senaat willen scoren, doen dus de beste zaken in dichtbevolkte provincies. En zo ja, waar moeten die dan komen? Met het oog op de nachtrust misschien liever niet bij u in de achtertuin. Wat is de beste plek voor dat nieuwe bedrij venterrein? Moeten we, met het oog op de krimp, überhaupt nieuwe bedrijventerrei nen inplannen als die binnen tien jaar mis schien weer staan te verpieteren? Bent u blij met de eventuele komst van me- gastallen in de provincie? Of zegt u: laat die 12 miljoen varkens vooral lekker buiten knorren en rondrollen in de modder. Wil len we die grazers, wisenten of andere om streden grote viervoeters nu wel of niet te genkomen tijdens een wandeling in een natuurgebied? Juist op het gebied van ruimtelijke orde ning en milieu heeft de provincie veel te zeggen. Waar gemeenten vooral het belang van hun eigen inwoners in de gaten hou den, steekt de provincie haar neus wat ver der buiten de deur. Wie de bibliotheek in zijn eigen woon plaats graag bezoekt, de regionale toneel vereniging een warm hart toedraagt of de plaatselijke archeologische dienst overeind wil houden, doet er goed aan de verkie zingsprogramma's van de provinciale partijen na te pluizen. Het rijk heeft flink gesnoeid in het aantal gezelschappen en organisaties dat geld ontvangt uit het Fonds Podiumkunsten of de Culturele Basisinfrastructuur. Om te overleven is een deel van de cultuurclubs afhankelijk van de goedertierenheid van gemeenten en provincies. Maar ook zij hebben te ma ken gekregen met bezuinigingen (tussen 2011 en 2013 kachelden de netto cultuuruit gaven in de provincies met 21 procent ach teruit). Of het streekmuseum nog een bij drage ontvangt van de provincie is typisch een keuze die door Provinciale Staten wordt gemaakt. Mocht u toch even tijd over hebben en een mening over deze zaken, kijk dan vooral even in de program maboekjes. Geluk en tevredenheid van inwoners, 2012-2013 Gemeentelijk afval, 2013 Vrijwilligerswerk onder de bevolking van 15 jaar en ouder, 2012-2013 DINSDAG 10 FEBRUARI 2015 door Sandra Donker EEN BLAUW OOG VOOR HET KABINET ONZICHTBARE MILJARDEN UW ACHTERTUIN I foto Gerard Tii/HH CULTUUR In procenten Tevreden met eigen leven Limburg Gelukkig Groningen Noord-Holland Zuid-Holland Noord-Brabant Overijssel Flevoland Utrecht Gelderland Friesland Drenthe Zeeland Gemiddeld aantal kg per inwoner Minder dan 537 kg 537 tot 587 kg 587 tot 687 kg 687 kg of meer In procenten Limburg Zuid-Holland Noord-Holland Noord-Brabant Flevoland Zeeland Groningen Drenthe Gelderland Utrecht Overijssel Friesland 0-V78 80 82 84 86 88 90 92 45 50 55 60 infographic CBS/De Persdienst bron CBS, COELO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11