Minder vrouwen willen in bestuur waterschap Massaal naar stichting Zeeland fris de lente in met anti-alcoholcampagne Ik Pas' Boer Zoekt Vrouw Vlissinger Van Belzen vindt dat de Nederlandse staat zich schuldig maakt aan fraude. 66 Zolang ze 18 ZEELAND LOTERIJVERLIES >4 4 w 18 maart 2015 maandag Ik keek gisteravond toch met andere ogen naar Ber rie, moet ik eerlijk beken nen. Afgelopen week ont hulde Weekend dat de Zeeuw se kandidate die via het televi sieprogramma Boer Zoekt Vrouw een nieuwe liefde hoopt te vinden een vermogen heeft - met name aan land - van zeker 3,6 miljoen euro. An dere media doken erop. Nooit gedacht dat ooit mee te zullen maken. Dat de onderzoeksjour nalistiek van een roddelblad ons lichtend voorbeeld is. Onderuitgezakt op de bank, graaiend in een zak chips, lukte het me gisteren niet deze cru ciale informatie uit mijn hoofd te zetten. „Trek die keukenkast jes eens open", dacht ik, toen Berrie in Renesse friet ging ha len en haar logées achterliet in haar Schouwse boerderij. „Wie weet tref je er een pot met goud aan." Berrie is - zachtjes uitgedrukt - niet de meest spraakzame kan didaat in het datingprogram- ma. Ook de friet werd in stilte verorberd. Alleen met de groot ste moeite weten de andere da mes een persoonlijk woord uit Bertie te trekken. Als zij niks over zichzelf vertelt, doen wij het wel, zal de redactie van Weekend hebben gedacht. Want als je je opgeeft voor Boer Zoekt Vrouw, verklaar je jezelf kennelijk vogelvrij. Zonder er iets voor te doen, ben je een be kende Nederlander en van BN'ers mogen we alles weten. En als ze zelf moeite hebben om zich te uiten, jammer dan. Eigenlijk hoopte ik dat wij deze week Weekend zouden kun nen aftroeven. Want er zat nóg een Zeeuwse in het program ma. Is het u niet opgevallen wel ke krant Sandra bij zich had toen ze twee weken geleden kwam logeren bij de Noord- Hollandse boer Theo? U weet wel, die eruitziet als kruising tussen Erwin en Ronald Koe man. Jawel, de PZC! Waarom heb ik over haar nog niks gele zen? Waar komt ze vandaan, hoe zit het met haar vorige rela ties, wat verdient ze? Daar moe ten we als de kippen bij zijn, dacht ik, want straks is Om roep Zeeland ons te vlug af. Maar helaas, Theo heeft haar gisteren naar huis gestuurd. Daar ging mijn primeur. De verkiezingen zijn op woens dag 18 maart, gelijktijdig met die voor Provinciale Staten. Bij de eer ste verkiezingen voor Scheldestro men, in november 2010, stonden 164 mensen op de kandidatenlijs ten, verdeeld over negen partijen. Deze keer hebben zich 203 kandi daten aangemeld. Dankzij nieuw komer 50PIUS is het aantal par tijen gestegen tot tien. In 2010 bestond ruim twintig pro cent van de kandidaten uit vrou wen. Nu is dat, met 32 vrouwelij ke kandidaten, nog geen zestien procent. Wat vooral opvalt is dat de WD, met twintig kandidaten, geen enkele vrouw op de lijst heeft staan. Bij de vorige verkie zingen waren dat er nog vijf, on der wie lijsttrekker Sophie van 't Westeinde. Behalve VVD en, zo als gebruikelijk, SGP gaat ook 5oPlus zonder vrouwen de electo rale strijd aan. Verhoudingsgewijs is het vrouwe- VERKIEZINGEN WATERSCHAP lijke gehalte het hoogst bij Chris tenunie: ruim 26 procent (zes van de 23), gevolgd door PvdA met precies een kwart. In absolute aan tallen heeft Waterschapspartij Zeeuws-Vlaanderen de meeste vrouwen op de lijst: zeven. De par tij heeft met 34 kandidaten ook met afstand de langste lijst. Het aandeel van vrouwen mag dan over het geheel beperkt zijn, de vrouwen op wie kan worden gestemd staan vaak relatief hoog. Waterschapspartij Zeeuws-Vlaan deren, CDA, PvdA, Christenunie en Algemene Waterschapspartij Zeeland hebben een vrouw bij de bovenste drie. Er zijn twee vrou welijke lijstrekkers: Rian de Feij- ter-de Feijter (Waterschapspartij Zeeuws-Vlaanderen en Wilma Brouwer (PvdA). De kandidatenlijsten zijn vrijdag officieel geldig verklaard. Water schapspartij Zeeuws-Vlaanderen en de Algemene Waterschapspar tij Zeeland zijn een lijstcombina- tie aangegaan. VLISSINGEN - Sinds juni 1969 speel de de familie Van Belzen mee in de Staatsloterij. Tot 2008, toen be kend werd dat de Staatsloterij ook niet verkochte loten mee liet doen in de trekking. Toen was voor Jaap van Belzen uit Vlissin- gen de lol er af. Hij heeft het sinds 30 juni 1969 al lemaal precies bijgehouden. Aan vankelijk kochten zes Van Bel- zens 2 loten, later werden het er 10. In een schriftje staat met kruis jes netjes aangegeven wie betaald had en of het om prijswinnende loten ging of om zogenaamde nie ten. „Nee ik heb nooit opgeteld hoe veel we er aan hebben uitgegeven al die jaren. En ook niet hoeveel we in totaal gewonnen hebben. Ik VLISSINGEN - De stichting Loterij verlies heeft er na de uitspraak van de Hoge Raad ineens duizen den nieuwe aanmeldingen bij, ge ven ze zelf aan. De stichting Lote rijverlies is opgericht om zich hard te maken voor alle gedupeer de deelnemers die (wel eens) mee hebben gespeeld met de Staatslo terij in de periode januari 2000 tot en met december 2007. „Wij pleiten ervoor om alle schade te verhalen. Uiteraard onder aftrek van hetgeen u gewonnen heeft. Heeft u meer gewonnen dan ver Zangeres Mar jon van Iwaarden, maar ook de burgemeesters Rabe- link van Schouwen-Duiveland en Demmers van Vlissingen geven het goede voorbeeld. Van 2 maart weet wel dat de hoogste prijs die we ooit hebben gewonnen 250 gulden was. Nee geen klappers. Dan hadden we wel aan de boule vard gewoond om naar de sche pen te kijken." Van Belzen heeft zich aangeslo ten bij de stichting Loterijverlies. En hij was tevreden met de uit- manipuleren met de uitslagen van de loterij doe ik niet meer mee loren dan adviseren wij u zich niet aan te melden." Mensen die zich bij de stichting aansluiten betalen inschrijfgeld. In geval van succes houdt de stich ting 20 procent van het geld dat wordt teruggevorderd van de Staatsloterij. De Staatsloterij heeft vrijdag aan een aantal vaste spelers een soort excuusbericht gestuurd. Daarin geeft algemeen directeur Frans van Steenis uitleg en zegt hij de onduidelijkheid die de Staatslote rij heeft betracht, te betreuren. tot en met 31 maart laten zij de glazen alcohol aan zich voorbij gaan: „Ik pas." De campagne is be doeld om mensen bewuster te maken van hun drankgebruik. Vaak is dat meer een gewoonte dan een keuze. Meer dan 80 pro cent van de Nederlanders drinkt alcohol. Veel mensen drinken al cohol op meer dan de helft van de dagen in de week en bij steeds meer gelegenheden lijkt het ge woon om alcohol te drinken. Met de nuchtere dertig dagen wordt die gewoonte doorbroken. Bovendien geven ouderen er een goed voorbeeld mee: ook zonder alcohol kan het blijkbaar gezellig spraak van de Hoge Raad onlangs, dat de Staatsloterij zich schuldig heeft gemaakt aan misleiding. De 70-jarige Jaap van Belzen ver telt dat de Staatsloterij in 2000 be gonnen is met het laten meedoen van de niet verkochte loten. „Dat was onder het kabinet-Kok. Ik zou wel eens willen weten of het kabinet daar van heeft geweten. Die trekkingen staan toch onder toezicht van een notaris. Het heet niet voor niets de Staatsloterij. Dit is gewoon frauderen. Ik heb als ambtenaar gewerkt en verschil lende keren een eed af moeten leggen. Maar kennelijk geldt dat niet voor hen. Ik vind het belang rijk dat nu aangetoond wordt dat de overheid niet betrouwbaar is. Als eenling kun je dat niet." Doordat de familie Van Belzen al tijd de loten bij de Staatsloterij be stelde, kan worden aangetoond dat ze heeft meegespeeld. Vooral sinds de stichting Loterijverlies bewijsbeslag heeft laten leggen op de administratie van de loterij. Van Belzen wijst er op dat de Staatsloterij trouwens nog steeds niet verkochte loten mee laat doen, namelijk voor de trekking van de Jackpot. Hij zet ook vraag tekens bij het feit dat de trekking is uitbesteed aan een Grieks be drijf. In september vorig jaar kwam naar buiten dat dit bedrijf zou kunnen manipuleren met de trekkingsuitslag. Er gebeuren volgens hem wel meer vreemde dingen in de lote rijwereld. Zoals bij de Euromil- lions, toen twee keer een enorme som geld viel in hetzelfde kleine Duitse dorpje. Aan de Staatsloterij doet Jaap van Belzen dus niet meer mee. „Zo lang ze manipuleren met de uit slagen van de loterij doe ik niet meer mee." Hij speelt alleen nog in de Lotto. De hele kwestie wordt nu uitge zocht door de stichting Loterijver lies. Over een jaar of twee, drie hoopt Van Belzen op een uitslag. zijn. Met 'Ik pas' hebben deelne mers aan de campagne een kort en krachtig antwoord bij de hand in situaties waar alcohol wordt aangeboden. De resultaten van eerdere gehouden acties in het buitenland en Nederland zijn po sitief. Een grote groep deelnemers blijkt weken na de acties bijvoor beeld minder te drinken, voelt zich fitter en slaapt beter. In diver se Zeeuwse gemeenten zijn er in maart activiteiten in het kader van jeugd en alcohol. Aanmelden voor de campagne kan via www.ikpas.nl. Zeeuwen kiezen voor de groep 'De Zeeuw se maand van nix'. Nooit was er een grote prijs Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Aan de verkiezingen voor het nieuwe algemeen bestuur van waterschap Scheldestromen doen minder vrouwen mee dan in 2010. Het totale aantal kandidaten is juist fors gestegen. Wat vooral opvalt is dat de WD, met twintig kandi daten, geen enkele vrouw op de lijst heeft staan. II. i Het complete overzicht van alle kandidaten is te vinden op scheldestromen.nl/verkiezingen. door René Schrier door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - Onder het motto 'Fris de lente in!' is een landelijke cam pagne gestart om mensen te moti veren tot een gematigder omgang met alcohol. In Zeeland heeft het provinciale actieprogramma tegen drankmisbruik onder jongeren 'Laat ze niet verzuipen' de landelij ke campagne omgedoopt tot de 'Zeeuwse maand van nix'. Jaap van Belzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18