Lagere lat bij rekentoets haalt scores scholieren fors omhoog 66 Als school weet je niet op welke servers informatie staat en wie de eigenaar is 66 Maar ik vind dat ze ook van iemand iets moeten leren en niet alleen van iets GEPERSONALISEERD LEREN 6 BINNENLAND Scholen die 'gepersonaliseerd leren' willen aanbieden, lopen tegen een reeks nieuwe problemen aan. AMERSFOORT - „Getalproef? Wat is dat? Ik snap het niet!", roept Mirthe (12), waarna ze overdreven zwaar zucht. Het leven is zwaar voor een brugpieper. Ze draait haar laptop om en vraagt haar klasgenoten om hulp. In theorie zou ze het zelf kunnen opzoeken in het computerprogramma Nex tin waarmee ze werkt. Daarin staan immers niet alleen opdrach ten, maar ook de uitleg. Maar dat vindt ze nu even te inge wikkeld. „Dan moet je dat weer helemaal terugzoeken en lezen, pff." Toch is dat wel de bedoeling op de gereformeerde middelbare school Guido de Brés in Amers foort. De school had vroeger een conservatief en stoffig imago. Maar Guido de Brés is nu een van Nederlands' koplopers in 'geperso naliseerd leren'. Dat is de grote hype in onderwijs land anno nu. Kinderen moeten volgens die benadering kunnen le ren wat, hoe en wanneer zij dat zelf willen. Ben je een kei in wiskunde maar niet zo'n ster in Frans? Dan hoef je je niet de halve wiskundeles te vervelen, maar kun je extra tijd besteden aan de uitbreiding van je Franse woordenschat. Dankzij iet moet gepersonaliseerd leren een enorme vlucht krijgen. De educatieve uitgeverij Thieme- Meulenhoff presenteerde vorige week op de onderwijsvakbeurs NOT in Utrecht het platform Nex tin. Zo'n twintig scholen experimen teren met dit systeem, dat vol gens ThiemeMeulenhoff een be langrijke stap betekent naar het mogelijk maken van gepersonali seerd leren. „Leerlingen volgen in eigen tem po vakken op verschillende ni- veau's. De leraar kan zien hoe je het op onderdelen doet en je even tueel extra uitleg geven", legt di recteur Eric Razenberg van Thie meMeulenhoff uit. Het platform staat open voor an dere uitgevers, stelt hij, maar dan moeten die hun stof wel in kleine 'stukjes' aanleveren. Dan pas kan de leerling volgens de makers van Nextin echt zijn eigen weg door de lesstof volgen. Het programma heeft een digitale coach die leer lingen materiaal aanraadt op basis van hun antwoorden en leerge drag. Bij privacyvoorvechters lopen de rillingen over de rug bij de ge dachte dat nu ook het leergedrag van scholieren op deze manier in kaart wordt gebracht. De Tweede Kamer eiste vorige week nog dat het College Bescherming Per soonsgegevens samen met de On derwijsinspectie streng toeziet op de privacy van scholieren. Teamleider Harry Noppers van Guido de Brés heeft hierover van tevoren een gesprek gehad met de uitgever. „Persoonsgegevens wor den losgekoppeld", zegt hij. „Maar als school weet je niet op welke servers alle informatie staat en wie de eigenaar daarvan is." Razenberg is daar beslist in. „We houden ons aan de wetgeving. We verkopen gegarandeerd niks aan derde partijen. Alle informa- Tienduizenden scholieren maak ten de afgelopen jaren al de reken toets. Een 5,5 of hoger was voor hen een voldoende. Voor hen was de rekentoets nog niet doorslagge vend in het al dan niet behalen van een diploma. Vanaf volgend jaar is dat wel zo. Dan moeten eindexamenkandida ten een voldoende halen, willen ze slagen. Maar een 4,5 telt dan ook nog als een voldoende. Tot 2020 loopt dat geleidelijk op naar een 5,5. De overheid legt die lat zo laag, omdat leerlingen van de poli tiek niet de dupe mogen worden van slecht rekenonderwijs in het verleden. Kijkend naar de resultaten met de toets van 2014 redt 77 procent van de vmbo-b-leerlingen het met de soepelere regels wel, tegenover 42,2 procent bij de oude norm. Vwo-leerlingen halen de toets met de alternatieve regels bijna al lemaal (99 procent), terwijl eerst maar 89,7 procent zou slagen voor de toets. Bij havo-leerlingen gaat het sla gingspercentage omhoog van 47,3 naar 87 procent. In het vmbo-ka- der van 43,5 naar 83 procent en in het vmbo-gtl van 59,6 naar 82 pro cent. Die percentages kunnen nog hoger worden als blijkt dat er door de rekentoets 5 procent meer leerlingen zakken voor het eindexamen. Dan wordt de nor mering aangepast. Het kabinet hoopt bovendien dat leerlingen meer hun best gaan doen als er meer van afhangt en er dan ook meer scholieren slagen voor de toets. Dat dus minder leerlingen de du pe dreigen te worden van de re kentoets, haalt echter geen zorgen weg bij de tegenstanders. „Natuur lijk is het belangrijk dat zo min mogelijk kinderen tussen wal en schip vallen. Maar er blijven zor gen: kinderen mogen niet de du pe worden. Zij hebben niet alle maal goed rekenonderwijs ge had", vindt directeur Peter Hul- sen van de Landelijke Ouderraad. „Ik snap wel dat je een zucht van verlichting slaakt, maar ik doe dat pas als kinderen echt goed kun nen rekenen. Als de norm zo ver wordt verlaagd, moet je je afvra gen of kinderen wel kunnen reke nen", reageert Swier Gast, voorzit ter van de Nederlandse Vereni ging van Wiskundeleraren. „Ik maak me geen zorgen over de vwo'ers, die komen er wel. Maar bij het beroepsgerichte vmbo haalt nog steeds 23 procent het niet. Het is nog steeds een behoor lijk aantal dat niet verder kan. On aanvaardbaar", zegt D66-Kamer- lid Paul van Meenen. Er is veel kritiek op de rekentoets, maar dankzij de steun van de PvdA komt die er waarschijnlijk toch. Staatssecretaris Sander Dek ker (VVD, Onderwijs) wilde niet reageren op de nieuwe cijfers. De Cuido de Brèsschool in Amersfoort werkt met een nieuw digitaal platform, Nextin, voor gepersonaliseerd onderwijs. Met Kerstmis al klaar met door Freke Remmers Teamleider Harry Noppers van Guido de Brés Docente Gerdine van Hoffen door Freke Remmers DEN HAAG - Als een 4,5 vorig jaar al goed genoeg was geweest voor de rekentoets, zouden veel meer scho lieren ervoor zijn geslaagd. In plaats van 57,8 procent had dan 86 procent wel een 'voldoende' ge scoord. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van Onderwijs. Vanaf volgend jaar is een voldoende voor de reken toets voorwaarde om een diploma te kunnen halen. Ondanks kritiek gaat de toets er met steun van de PvdA in de Tweede kamer waarschijnlijk toch komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6