Marktplaatsfraudeur hoort vijf jaar cel eisen BINNENLAND 9 £v:)koopjedeal) Traagschuim hoofdkussen van SleepMed 14,95 uit hij het thuis. Zijn vriend Azad begint vlak voor de zomer van 2014 meer interesse te tonen in de islam, en bezoekt met Sultan de moskee. Prima, denkt zijn fa milie. Het past bij het beeld van de lieve jongen thuis, die serieus zijn best doet op school (hij volgt een mbo-opleiding boekhoudkun de op hetzelfde regionale oplei dingscentrum als Sultan). Azad verdient bij in een restau rant waar hij afwast en helpt ko ken. Hij is altijd stipt op tijd. Azad past, net als Sultan, niet in het stereotiepe plaatje van de 'uit- geslotene', de jongeman die niet kan meedoen in de samenleving en daardoor radicaliseert. Azad be gint te radicaliseren door omgang met nieuwe vrienden. Die wor den thuis met argwaan bekeken. Azad uit steeds meer zijn sympa thie voor IS. Dat leidt tot heftige discussies over de islam, goed en kwaad en over Islamitische Staat. De vader van Azad is een echte hafiz, maar Azad erkent vaders au toriteit niet meer. Een week voor vertrek valt op dat hij een nieuw Facebook-account heeft aange maakt, onder een verzonnen naam met (het in strijderskringen gebruikelijke) 'Abu' ervoor. Dat Azad zich voorbereid op de jihad, komt ondanks deze signalen, nooit bij zijn familie op. Een fami lielid, een Koerd nota bene, dat zich aansluit bij IS? Ondenkbaar. In alle stilte bereiden de twee zich voor op het vertrek. Beetje bij beetje nemen ze ondergoed en T-shirts mee naar een onbekend adres. Op de dag van hun vertrek nemen ze de paspoorten uit de ouderlijke woning mee. Ook heb ben ze ongeveer 2000 euro aan reis- en zakgeld bij elkaar gesprok keld. Zeker is ook dat er een con tactpersoon is met wie ze corres ponderen via sociale media of WhatsApp. Die contactpersoon is de schakel tussen Sultan en Azad en degene die hen - en vermoede lijk nog enkele anderen - op het vliegtuig naar Istanbul zal zetten. Die geeft hen ook een telefoon nummer dat ze in Turkije moeten bellen. Later zal blijken dat Sultan en Azad ook contact hebben met broeders in Den Haag en Rotter dam. De dag na zijn heimelijke vertrek, vinden Sultans ouders on der diens bidmatje een afscheids briefje: „Als jullie dit lezen, zit ik in Syrië." In Turkije bellen de twee het nummer dat ze in Nederland heb ben gekregen en worden ze opge haald door een busje dat hen over de grens met Syrië brengt. In de loop van die week bellen de jon gens naar huis. „We zijn er", meldt Azad vanaf een Turks num mer. „Papa, ik ben in Raqqa", zegt Sultan. Sultan belt geregeld met Neder land, zeker twee keer per week. Azad neemt onregelmatig contact op, met grote tussenpozen. Hij is vaak op plekken waar hij mobiel niet bereikt kan worden. Wan neer hij een keer niet kan worden gebeld, maar Sultan wel, hoort een familielid dat de twee niet meer bij elkaar zijn. Waarschijn lijk is dan al het lot van de mage re Sultan bepaald: niet geschikt voor gevechtsacties. Hij lijkt de taak te hebben om nieuwe strij ders in Nederland te rekruteren. Dat valt te destilleren uit de be richten die bekenden in Neder land ontvangen. Azad, een stevige, sterke en ge spierde jongen die veel heeft ge sport, gaat naar een trainings kamp van IS in Syrië, wordt ver moed. In de gesprekken met zijn familie in Maastricht zegt hij wei nig over wat hij doet. Geen zor gen, zegt hij telkens. Hij is hier niet om te vechten. En zijn fami lie moet niet geloven wat de Wes terse media allemaal zeggen. La ter komt zijn familie erachter dat hij wel degelijk deelneemt aan ge vechtsacties. Er vinden discussies plaats, maar Azad rationaliseert al les door te verklaren dat wat het leger van Assad doet, tien keer er ger is dan wat IS doet. Duidelijk is dat hij niet alleen getraind wordt om te vechten maar ook ideolo gisch geschoold wordt. Er wordt op Azad ingepraat om terug te ko men, vergeefs. Hij kan niet en hij wil niet. Sultan blijkt niet de rekruteerder te zijn geworden. Op 12 november 2014 blaast hij zichzelf op voor een politiebureau in Bagdad. Hij neemt naar verluidt elf mensen mee in de dood. Tientallen ande ren raken gewond. Op 20 december 2014 probeert de familie van Azad contact te zoe ken. De telefoon wordt opgeno men door een strijdmakker die zegt dat Azad gewond in het zie kenhuis ligt. Na enig aandringen, waarbij de familie vraagt hem te kunnen spreken, wordt toegege ven dat Azad kort na een operatie aan zijn verwondingen is bezwe ken. Die verwondingen liep hij de dag ervoor op toen IS probeerde een militair vliegveld te verove ren op het regeringsleger. De familie van Azad is ver scheurd door verdriet. Er is ook dankbaarheid dat hun zoon niet de weg van Sultan heeft gevolgd. Een zelfmoordaanslag waarbij on- schuldigen worden gedood, zou ondraaglijk zijn geweest. Bij de fa milie van Azad is er behalve ver driet, ook woede over degenen die in Maastricht en de Randstad Azad hebben vergiftigd. De familie spreekt de wens uit dat opsporingsdiensten hun aan dacht vooral richten op opruiers, ronselaars, huiskamerpredikers en foute imams. HAARLEM - Het Openbaar Ministe rie (OM) wil dat vermeend inter- netoplichter Remy D. (29) vijf jaar celstraf krijgt. Voor de recht bank in Haarlem betoogde de aan klager gisteren dat D. zich schul dig heeft gemaakt aan oplichting, witwassen en het leiden van een criminele organisatie. Vanuit Alkmaar zou zijn bende tussen februari 2012 en juni 2013 ruim een kwart miljoen euro heb ben buitgemaakt door adverten ties te plaatsen op Marktplaats en betalingen te incasseren zonder goederen te leveren. In totaal wer den ruim 2200 mensen gedu peerd. Zo'n 900 deden aangifte. In de ogen van het OM was D. de onbetwiste leider van de bende. In de zaak staan 34 personen te recht. Komende week worden de zaken behandeld tegen vier ver dachten die net onder D. zouden hebben gediend. Daarna is het de beurt aan de grootste groep: de katvangers, die tegen beloning hun bankrekening ter beschik king stelden om betalingen op te laten storten. D. moet ook financieel boeten. Hij moet 35.000 euro schade ver goeden aan ruim 250 gedupeer den die een claim indienden. Ook wil het OM hem bijna 230.000 eu ro criminele winst ontnemen. AANBIEDINGEN ALLEEN DIT WEEKEND GELDIG Adviesprijs 59,95 Korting 75% U bespaart 45,00 Slechts ZATERDAG 7 FEBRUARI 2015 Sultan Berzel (foto links) in het online-tijdschrift Dabiq, het propagandablad van IS en (foto rechts) terwijl hij voorgaat in het gebed in Maastricht. VERTREK GEEN BEREIK VERDRIET O zie onze website/binnenland Klik door naar de speciale productie over de jihadgangers v Optimale drukverlaging; ontlast nek, rug en schouders Uitgerust wakker worden Geschikt voor rug-, buik- en zijslapers v' Past in iedere gangbare kussensloop f N BESTELLEN V DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen cf\vw ÜS) DPDf©1 ACHTERAF BETALEN)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9