Auto's in winkelstraat: Te zot voor woorden Tl 9,95 Trouwjurk van Truus maakt indruk op open dag Watersnoodmuseum Scalda steekt 3,5 miljoen in vernieuwing schoolgebouw aan Vlissingse boulevard. 66 Het is een flinke investering. We zijn nu eenmaal zuinig op 110 jaar zeevaartonderwijs 20 WALCHEREN SCALDA Vroeger zat de PZC er, met druk kerij en al, later waren er winkels en toen die eenmaal waren afge broken, stond er nog een Hema noodwinkel. De laatste onderne mer was een solitaire suikerspin- kraam. Nu staan er auto's. Kris kras door elkaar, omringd door ge stutte graffiti-gevels en platen waarvan er nog wel eens eentje naar beneden valt. Iedereen in Vlissingen is het erover eens: het ziet er niet uit. Van de troosteloze aanblik plaats te LPV-raadslid Wim Hirdes afge lopen weekend een fotootje op so ciale media. Om reacties uit te lok ken. En die reacties kreeg hij. „Het kan ook gewoon niet, zo'n plek in zo'n mooie stad." Het was echter zijn eigen wethou der Rob van Dooren die besloot er parkeren toe te staan en de hui dige LPV-wethouder, John de Jon ge, gaat over de binnenstad. „An derhalf jaar geleden heb ik al ge vraagd wat de bedoeling is", zegt Hirdes, die destijds protesteerde tegen sloop van het PZC-gebouw en mede bewerkstelligde dat de twee oude geveltjes bleven staan. „Het antwoord luidde dat de loca tie wordt meegenomen in het Scheldekwartier. Maar dat duurt wel heel erg lang." En het is niet dat op de achter grond niets gebeurt - integendeel. „Wij hebben een paar jaar gele den een mooi plan ingediend", al dus Jorgen Geurts van AW Be heer. „Beneden een supermarkt of winkel, boven appartementen. Als winkel wilden we een grote trekker, die we zouden verleiden met parkeerplaatsen aan de ach terzijde, waar nu die zes huizen worden gebouwd. Daar zeggen on dernemers geen nee tegen. De ge meente had er goed aan kunnen verdienen, maar ze zei nee. Ze wil de die parkeerplaatsen niet. Een gemiste kans voor het hele win kelgebied, als je het mij vraagt. Wat ze nu hebben gedaan, is iets wat ik nog nooit heb gezien in Ne derland. Dat ze parkeren toestaan in een kernwinkelgebied - voor zover je nog van een kernwinkel gebied kunt spreken - is te zot voor woorden. Dat is afbraak." Na AW kwam ME Vastgoed met een plan, voor 48 studentenstu dio's en onderin een grote trek ker. Dat werd aanvankelijk afge ketst, maar nu zit Bart Eckhardt toch weer met wethouder De Jon ge aan tafel. „Binnenkort laten we onze zesde tekening zien. We wil len dat gebied heel graag tot leven wekken. Met studenten gebeurt dat automatisch." Ook Hirdes is wakker. „Ik ga maar weer eens vragen stellen." VLISSINGEN - Bij de HZ is het nog stilletjes rond de nieuwbouw van de Zeevaartschool, bij Scalda ram men ze er gewoon 3,5 miljoen te genaan: Boulevard Bankert 130 in Vlissingen wordt nog dit jaar vol ledig gerenoveerd. Directeur Henrik Stevens glimt van oor tot oor. Eindelijk kan hij de tekeningen laten zien. Zijn school, de MBO-sectie van de Zee vaartschool, wordt een van de mooiste gebouwen van de Vlis singse boulevard. Dat werd tijd ook, want het huidi ge pand is bepaald geen pareltje. Met dat gele baksteen en die wit te platen. En dat afgetrapte lino leum in de lokalen. „Het gebouw is echt gedateerd", vertelt Stevens. „Alles is vijftig jaar oud. Het is wel bijgehouden, maar op een ge geven moment moet je doorpak ken. Ik vroeg onze Raad van Be stuur al jaren om renovatie en nu zijn ze akkoord gegaan. Daar zijn wij als schooldirectie ontzettend ring. We zijn nu eenmaal zuinig op 110 jaar zeevaartonderwijs." De eerste aanpassing is al gedaan: de bosjes aan de achterzijde van het gebouw, aan de Kenau Hasse laarstraat, zijn weggehaald. Er ligt nu een betonnen bak. „Dat wordt fietsenstalling, maar tijdens de verbouwing gebruiken we het om de machines neer te zetten." De echte verbouwing begint in ju li, met slopen. Alles wordt nieuw: de voorgevel helemaal strak wit, de achtergevel strak grijs. Boven op het dak komen twee lokalen, waarvan het ene overhelt voor het ultieme zeezicht. De construc tie heeft een roestige kleur: pre cies volgens het Vlissingse DNA. Ook aan de rokers is gedacht: aan de achterzijde komt een bordes met stoere banken waar leerlin gen hun sigaretje kunnen roken. De schooldirecteur lacht. „Roken doen ze hier allemaal." Leerlingen kennen hun school na de verbouwing niet meer terug. De kelder wordt nautische prak tijklesruimte. De brugsimulator komt erin, de vaste computers gaan eruit. Voor leerlingen en hun laptops zijn er open werk plekken, voor docenten zijn er ver gaderzaaltjes. Het nautische be drijfsleven kan met zijn driemaan delijkse borrels van Zeeland Mar- titiem een verdieping hoger te recht in de kantine, die openslaan de deuren krijgt. Zo lijkt het of er een terras in de school is. De krijt borden in de leslokalen worden eindelijk vervangen door moder ne smartboards. De brugsimulator, die nu nog op de HZ aan Boulevard Bankert 154 staat, gaat dus naar het nieuwe ge bouw van Scalda en krijgt een op waardering. Dat geldt ook voor de machinekamersimulator en de ra darsimulator. Het schoolbestuur koopt bovendien een Ecdis: een computersysteem om elektro nisch zeekaarten te bekijken. Alle maal kostbare investeringen die, blij mee. Het is een flinke investe- zo benadrukt Stevens, bij de tota le investering van 3,5 miljoen zijn inbegrepen. Omdat het hele gebouw wordt ge stript en de verbouwing zes tot acht maanden gaat duren, moeten de zeshonderd 'blikken' (studen ten) elders hun lessen volgen. Al leen, waar? „Onze facilitaire dienst is alle opties aan het ver kennen", zegt Stevens. „We kij ken naar leegstaande gebouwen in Vlissingen, maar we zouden ook portacabins kunnen neerzet ten bij het Technum. Dat zou han dig zijn, aangezien daar ook onze scheepsmotor staat. Maar we zou den ze achter het huidige school gebouw kunnen neerzetten, op de parkeerplaats aan de Kenau Hasselaarstraat. Dat deden ze der tig jaar geleden, toen het gebouw werd verbouwd, ook." Schrijf je nu in op wunw.sweetdeal.nl/inschrijven en ontvang een welkomstverrassing! Everloc RVS vacuüm badkamer accessoires 'Liefdevol Herdenken' is de naam van die wisseltentoonstelling, die is geopend tijdens de druk be zochte open dag van het Waters noodmuseum. „Er was intens ver driet, maar er was vooral liefdevol herdenken. Mijn moeder Jaantje heeft ons dat voorgedaan en voor geleefd", zegt Truus Wanrooij. Want Jaantje trouwde drie jaar na de Ramp met Piet Roks en de dochter die zij samen kregen, noemden zij Truus - naar Piets verdronken vrouw. Dochter Truus groeide op met twee trouw foto's aan de wand van haar vader en een foto van baby Ineke op het dressoir. „Ik heb haar nooit ge kend, maar ik mis mijn zusje elke dag. Ook mijn naam heb ik altijd met trots gedragen." Haar eigen dochter heeft Truus vernoemd naar haar halfzusje Ineke. Op zol der, in een oude Blue Banddoos, bewaarde haar moeder jarenlang met zorg de blauwe trouwjurk, de sluier en het bruidsboeket van haar mans eerste vrouw. Ook de roze gebreide kinderkleertjes van Ineke („Mijn moeder noemde haar altijd teder 'dat prulleke'") trof Truus er na het overlijden van haar moeder in goede staat in aan. Met verse kranten om mui zen en motten te weren. „Het is voor haar heus niet altijd makke lijk geweest, maar ze deed dat. Uit liefde voor mijn vader en uit res pect voor de geliefden die hij had verloren." Zeevaartschool De parkeerplaatsen aan de Walstraat met rechts de oude geveltjes waar vroeger de PZC zat. foto Ruben Oreel door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - De parkeerplaats in Vlissings belangrijkste winkel straat, aan de Kleine Markt, is ve len een doorn in het oog. Er zijn wel investeerders die het 'Walstraat-gat' in Vlissin gen willen vullen, maar zij ondervinden weerstand. door Wendy Wagenmakers directeur Henrik Stevens VG Architecten uit Sas van Gent maakte het ontwerp voor de nieuwe Zee vaartschool, met een strakke gevel en overhellende daklokalen. 50% korting vanaf €9,95 door Esme Soesman OUWERKERK - Truus Wanrooij- Roks groeide op met twee moe ders, van wie ze er slechts één ken de. De eerste vrouw van haar va der, Truus van Eekelen, verdronk in Halsteren met hun 9 maanden oude dochtertje Ineke tijdens de Watersnoodramp. Haar bruidsjurk en de babykleertjes van Ineke zijn sinds zaterdag in het Watersnood museum in Ouwerkerk te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20