Einde ophokplicht geeft kippenboer dubbel gevoel IlLiIU-E/fffizJfJ, Urn ,uJ da w BINNENLAND 7 ié Tot en met maart zijn de wilde vogels nog heel actief „Ik ben blij. Dit is toch wel heel mooi", zegt Frans Wegdam, ter wijl hij om zich heen kijkt. Dui zenden bruine kippen van het type Novogen pikken onder een waterig zonnetje nieuwsgierig in de modder. „Dit is de reden dat we ooit gekozen hebben voor vrij e-uitloopkippen." Geen dieren die nooit het dag licht zien, maar die lekker de hele dag buiten kunnen rondscharre len. Toch geeft de opheffing van de ophokplicht hem een 'dubbel gevoel'. De maatregel was be doeld om besmetting van kippen met vogelgriep, via ontlasting van wilde vogels, te voorkomen nadat de ziekte eind vorig jaar in ons land was uitgebroken. Dat gevaar is nog lang niet geweken. „Tot en met maart zijn de wilde vogels nog heel actief', zegt Wegdam, die samen met zijn vrouw Wilma 120.000 kippen houdt, waarvan 85.000 met vrije uitloop. Maar nog langer ophokken zou be tekenen dat de vrije-uitloop- eieren alleen nog als goedkope scharreleieren verkocht mogen worden, zo zijn de Europese re gels. Dat scheelt de boer niet al leen 1,5 cent per ei, voor Wegdam een inkomstenderving van 8000 euro per week, maar zou ook de scharreleierenmarkt opblazen. Dus snapt de pluimveehouder ook wel dat staatssecretaris Sharon Dijksma voor opheffing heeft gekozen. Maar het blijft las tig. Frans en Wilma Wegdam we ten uit eigen ervaring hoe heftig de gevolgen van de ziekte zijn. Twee jaar geleden werden hun kippen getroffen door een milde variant van de vogelgriep. Hun he le bedrijf werd geruimd. Pas na een halfjaar draaide de pluimvee houderij weer normaal. Een hele klap, financieel en emotioneel. waaien. Dat zorgt nog voor wat buitengevoel. „Het zou mooi zijn als ze de regels zo aanpassen dat we de kippen 's winters in de win tertuin mogen houden, in plaats van buiten." Boerenbond LTO deelt het dubbe le gevoel dat Wegdam en collega's hebben. „Wij hadden ook liever gezien dat de ophokplicht nog een paar weken langer had ge duurd", zegt Eric Hubers van LTO. De organisatie pleit daarom voor versoepeling van de Europe se regels. Nederland telt zo'n 5 miljoen vrije-uitloopkippen (17 procent van alle leghennen in Ne derland), die dagelijks even zo veel eieren leggen. Het is nu een kwestie van goed monitoren van de trekvogels. „Bij een besmette vogel kan de ophok plicht dan weer opnieuw inge steld worden. Maar er zijn zoveel wilde vogels. Een besmet exem plaar vinden, blijft een kwestie van een speld in een hooiberg", al dus Hubers. „Als ik nu hoor dat een collega zijn bedrijf moet ruimen, dan grijpt me dat echt aan", zegt Frans Wegdam. Dus houdt hij de komende weken angstvallig de lucht in de gaten, hopend dat de wilde vogels niet over zijn boerderij vliegen. „We hebben om het bedrijf plastic vlaggetjes neergezet om ganzen te verjagen. Dat lijkt aardig te luk ken", vertelt Wilma Wegdam. Dat de kippen twaalf weken bin nen hebben gezeten, is volgens haar geen probleem geweest voor de gezondheid van de dieren. De vrije-uitloopstallen hebben een zogenoemde wintertuin, een over dekte stal met wanden van doek waar de wind doorheen kan tie wordt zorgvuldig en veilig op geslagen." Maar als de docent zicht wil heb ben op de voortgang van leerlin gen, moet je dat kunnen laten zien, stelt hij. „Voor ons is het al leen op grote schaal interessant om te kijken hoe bepaalde groe pen leerlingen leren. Dat gebeurt geanonimiseerd." Bescherming van de privacy is niet de enige uitdaging bij geper- sonaliseerd leren. Bij nieuwe les- manieren doemen ook nieuwe problemen op. ThiemeMeulen- hoff hield een proef met wiskun de in de digitale leeromgeving Nextin. Omdat ze in hun eigen tempo de lesstof kunnen doorlo pen, hadden 50 van de 125 leerlin gen met Kerstmis al alles van het schooljaar geleerd. Zo ver zal het in Amersfoort niet komen. „Ik snap dat dat gebeurt als je kinderen helemaal vrij laat. Maar ik vind dat ze ook van ie mand iets moeten leren en niet al leen van iets. Je bent niet voor niets docent", zegt Gerdine van Hoffen, docente Nederlands, la chend. Haar leerlingen zitten dus niet al leen achter de computer, maar maken ook door haar gemaakte opdrachten en doen rollenspel len. „Daarin is het programma nog niet zo flexibel als je zou wil len. Als er bijvoorbeeld een pro bleem in de klas is met pesten, wil ik ze daarover een tekst laten lezen voor begrijpend lezen. Maar dat kan niet via Nextin dus kun je hun voortgang daarmee niet in zien." Zo zet Guido de Brés voorzichtig stappen richting gepersonaliseerd leren, maar staat het bewust nog met één been in het traditionele onderwijs. Er gaat nog steeds elk uur een ouderwetse schoolbel, waarna Mirthe en haar klasgeno ten de laptop dichtklappen en met een bescheiden kabaal naar de volgende les vertrekken. mvR1 I *ro,;hureen (0318) 58 09 58 W b°ek'"ge": www.bolderman.nl 10 dagen Istrië Opatija 12 dagen Rondreis Klassiek Italië 12 dagen Dubrovnik en omgeving Rondreis Kroatië 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur 8 dagen Boedapest en omgeving MAANDAG 9 FEBRUARI 2015 door Niek Opten Wilma Wegdam met een van de kippen op de boerderij in Lochem, waar de dieren zaterdag weer naar buiten mochten, foto Luuk van der Lee/HH LOCHEM - De eerste kippen van pluimveehouder Frans Wegdam uit Lochem stappen aarzelend de bui tenlucht in als voor het eerst in twaalf weken de stalluiken weer opengaan. Maar al snel loopt het merendeel van de 'dames' deze zondagochtend de stal uit. Het ein de van de ophokplicht voor vrije-uitloopkippen vieren ze met veel gekakel. Pluimveehouder Frans Wegdam Leerlingen bepalen zelf hoe, waar en wat ze leren, foto's HH school j aar v.a. slechts Vertrekdata: 13,20,27 april 4,11,18, 25 mei1, 8,15, 22, 29juni/etc. Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. Vertrekdata: 13,27 april 11,25 mei 8,22 junietc. Vertrekdata: 13,27 april 11, 25 mei8,22 juni6, 20juli/etc. Vertrekdata: 13,27 april 11,25 mei 8,22 juni etc. f Jl mA Vertrekdata: 13,27april/18 mei15juni/etc. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! yEggS Cüsnrurichi^ ui

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7