i L. ZEELAND 25 Ongeveer dertig verblijven zouden onder de waterspiegel moeten liggen, zodat de gasten wakker worden met uitzicht op vissen, krab ben en ander onderwaterleven. Er zouden ver der een restaurant en een wellnessruimte moeten komen in het duikhotel, waarvan de bouwkosten werden geschat op tien tot twaalf miljoen euro. Van den Hamer vertelde zijn Franse collega-ar chitect Jacques Rougerie over zijn hotelplan. Die spoorde hem aan om een onderwatermu seum als publiekstrekker bij het hotel te bou wen. Rougerie - die opgroeide met de beken de zeebioloog Jacques Cousteau - is daar erva ren in. Hij ontwierp dergelijke musea in Brest, Boulogne en in Japan. Ook het onderwatermu seum in de Grevelingen zou van zijn tekenta fel moeten komen. Als derde en laatste onderdeel van de lagune bedacht Van den Hamer een duikschool. Maar dan eentje die zich in professionaliteit weet te onderscheiden in de markt. Behalve sportdui- kers moesten ook brandweer, marine en be drijven er terecht kunnen voor de opleiding van hun personeel. In de één tot drie miljoen kostende school zou ook een winkel in dui kersbenodigdheden komen. De complete duiklagune, onder de werknaam Discovery Cove, zou jaarlijks tussen de ïoo.ooo en 300.000 bezoekers moeten trek ken. Economisch mag het dan tegen hebben geze ten; politiek gezien kwam de Schouwse duik lagune op een uitgelezen moment. Kort daar voor namelijk hadden de provincies Zeeland en Zuid-Holland en de gemeenten Schou- wen-Duiveland en (toen nog) Goedereede af gesproken dat zij gezamenlijk de Brouwers- dam zouden ontwikkelen tot toeristische 'hot spot'. De overheden, inclusief het Grevelingen- schap, lieten hun goede bedoelingen verge zeld gaan van een zak geld. Verder vernieuw den de gemeenten wegen, parkeerplaatsen en duinovergangen. Initiatieven van ondernemers werden vanuit een 'positieve grondhouding' benaderd. Dat leidde tot renovatie en uitbreiding van het zeil- en surfcentrum Brouwersdam, tot nieu we strandpaviljoens en tot ontwikkeling van strandsporten als kitesurfen, blowkarten en ki- tebuggyen. Maar ook tot het voornemen om het enorme Brouwerseiland aan te leggen: een bungalowpark, annex jachthaven van twee honderd miljoen. Aan de Hollandse kant van de dam komt nog een hotel en halverwege de dam is momen teel het Inspiratiecentrum in aanbouw; een twintig meter hoge 'landmark', waarin het Ik ga er wel mee door. Ik ben op zoek naar een opdrachtgever of investeerder Grevelingenschap verwijst naar de natuur en de toeristische attracties van Schouwen-Dui- veland en Goeree-Overflakkee. De duiklagune in het Grevelingenmeer is ove rigens niet het enige plan van Partitio dat nog op de plank ligt. Het ontwerpbureau was ook betrokken bij Zeelandia Wellnesscentrum dat in de Boter hoek bij Scharendijke zou worden gebouwd. Ook dit plan werd in 20tr aangekondigd maar nimmer gerealiseerd. Partitio Ontwerphuis van Van den Hamer werkte in de ontwikkeling van de duiklagune samen met de bouwbedrijven BAM en Geel hoed. Er was ook een investeerder die op de achtergrond wilde blijven. Toen de gemeente Schouwen-Duiveland in november 2011 alle initiatiefnemers van projec ten aan de Brouwersdam uitnodigde voor het ondertekenen van een intentieverklaring, zeg de Partitio af. Vanwege de recessie durfden de architect en de bouwers geen uitspraken te doen over de haalbaarheid van Discovery Co ve Zeeland, zo luidde het excuus. „Door de economische ontwikkelingen is het plan op een dood spoor geraakt", zegt Jan Har man van den Hamer er nu van. „Ik heb er het afgelopen jaar ook niet aan gewerkt, maar ik ga er wel mee door. Ik ben op zoek naar een opdrachtgever of een investeerder. Waar en hoe het verder gaat, weet ik nog niet. Dat kan op de Wadden zijn, al zie ik natuurlijk het liefst dat het in Zeeland komt." Vanwege de economische crisis is het plan voor een duiklagune in het Grevelin genmeer niet gerealiseerd. MAANDAG 9 FEBRUARI 2015 van de Crevelingen C revelingenmeer duiksch duiklagune strand C revelingenmeer (duikhotel restaurant wellness) Locatie en onderdelen van het geplande duikresort in het Grevelingenmeer. Vanwege de economische crisis haakten de investeerders af. Donja Odijk I foto Rob Aarsen Jan Harman van den Hamer, architect Jan Harman van den Hamer van Partitio Ontwerphuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25