Jurk maakt indruk op drukke open dag Zeevaartschool Scalda vernieuwt gebouw aan Boulevard Bankert 9,95 20 SCHOUWEN-DUIVELAND STRAO Vijftig paarden wasten zaterdag hun benen in zee bij Renesse. Traditiegetrouw ging daarmee het straoseizoen van start. Everloc RVS vacuüm badkamer accessoires 'Liefdevol Herdenken' is de naam van die wisseltentoonstelling, die tijdens de druk bezochte open dag van het Watersnoodmuseum is geopend. „Er was intens ver driet, maar er was vooral liefdevol herdenken. Mijn moeder Jaantje heeft ons dat voorgedaan en voor geleefd", zegt Truus Wanrooij. Want Jaantje trouwde drie jaar na de Ramp met Piet Roks en de dochter die zij samen kregen, noemden zij Truus - naar Piets verdronken vrouw. Dochter Truus groeide op met twee trouw foto's aan de wand van haar vader en een foto van baby Ineke op het dressoir. „Ik heb haar nooit ge kend, maar ik mis mijn zusje elke dag. Ook mijn naam heb ik altijd met trots gedragen." Haar eigen dochter heeft Truus naar haar halfzusje Ineke vernoemd. Op zolder, in een oude Blue Band doos, bewaarde haar moeder ja renlang met zorg de blauwe trouwjurk, de sluier en het bruids boeket van haar mans eerste vrouw. Ook de roze gebreide kin- derkleertjes van Ineke („Mijn moeder noemde haar altijd teder 'dat prulleke'") trof Truus er na het overlijden van haar moeder in goede staat in aan. Met verse kran ten om muizen en motten te we ren. „Het is voor haar heus niet al tijd makkelijk geweest, maar ze deed dat. Uit liefde voor mijn va der en uit respect voor de gelief den die hij had verloren." Zussen Lies en Riet van Eekelen verloren tijdens de rampnacht niet alleen hun zusje Truus van 21 maar ook hun jongste zusje Jaan tje van 19. Ze vinden het niet mak kelijk om er over te praten, maar dat deze spulletjes („Ik heb zelf nog die roze kleertjes gebreid") nu te zien zijn in het Watersnood museum grijpt wel aan. Want hoewel er thuis nooit veel over ge sproken is, trok de dood van hun zusjes diepe sporen. „Onze moe der kwam er nooit over heen." De open dag van het Watersnood museum trok tegen de 2000 be zoekers, bijna evenveel als tijdens het herdenkingsjaar in 2013. „We zijn total loss, maar dik tevre den", stelt operationeel manager Lianne van den Beemt. Verder onder meer te bele ven: proefjes met water, verhalen in dialect, muziek en radiozendamateurs. RENESSE - Elizabeth Hofs uit Re nesse komt met haar honden elke dag wel op strand. Maar als het strao is, voelt het toch even an ders. „Elk jaar heb ik dan het ge voel: de zomer komt er weer aan." En daar was zij - met dochter Lee- za aan haar zijde - zaterdag niet de enige in. Het was perfect weer toen de stoet 'straorieërs' de zee bij Renesse instapte. Aangevoerd door voorrijder Jacolien Kiesen- berg op haar trekpaard Gijs. Hij nam, na zeker tien jaar voorop te hebben gelopen in de Renesser straostoet, afscheid. „Gijs wordt te oud. Hij heeft het goed volge houden hoor, maar het is mooi ge weest zo", zegt Jacolien. Zij houdt er als voorrijder niet mee op, maar rijdt volgend jaar op een ge leend paard gewoon weer mee. Want de strao missen, is ondenk baar. „We leven er elk jaar weer naar toe." „Het is voor ons zo'n beetje wat carnaval is in Brabant", typeert Joyce Blom het feestje. Niet alleen omdat er stomweg een heel gezellig feest wordt ge vierd, maar ook omdat de paarden ervan genieten. „Guus, mijn paard, is een enorme waterrat. Gijs ook trouwens. Ze vinden het allebei heerlijk om de zee in te gaan. En ze vinden het altijd heel leuk om elkaar weer te zien." In de stal van manege Grol zijn Venna Kempen (8) en Amy Ver berk (7) hard aan het werk om Venna's paard Fee op haar mooist te maken voor de ringsteek- en an dere activiteiten. De meiden heb ben er vreselijk veel zin in, maar het is natuurlijk ook best span nend. „Ik heb er de hele nacht Directeur Henrik Stevens glimt van oor tot oor. Eindelijk kan hij de tekeningen laten zien. Zijn school, de mbo-sectie van de Zee vaartschool, wordt een van de mooiste gebouwen van de Vlis- singse boulevard. Dat werd tijd ook, want het huidige pand is be paald geen pareltje. „Het gebouw is echt gedateerd", vertelt Stevens. „Alles is vijftig jaar oud. Het is wel bijgehouden, maar op een ge geven moment moet je doorpak ken. Ik vroeg onze Raad van Be stuur al jaren om renovatie en nu zijn ze akkoord gegaan. Daar zijn wij als schooldirectie ontzettend blij mee. Het is een flinke investe ring. We zijn nu eenmaal zuinig op 110 jaar zeevaartonderwijs." De eerste aanpassing is al gedaan: de bosjes aan de achterzijde van het gebouw zijn weggehaald. De echte verbouwing begint in juli, met slopen. Alles wordt nieuw: de voorgevel helemaal strak wit, de achtergevel strak grijs. Boven op het dak komen twee lokalen, waarvan het ene overhelt voor het ultieme zeezicht. Leerlingen kennen hun school na de verbou wing niet meer terug. De kelder wordt nautische praktijklesruim te. De brugsimulator komt erin, de vaste computers gaan eruit. Voor leerlingen en hun laptops zijn er open werkplekken. De brugsimulator, die nu nog op de HZ aan Boulevard Bankert 254 staat, gaat dus naar het nieuwe ge bouw van Scalda en krijgt een op waardering. Dat geldt ook voor de machinekamersimulator en de ra darsimulator. Schrijf je nu in op www.sweetdeal.nl/inschrijven en ontvang een welkomstverrassing! door Esme Soesman OUWERKERK - Truus Wanrooij- Roks groeide op met twee moe ders, waarvan ze er slechts één ken de. De eerste vrouw van haar va der, Truus van Eekelen, verdronk met hun negen maanden oude dochtertje Ineke tijdens de Waters noodramp in Halsteren. Haar bruidsjurk en de babykleertjes van Ineke zijn sinds zaterdag in het Wa tersnoodmuseum in Ouwerkerk te zien. Strao in Renesse: door Esme Soesman Zus Lies Loos-van Eekelen met kleindochter Guusje, man Frans en dochter Trudy (van links naar rechts) bij de blauwe trouwjurk van haar zus. Rechts: Truus Wanrooij-Roks. foto Marieke Mandemaker door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Bij de HZ is het nog stilletjes rond de nieuwbouw van de Zeevaartschool, bij Scalda ram men ze er gewoon 3,5 miljoen te genaan: Boulevard Bankert 130 in Vlissingen wordt nog dit jaar volle dig gerenoveerd. 50% korting vanaf €9,95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53