Van't Westende revancheert zich voor matig 2014 Zo'n vijf wereldtitels lonken voor 66 Met gevarieerd judo heb ik er aardig wat grote jongens van de mat gegooid 36 SPORT FED CUP Schweertman verliest finale NK squash Tennisster uit Monster wint tegen Slowakije tweemaal in het enkelspel. Ze is de verrassing van het weekeinde. De 23-jarige Van 't Westende is de nummer 152 van de wereld in de klasse -73 kilo. Hij had graag al wat hoger willen staan, maar in 2014 liep het niet bij de Wal- chenaar. Hij zette in dat kalender jaar bij geen enkel groot toernooi een goed resultaat neer en klom daardoor nauwelijks op de rang lijst. En ook zijn NK mislukte compleet; hij werd tweede, nadat hij in 2012 en 2013 wel het goud had opgestreken. Bij zijn eerste grote optreden van 2015 revancheerde Van 't Westen de zich meteen. De naar het Haar lemse Kenamju overgestapte ju doka - hij kwam enkele maanden geleden over van Budokan Rotter dam - zal nu waarschijnlijk wel een sprongetje maken. Een wereldbekeroverwinning levert een sloot punten op voor de ran king. Niet alleen won Van 't Westende zaterdag in Bulgarije voor het eerst een wereldbekertoernooi, hij deed dat ook nog eens met ver bluffend goed judo. „Ik won mijn partijen met allemaal verschillen de soorten technieken", vertelde hij. „Na afloop complimenteerde iedereen me met wat ik had laten zien." Alleen in zijn eerste partij tegen de Rus Mikhail Nanii had de pu pil van coach Benito Maij het echt zwaar. „Ik had het even moeilijk met opstarten", liet hij weten. „Ik was al om half zeven op, maar mijn eerste partij was pas rond één uur. Door dat lange wachten was ik niet zo scherp als ik mis schien moest zijn." Maar in zijn vier partijen erna maakte hij het meer dan goed. Van 't Westende versloeg de Itali aan Andrea Regis (34e van de we reld), de Duitser Julian Kolein (163e), de Georgiër Phridon Gi- gani (225e) en de Belg Sami Chouchi (82e) op ippon. Voor die vier wedstrijden hoefde hij in to taal maar 7.36 minuten op de tata- mi te staan. Na al die vluggertjes was de Vlis- singer wel doodop. Hij nam na zijn finale, die aan het begin van de avond was, zijn gouden plak in ontvangst, hoorde het Wilhelmus aan en moest vervolgens langs de dopingcontrole. „Om negen uur was ik pas terug in het hotel. Of daar nog een feestje was? Nou, nee. Ik was kapot en voelde overal pijntjes. Ik ben op m'n bed gaan liggen en ben er niet meer af geko men." Van 't Westende mag zich nu rich ten op de Grand Prix van Düsseldorf. Hij moest zich in So fia bewijzen om een ticket voor dat toernooi te verdienen. „Beter dan dit kon ik het niet doen", zei hij lachend. De Vlissinger realiseert zich wel dat Düsseldorf het echte werk is. „Daar is de wereldtop aanwezig. Dat is dus nog een stapje hoger dan Sofia." APELDOORN - Op papier was Arantxa Rus de zwakste van alle maal. De praktijk bleek weerbar stiger. Niemand die zo goed uit de voeten kon op het gravel in het Apeldoornse Omnisport als zij. En zo gebeurde het dat de num mer 218 van de wereld Oranje een promotiewedstrijd bezorgde voor een plek in de wereldgroep 1 van de Fed Cup. Ofwel, de Cham pions League van het landenten- nis, waarin alleen de beste acht landen van de wereld elkaar ont moeten. Vooropgesteld: zo ver is het nog niet. Morgen is de loting voor de promotie-/degradatiewedstrijden en dan kan het maar zo gebeuren dat Nederland gekoppeld wordt aan de Verenigde Staten of Polen. Ofwel de zusjes Williams of de zusjes Radwanska. Pas bij een ze ge in die wedstrijd is Oranje ver zekerd van een plek in de wereld- groep 1, in 2016. Niemand bij het Nederlandse Fed Cup-team die daar gisteren al mee bezig was. „Dat zien we later wel weer", haalde teamcaptain Paul Haarhuis z'n schouders op. De plek in de wereldgroep 2 was immers al iets waar niemand in Nederland iets meer dan een jaar geleden op gehoopt danwel gere kend had. Laat staan op een zege op Slowakije. Maar na de aanstel ling van Haarhuis is het snel ge gaan met Oranje, dat in een nood- vaart ontsnapte uit de lagere re gionen, promoveerde naar de we reldgroep 2 en nu zomaar tegen over de nummer tien van de we reld stond: Slowakije. Natuurlijk, Slowakije kwam niet in de sterkste bezetting naar Apel doorn. Maar ook zonder Cibul- kova, Cepelova en Hantuchova bleef nog wel de nummer 47 van de wereld over, Magdalena Ry- barikova. De Slowaakse kop- vrouw sloeg echter een modderfi guur op het Apeldoornse gravel en verloor beide partijen in het enkelspel. De heldenrol was toebedeeld aan een Nederlandse tennisster. En dan nog eentje ook die door de buitenwacht eigenlijk helemaal niet verwacht werd in het enkel spel: Arantxa Rus. Ooit een veel belovend talent, maar de laatste ja ren flink weggezakt en vorige week pas terug te vinden op plek 218 van de wereldranglijst. Tegen Slowakije liet de pas 24-jarige Monsterse echter weer eens een glimp van het spel zien waarmee ze in 2012 de laatste zestien op Ro land Garros haalde en de gevestig de namen in de wereldtop schrik aanjoeg. Nadat kopvrouw Kiki Bertens zaterdag de eerste partij van Anna Schmiedlova verloor, repareerde Rus de schade door Rybarikova in twee sets van de baan te tim meren. En toen Bertens op dag twee de stand op 2-1 bracht (na een zege in drie sets op Rybariko va) vond Rus zich terug in dezelf de situatie als vorig jaar, tegen Japan: een zege van haar was AMSTERDAM - Squasher Piëdro Schweertman heeft gisteren ver rassend de finale van het Neder lands kampioenschap verloren. De uit Koudekerke afkomstige nummer één van de plaatsings lijst moest na een afmattende par tij het hoofd buigen voor Sebas- tiaan Weenink. De verschillen tussen Schweert man (71e op de wereldranglijst) en Weenink (82e) waren maar klein. De twee maakten het el kaar in het Amsterdamse Frans Otten Stadion anderhalf uur las tig. Uiteindelijk verloor de Wal- chenaar in vijf games: 12-10 5-11 4-11 11-5 11-8. In de laatste game kwam hij nog wel met 3-0 voor. Eind 2014 verloor Schweertman ook al een finale van Weenink. Dat was tijdens een PSA-toernooi in België. Ook toen eindigde het duel in 3-2. Een snelle rekensom leert dat Ri chardson de komende weken een karrenvracht aan gouden plakken kan veroveren. Bij het WK afstan den is ze deze week favoriet op de 500 en 1000 meter, haar prestaties in Heerenveen bevestigden dat nog maar eens. Op beide afstan den bleef ze, met 37,82 en 1.14,87, maar twee tienden boven het baanrecord. Bovendien is ze - Ireen Wüst is gewaarschuwd - een meer dan se rieuze kandidaat voor de wereldti tel op de 1500 meter. Dan volgt er, eind februari-begin maart, nog het WK sprint. En de week daar op, het WK allround in Calgary. Aanstaand echtgenoot Jorrit Bergsma mag zich dan niet ge plaatst hebben („Daar was ik wel een beetje sip van")Richardson gaat zeker. En ze zou zich - op ba sis van haar korte afstanden én Amerikaanse onverzettelijkheid - ook daar weieens op kunnen wer pen als een kanshebster. Drie, vier, of misschien dus wel vijf we reldtitels. Richardson: „Nou, het zou prettig zijn als ik er drie binnen heb. Maar ik moet het wedstrijd voor wedstrijd, race voor race, bekij ken. Mijn eerste goal is het WK af- standen, komende week. Wat daarna komt, is van later zorg, en het WK allround is sowieso een bonus. Ik zal daar zeker schaatsen, zonder twijfel. Hoop dat ik mijn vorm tot dan nog kan doortrek ken. Het lastigste is het overbrug gen van het tijdsverschil tussen Astana, waar het WK sprint is, en Calgary. Daar zit iets van dertien uur tussen." Richardson weet dat het op plan nen aankomt. Dat ze daar uitgere kend bij de internationale schaats bond ISU geen kaas van gegeten hebben, neemt ze op de koop toe. „We schaatsen veel, heel veel." De wereldbeker in Heerenveen was, met het WK afstanden er vlak na, totaal verkeerd ingeroos terd. Marrit Leenstra, gisteren met 1.15,75 tweede op de 1000 me ter: „Vraag het toch eens aan ons, zou ik zeggen. Maar de ISU denkt niet zo goed na wat schaatsers wil len." Voor de races van gisteren zegde de ene na de andere deelnemer af. De afsluitende 1000 meter bij de vrouwen was met slechts zes rit jes zelfs een regelrechte aanflui ting. Allen maakten ze hun eigen afwegingen, of stelden die bij. Ir een Wüst had vooraf al bepaald door Roeland van Vliet SOFIA - Sam van 't Westende wist al dat hij in goede vorm stak. „Ik voel me de laatste tijd hartstikke sterk. Maar het moest er nog wel een keer uitkomen tijdens een toer nooi", zei de Vlissingse judoka na dat hij zaterdag goud had gewon nen tijdens het wereldbekertoer nooi van Sofia. „Deze keer ging ei genlijk alles goed. Met gevarieerd judo heb ik er aardig wat grote jon gens van de mat gegooid." Sam van 't Westende Rus is weer goudhaantje bij Oranje door Martijn Krullaars door Edward Swier HEERENVEEN - Schaatsen is net trou wen, het komt aan op de planning. Heather Richardson, de verloofde van Jorrit Bergsma, meldde vorig week op Twitter helemaal verrukt dat haar trouwjurk gearriveerd was. Ruim op tijd, want de ceremo nie staat pas op 2 mei gepland. Op dat moment hoopt de Amerikaan se haar goud ook allang binnen te hebben. Zaterdag gaf ze in Heeren veen met twee sprintzeges een blik op de nabije toekomst, een dag later vond ze dat de concurren tie al meer dan genoeg had gezien. Heather Richardson etaleerde in Heerenveen haar goede vorm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36