'Niet iedereen pakt gelijk een knuppel' 1: 1 20,' Vermiste poes na een jaar weer thuis SCHOUWEN-DUIVELAND 35 Inktcartridges geschikt voor HP, Epson, Brother en Canon: Gratis thuisbezorgd! Rini van Son en Hans van Lint van het buurtpreventieteam Goe se Polder zien het geamuseerd aan. Van Son knoopt een gesprekje aan. Of de man naar zijn zin woont. Of hij zich wel eens onvei lig voelt of vreemde dingen ziet. De antwoorden zijn summier. Wellicht komt het door de opval lende felgele jassen die Van Son en Van Lint dragen. Alleen daar gaat al een preventieve werking van uit. Maar nee, de oude man voelt zich eigenlijk nooit onveilig, zegt hij. „Dat horen we graag", reageert Van Son. Want voor veel andere senioren in de Goese Polder is dat wel anders, weet hij. „Ik hoor vaak van mensen dat ze het een prettig idee vinden dat wij er lo pen", vertelt Van Son met zijn Brabantse tongval. De ganzen- voerder maakte op de oud-beveili ger een wat warrige indruk, zegt hij een paar meter verderop. „Maar ik heb die man nu gezien, even een praatje gemaakt, dus als er de volgende keer misschien iets aan de hand is, weet ik wie het is." Wijkbewoners aanspreken is een belangrijk onderdeel van de werk zaamheden van het buurtpreven tieteam, dat nu enkele weken offi cieel bestaat. Maar daar zijn maan den van voorbereiding aan vooraf gegaan en er wordt ook al veel lan ger door de wijk gelopen, bij wij ze van promotie en voor het wer ven van vrijwilligers. „Stiekem komt er heel wat bij kijken", weet initiatiefnemer Van Son uit erva ring. Spijt dat hij er aan begonnen is, heeft hij allerminst. „Helemaal niet, het begint nu pas te lopen." De reacties zijn volgens hem ook louter positief en dat blijkt in de praktijk. Onderweg worden Van Son en Van Lint regelmatig ge groet. Toch merkt Van Lint dat nog lang niet iedereen weet wat buurtpre ventie precies inhoudt. „Mensen denken automatisch: 'oh, dat is ze ker een slechte buurt, want daar .o BUURTPREVENTIE GOESE POLDER is buurtpreventie nodig'." Van Son vult aan: „Het is juist de bedoeling om een buurt die al goed is, goed te houden." Normaal duurt een ronde van het buurtpreventieteam Goese Polder anderhalf a twee uur. Deze vrij dagochtend iets korter. De ijzige wind zorgt voor een gevoelstem peratuur van min vijftien. Boven dien, de pen van de verslaggever Ik hoor vaak van mensen dat ze het een prettig idee vinden dat wij er lopen weigert regelmatig dienst in deze omstandigheden. Van Son kent het probleem. „In deze periode dingen opschrijven die je onder weg tegenkomt heeft geen zin, dus ik probeer alles maar gewoon te onthouden." De Buiten Beter-app van de ge meente biedt overigens ook soe laas. Want loszittende stoeptegels of kapotte straatverlichting kan daarmee met een druk op de smartphone worden gemeld. Het is deze ochtend weliswaar niet spannend op straat, maar het buurtpreventieteam heeft tot nu toe al het een en ander kunnen betekenen. Het gaat dan om rela tief'onschuldige' zaken, want de leden van het team zijn geen poli tieagenten. „Wij hebben dezelfde rechten als iedere burger, met dat verschil dat we iets sneller assis tentie krijgen", zegt Lint. „Onze taak is vooral om door te verwij zen naar de juiste instanties. We worden bijvoorbeeld regelmatig aangesproken over foutparkeren, maar dat is niet onze taak." Wel wordt zowel overdag als 's avonds Mensen denken automatisch: 'oh, dat is zeker een slechte buurt' altijd met z'n tweeën gelopen, puur voor het geval dat wanneer het onverhoopt uit de hand loopt, er altijd hulp kan worden inge schakeld. Trots is Van Lint op de afhande ling van een recente situatie waar bij tijdens een ronde een zeer hoog opgelopen ruzie tussen twee echtelieden werd geconsta teerd. „Er waren ook kinderen in het spel, die mogen daar niet de dupe van worden. We hebben de politie gebeld en die was meteen ter plekke." Intussen zijn Van Son en Van Lint via onder meer brandgange- tjes ('die pakken we ook altijd mee') in de Joseph Lunslaan be land. Daar worden momenteel acht nieuwe huizen gebouwd. Van Son voorzag problemen toen eind vorig jaar de straat was stuk gereden door bouwverkeer en de stenen op een hoop lagen. „Dat was een risico rond de jaarwisse ling, want met die stenen zou makkelijk gegooid kunnen gaan worden." Ook die situatie is na melding pri ma opgelost. Uiteindelijk zouden Van Son en Van Lint het liefst zien dat wijkgenoten zelf ook meer gaan anticiperen. „Gewoon meer met elkaar praten, dat is ons streven", zegt Van Lint. „Niet al tijd maar bang zijn, niet iedereen staat met een honkbalknuppel achter de deur." 49y95 Schrijf je nu in op wurw.sweetdeal.nl/inschrijven en ontvang een welkomstverrassing! „Mijn buurvrouw zag Tesmee dinsdag in de Nieuwe Bogerd- straat. Zij heeft haar bij me terug bezorgd. Toen heb ik wel even ge huild", vertelt Van Bakel. Zij me moreert dat de poes op 15 januari vorig jaar naar buiten ging, maar niet zoals gewoonlijk na korte tijd weer terugkwam zodra zij werd geroepen. „Dat vond ik heel vreemd, want dat was in de ander half jaar dat zij toen bij me was nog nooit gebeurd." Van Bakel in formeerde talloze malen bij het dierenasiel of Tesmee was gevon den en verspreidde ook oproepen met het verzoek uit te kijken naar de toen 6-jarige poes met schild padmotief. „Lange tijd hoopte ik nog dat ze terug zou komen, maar toevallig besloot ik zondag het kat tenvoer dat er nog stond maar in een tas te doen en de komende week bij het dierenasiel te gaan brengen. Het was nog houdbaar Poes Tesmee van Maryan van Bakel werd 13 maanden vermist, maar is deze week weer veilig thuisgekomen. tot augustus", schetst Van Bakel om aan te geven dat ze de moed had verloren. „Toen ik dinsdagavond thuis kwam van een verjaardag, riep de buurvrouw mij en zat Tesmee bij haar in een hondenbench." Vol gens Van Bakel zag het dier er goed uit, maar voor alle zekerheid liet zij de poes de volgende dag onderzoeken. De dierenarts stelde aan de hand van de chip vast dat het inderdaad Tesmee betrof. Het leek goed te gaan, maar later op de dag werd de poes ziek en is en kele uren in observatie genomen. „De dierenarts heeft vastgesteld dat ze veel stress heeft en rust moet hebben. Daar zorg ik voor en ik wil ook niet dat er een foto van haar wordt gemaakt." ZATERDAG 7 FEBRUARI 2015 door Luc Oggel GOES - Bij de vijver achter het Eras- muspark in de Goese Polder kie pert een oudere man een zak broodkorsten om. Een paar ganzen en eenden komen gakkend op hem afgestormd en doen zich tegoed aan de welkome lunch, want de vij ver is dichtgevroren. flBhkll hoes ,i)RT b'Jentie Hans van Lint (links) en Rini van Son van Buurtpreventie Goese Polder in gesprek met een wijkbewoner. foto Mechteld Jansen Rini van Son Hans van Lint Het buurtpreventieteam Goese Polder telt zestien vrijwilligers die een training hebben gedaan. Zij gaan zowel 's ochtends als 's avonds de straat op. Het is het eerste buurtpreventie team in Goes. Er is een nauwe sa menwerking met de gemeente, welzijnsorganisatie SMWO en de wijkagent. Er kunnen zich nog meer mensen melden, met name dertigers en veertigers zijn welkom. Een training, waarbij vrijwilligers onder meer leren hoe ze mensen moeten benaderen, duurt twee avonden. Aanmelden kan bij Rini van Son via twins57@zeelandnet.nl twitter.com/BP_goesepolder http://buurtpreventie-goese-pol- der.webklik.nl/ *vanaf-prijs door Ali Pankow zierikzee - Maryan van Bakel in Zierikzee had de hoop al opgege ven dat ze zij poes Tesmee ooit zou terugzien. Het dier werd 13 maanden vermist, maar werd enke le dagen geleden teruggevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 94