Borsele deelt subsidies uit aan mensen die hun woning verbeteren 9,95 66 We doen veel zelf, bouwen onze eigen decors en dat is ook wel een beetje de lol van de zaak 20 BEVELANDEN en THOLEN Kapelse verenigingen en dorpshuis De Vroone spelen zich tijdens open dag in de kijker. Meer leden zijn altijd welkom. KAPELLE - Zo veel mogelijk zelf doen. Dat is volgens speler en de corbouwer Huib Mol van Toneel vereniging Kunstvrienden in Ka- pelle de manier om het hoofd bo ven water te houden. De vereniging telt momenteel der tien leden en dat mogen er wel wat meer worden. Maar de finan ciën staan eveneens onder druk omdat de gemeente heeft beslo ten minder scheutig te subsidië ren. Sterker: de dop blijft op de fles. En dus was er zaterdag in dorps huis De Vroone, de thuisbasis voor veel Kapelse verenigingen en clubs, een open dag waar zij zich zelf presenteerden en tevens hoopten nieuw bloed of geld bin nen te halen. Voor de Kunstvrienden is de si tuatie 'vrij nijpend', zei Huib Mol. „Maar goed, we doen veel zelf, bouwen onze eigen decors en dat is ook wel een beetje de lol van de zaak." De toneelvereniging re peteert elke woensdagavond, in het voor - en najaar zijn er voor stellingen. Op dit moment wordt hard gewerkt aan die van april. „We bestaan 95 jaar. Vooral in de jaren vijftig en zestig waren we heel bekend." Volgens Mol wil de vereniging goede stukken probe ren te spelen. „Daar komt de jeugd alleen niet naar kijken, die willen het liefst een klucht. Maar we willen toch wel een beetje ni veau erin proberen te houden." Ook tal van andere verenigingen waren present, zoals het Kapels Gemengd Koor, Vrouwen van Nu, de Anbo en de Houtsnijclub Ka- pelle. Die laatste heeft met - mo menteel - 25 leden op zich niet te klagen. „Maar we hebben er ook wel eens een stuk minder gehad, hoor", wist voorzitter Kees de Koeijer. De houtsnijders zijn sinds vorig jaar zelfstandig, nadat ze onder de paraplu van zorgcen trum Cederhof uit moesten. De Koeijer: „Nu moeten we contribu tie (60 euro per jaar) betalen, en onze koffie ook." Hij vindt dat overigens geen probleem. „Geld voor de zorg is niet bedoeld om een club mee in stand te hou- den." Voor veel leden kan de con tributie van een vereniging een probleem worden, zeker als die door het wegvallen van subsidie omhoog moet, stelde bestuurslid Marian de Fouw van koor Singing for You. „Je hoort wel dat men sen dan gaan stoppen, zeker als ze moeten rondkomen van een aow'tje." Het koor telt nu veer tien leden, maar met name bas sen en tenoren, mannen dus, zijn meer dan welkom. Waar het aan ligt dat die zich niet melden, wist De Fouw ook niet. „Misschien ligt het aan het tijdstip waarop we oe fenen, op vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur. Dat is voor iemand die nog werkt wat lastig." Maar voor iemand die niet meer werkt ook, haakte een bezoeker in. „Als je in de ww zit, zoals ik, moet je elke week solliciteren en alles wat je doet melden. Stel dat je dan lid wordt van een vereni ging en er is werk, dan moet je weer stoppen." Burgemeester Anton Stapelkamp en wethouder Evert Damen lie ten zaterdag ook nog even hun ge zicht zien. „Dit zouden ze elk jaar moeten doen", aldus Stapelkamp na een rampzalig verlopen potje koersbal. Ook bij die vereniging (achttien leden) mogen er 'gerust' nog een stuk of vijf leden bijko men als het aan voorzitter Marien Verbrugge ligt. Je zou verwachten dat koersbal een groeimarkt kent omdat er steeds meer senioren bij komen, maar dat is niet zo. Ver- brugge: „Mensen hebben het alle maal druk." Stapelkamp vindt niet dat zijn gemeente, die onder preventief toezicht staat, vereni gingen dupeert. „In tijden van voorspoed is het allemaal niet zo'n probleem, maar het is wel de vraag in hoeverre je als gemeente gezelligheidsclubjes moet subsi diëren." De Kapelse verenigingen kregen in elk geval steun van jongeren werker Chris Scheermeijer, die ook de website jongkapelle.nl be heert. Hij was present met video apparatuur. Elke vereniging kreeg de gelegenheid om zich in ï-mi- nuutfimpjes te presenteren. „We willen de verenigingen ook een plek geven op de vernieuwde web site om zo zichtbaarder te wor den." Het zou zomaar kunnen helpen, want jongkapelle.nl heeft duizen den pageviews per maand. Hoe hoger de investering is en hoe meer speerpunten er worden aangepakt, hoe hoger het subsidie bedrag is. De woningbehoefte ver andert als gevolg van de wijzigen de bevolkingssamenstelling. Daar bij veranderen de kwaliteitseisen die mensen stellen aan hun wo ning en woonomgeving. Op ter mijn zijn er meer ouderen die langdurig zelfstandig willen en moeten blijven wonen, meer al leenstaanden en minder gezin nen met kinderen. Hierdoor zal de vraag naar bepaalde woningty pes afnemen en de vraag naar an dere woningtypes weer toene men. Dit zorgt ervoor dat bepaal de woningen minder verkoopbaar worden en/of een deel van de wo ningen hun waarde verliezen en/of niet passen in de toekomst, is het achterliggende idee van de Borselse bijdrage. Een gevolg hier van kan zijn dat in verschillende dorpen achterstallig onderhoud en verwaarlozing ontstaat. Daar naast is er een groei in de toepas sing van duurzame maatregelen om het wooncomfort te verhogen en de vaste woonlasten te verla gen. Om deze redenen wil de ge meente Borsele inwoners stimule ren om hun woning aan te passen en verbeteren. Op de website borse- le.nl/dorpsvernieuwing is meer in formatie te vinden over onder meer de voorwaarden en het (digi taal) aanvragen van subsidie en kan de hoogte van het subsidiebe drag worden berekend. Schrijf je nu in op www.sweetdeal.nl/inschrijven en ontvang een welkomstverrassing! Everloc RVS vacuüm badkamer accessoires moeten ze elk jaar doen' 'Dit door Luc Oggel Huib Mol, Kunstvrienden De koersbalvereniging was één van de clubs die zich presenteerde. Burgemeester Anton Stapelkamp (rechts) kijkt toe. foto Johan van der Heijden HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele stelt subsidie beschikbaar voor het verbeteren van bestaande wo ningen van particulieren. De subsi die kan oplopen tot maximaal 7500 euro per woning en is be doeld om woningen te verbeteren op drie speerpunten, namelijk le vensloopbestendigheid, bouwtech nische staat en energetische wo ningkwaliteit. 50% korting vanaf €9,95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66