Wooncorporaties laten Marsaki los 34 SCHOUWEN-DUIVELAND WINKELSTRAAT Verdachte Tirol van meer geweld beticht Om de hoek is het twee keer zo duur Groot assortiment Carnavalskleding! u/e^Koop Lagere huren voor winkelpanden op toplocaties zijn voorwaarde om gaten in hoofdstraten binnenstad te dichten. MIDDELBURG 135m2 11 centreerder. Het is niet erg om maar twee winkelstraten te heb ben, als je in die straten elke me ter wilt stilstaan omdat het span nend is, omdat er iets gebeurt. Als de sfeer weer leuk is, komen de zijstraten ook weer vol." Eigenlijk moet Middelburg 'terug naar af, stelt Christ. „Vroeger had je ook twee echte winkelstraten. De winkels die erbij kwamen, trokken naar de zijstraten. Als we nu alles nu weer concentreren, kan het later weer uitdijen." Dat het mogelijk is om winkeliers naar de nu nog dure Lange Delft en Lange Viele te trekken, heeft het recente verleden bewezen, stelt makelaar Visser. „Kijk maar in de Lange Viele. Die is weer zo goed als vol. En kijk naar bakker Schrieks, die zich op de Markt ves tigt. En het pand van Diesch is te huur. Er zijn echt wel kansen." MIDDELBURG - De huurprijzen van winkelpanden lopen enorm uit een. Het oude pand van kleding zaak Peter Christ in de Lange Delft - waarin nu een tijdelijke winkel zit - staat te huur voor 70.000 euro per jaar voor 90 vier kante meter. Om de hoek, in de Nieuwe Burg, is 135 vierkante me ter te huur voor 49.000 euro per jaar. Het oude pand van Diesch op de Markt kost 27.500 euro per jaar voor 66 vierkante meter, terwijl op Plein 1940 78 vierkante meter te huur is voor nog geen 24.000 euro per jaar. En in de Korte Gee- re kost 50 vierkante meter nog eens de helft minder: 11.000 euro per jaar. De Gravenstraat, die op de Markt uitkomt, is ook veel goedkoper: 80 vierkante meter voor 18.000 euro per jaar. Dat is vanaf boek winkel De Drvkkery net zo ver lo pen als naar het pand van Diesch op de Markt. De route is alleen minder druk. De Vlasmarkt, ook een zijstraat van de Markt, is geen typische winkelstraat. De huur prijs is er ook naar: veertig vier kante meter voor 8400 euro per jaar. SINT PHILIPSLAND - Een van de ver dachten die woensdag 4 februari is aangehouden op verdenking van een mishandeling in Oosten rijk - een 27-jarige man uit Sint-Philipsland - wordt ook in verband gebracht met een zware mishandeling in oktober 2013. Hij is inmiddels in bewaring ge steld voor beide feiten. De verdachte zou op 5 oktober 2013 in café 't Durp in Sint Philips- land een man zo ernstig mishan deld hebben, dat die als gevolg hiervan tot op heden niet heeft kunnen werken. Het onderzoek naar deze mishandeling is nog steeds in volle gang. De overname is een gevolg van het kabinetsbeleid, dat erop ge richt is dat woningscorporaties zich meer en meer beperken tot hun sociale kerntaken en de com merciële taken loslaten. De projectontwikkelaar kan zijn pakket juist verbreden. Directeur Ruud de Baar: „Al sinds 2012 zijn we actief voor andere partijen dan alleen woningcorporaties. In eerste instantie bij enigszins ver gelijkbare markten als overheid, maatschappelijk vastgoed, zorg en non-profit. Inmiddels hebben we ook ruime ervaring opgedaan met commerciële partijen. Dat zal de komende tijd gaan groeien." Al blijft Marsaki opdrachten van corporaties krijgen, zegt de direc teur van l'Escaut, Jan van Beekhui zen. „Wij gaan nu niet ineens een eigen vastgoedafdeling oprichten, als de overheid roept dat we moe ten versmallen. Maar we gaan nu ook niet ineens kiezen voor ande re projectontwikkelaars. Die vrij heid hadden we altijd al, maar daar hebben we nauwelijks ge bruik van gemaakt." De verkoop van de aandelen geeft l'Escaut een beetje lucht, maar niet zozeer in financiële zin. Veel krijgt ze er niet voor, aldus Van Beekhuizen, die het bedrag liever voor zich houdt. „Het geld zat hem nooit in de waarde van het bedrijf, maar in de projecten die ze voor ons deden." Veel dividend kregen de corpora ties overigens ook nooit voor hun aandelen van Marsaki. Van Beek huizen: „Voor een opdracht be taalden wij immers nooit meer dan de kostprijs. Dan is er ook geen overwaarde." MIDDELBURG - De prijsverschillen tussen winkelpanden in hoofd straten en zijstraten in het winkel hart van Middelburg zijn te groot. Verhuurders moeten met minder genoegen nemen. Dat, vinden een makelaar en een winkelier in de binnenstad, is een absolute voorwaarde om de gaten te dich ten in de Lange Delft, de Lange Viele en de Markt. De gemeente en de ondernemers vereniging VOM willen dat win kels in het centrum vanuit de zij straten verhuizen naar de hoofd straten, zodat de leegstand op pro minente plekken verdwijnt. „Op korte termijn is dat niet haal baar, op lange termijn wel", zegt Jeroen Visser, makelaar bij Sinke Komejan. „Daar is wel de bewust wording bij verhuurders voor no dig dat ze met minder genoegen moeten nemen. Want de prijsver schillen tussen de hoofd- en de zijstraten zijn aanzienlijk. Veel winkeliers zullen om een herzie ning van de prijzen gaan vragen. Als de gemeente verhui zing gaat stimuleren, zul len de huren ook wel gaan dalen." Peter Christ van de gelijknamige kledingzaak heeft zijn twijfels. Hij verhuisde enkele jaren gele den juist vanwege de hoge huur prijs vanuit de dure Lange Delft naar de goedkopere Nieuwe Burg. Hij pleit voor 'omzetgerelateerde huurprijzen'. „De waarde van een winkelpand fluctueert. Zit er een winkel in die het erg goed doet, dan kan de huur hoger zijn want dan is de locatie dat ook waard. Is de omzet lager, dan moet de huur ook dalen. Het zijn ook niet meer alleen de kleine zelfstandigen die de huren niet meer kunnen op brengen, kijk naar V&D." De verhuizing het hoekje om is niet in alle opzichten een succes, bekennen Peter en zoon Johannes Christ. Het is er goedkoper, maar ook stiller. „De aanloop van win kelend publiek is duidelijk min der. En dan is er ook nog leeg stand om ons heen en op koopa vond zijn niet alle winkels open." Christ steunt de visie dat het kernwinkelgebied compacter moet worden. „Als je het koud hebt, moet je naar elkaar toe krui pen om het weer warm te krijgen. De zijstraten zijn leuk om in te winkelen als ze vol zitten. Maar dat zitten ze ook niet. Een com pacter winkelgebied is ook niet hetzelfde als kleiner. Je houdt het zelfde aanbod, maar het is gecon- Als je het koud hebt, moet je naar elkaar toe kruipen om het warm te krijgen 'Huurbaas, laat je prijs zakken' bekiflke «n p«;a 0*l«l[Jks gtoprod W "ld 9.00 tot 17,30 uur Zaterdag var 0.001st 16.00 uur Sxtra carnavaltkoopawondfln op donderdag 5 februari en donderdag 12 februari Koopzondag op 0 februari aan 11.00 tot 10.00 uur ITfentfTfc-FTO (3?7 o Od1!® o S@ <0© door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Woningcorporaties l'Escaut, RWS, Woonburg en Zeeuwland zijn niet langer eige naar van Marsaki. De projectont wikkelaar heeft de aandelen van de corporaties overgenomen. Marsaki neemt aandelen over van woningcorporaties l'Escaut, RWS, Woonburg en Zeeuwland. Gasmarkt Lange Delft 24 177m2 50.000 €/jaar infographic: llja Berendsen foto: Lex de Meester door Maurits Sep Peter Christ, winkelier Korte Geere 6 50m2 11.000 €/jaar Markt nannp, na>n« Nieuwe Burg 6 49.000 €/jaar Markt 35 66m 27.500 €/jaar r~-"vc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 93