Schadevergoeding vragen is dure grap D Hoge opbrengsten mosselkweek maken lage prijzen niet goed Woningen Buzee ontmanteld 32 SCHOUWEN-DUIVELAND JUBILARISSEN NUT EN UITSPANNING Kees de Munnik senior is 65 jaar lid van 'de muziek1 in Zonnemaire. Zijn passie gaf hij door aan zijn zoon en kleinkinderen. Routes voor menners en fietsers „Gewoon een bezuiniging", con stateert Jaap Jan Op 't Hof uit Sir- jansland. „We moeten sinds kort eerst 300 euro storten voordat on ze aanvraag in behandeling wordt genomen. Dat geld zijn we kwijt zonder dat we weten of de schade vergoeding wordt toegekend." En wordt de schadevergoeding toege kend, dan heeft de boer daar bo venop ook nog een eigen risico van 250 euro. „Heb je bijvoor beeld voor 600 euro schade, dan krijg je dus feitelijk maar 50 eu ro." Etende ganzen veroorzaken veel schade aan landbouwgewas sen. Vooral boeren die in de buurt zitten van natuurgebieden hebben vaak last van ganzen op de akkers vol wintertarwe, erw ten of graszaad, omdat de vogels op zoek zijn naar mals groen. Op 't Hof boert samen met zijn broer vlak bij natuurgebied Dijk- water en heeft vaak ganzen op zijn land. Om de ganzen te verja gen staan op het land staken met wapperende linten, is een over eenkomst gesloten met jagers en heeft Op 't Hof een akoestisch pis tool met laserstraal. „We steken er heel wat uren in", zegt hij. Op 't Hof vertelt dat hij meerdere ke ren per dag de uitgestrekte akkers bij het bedrijf bekijkt of er gan zen zitten. Allemaal maatregelen die nodig zijn om in aanmerking te kunnen komen voor schadever goeding. Want de regels zijn streng en één foutje bij het invul len van het formulier en de ver goeding wordt afgewezen. Op 't Hof merkt dat steeds meer boe ren niet meer de moeite willen nemen om schadevergoeding aan te vragen. De hoge kosten, de gro te kans op een 'nee' en de admini stratieve rompslomp demotive ren. „Maar dat is niet goed, want daardoor lijkt het alsof de schade door ganzen afneemt, terwijl dat niet het geval is." ZONNEMAIRE - Vaak was het 'met vortgang' eten in het gezin van Kees en Janny de Munnik. „Zo noemden we dat als Kees uit Goes van zijn werk kwam en 's avonds weer snel weg moest voor zijn activiteiten in de politiek of voor de vakbond of - vaker nog - voor de muziek", vertelt de echt genote van de man die gistera vond werd gehuldigd voor een le ven lang trouw zijn aan de dorps muziek op Zonnemaire. Hij is overigens één van de acht jubilarissen die tijdens de jaarver gadering van harmonie 'Nut en Uitspanning' in het dorpshuis in Zonnemaire onderscheidingen kregen uitgereikt. Onder hen ook Kees de Munnik junior, die 40 jaar lid is. Hij kreeg de liefde voor muziek met de paplepel ingege ven en droeg die op zijn beurt ook weer over op zoon Hans en dochter Marjolein. Kees senior raakte als jochie al ge- gefascineerd als 'Nut en Uitspan ning in optocht door het dorp trok. Als oudste zoon van een kroostrijk gezin werd hij op zijn twaalfde al lid van de harmonie vereniging. Later volgden zijn broers Rinus, Rudy en Peter en speelden ze een paar jaar met vier 'De Munniks' in korps. Kees senior begon met het bespe len van een klarinet en schikte zich vervolgens steeds in het in strument waar het orkest behoef te aan had: althoorn, trompet, te norsax en altsax. Naast zelf musi ceren, vond hij ook veel voldoe ning in het lesgeven. „Ik heb dat 35 jaar gedaan. Het is mooi om als korps zelf jongeren te kunnen op leiden. Soms moest ik ze er wel Ik ben steeds lid gebleven, want een dorp zonder muziek is geen dorp van overtuigen dat ze ook zelf thuis moesten oefenen." Terugblikkend somt de jubilaris nog gretig wat gegevens op: „Ik was 14 jaar bestuurslid van Nut en Uitspanning, 4 jaar kapelmees ter van onze boerenkapel 'De Gruttenpikkers' en ik ben ook nog 8 jaar dirigent geweest bij zus tervereniging Con Amore in Noordgouwe." Zijn vrouw Janny constateert lako- niek: „Muziek is zijn leven." Zij raakt daarmee ook een gevoelige snaar. De afgelopen jaren werd het allemaal wat moeilijker voor de inmiddels 78-jarige Kees sr. „Nee, niet zozeer door ouderdom, maar wegens diverse gezondheids problemen, onder meer met mijn hart. In 2011 ben ik gestopt met zelf musiceren. Het lukt niet meer, ik kom adem te kort. Na tuurlijk ben ik nog wel steeds lid, want een dorp zonder muziek korps is geen dorp." Hij maakt zich overigens wel zor gen over het voortbestaan van het korps. In 1994 waren er 53 leden in het harmonie-orkest en 16 slag werkers. Dat is daarna alleen maar minder geworden. NOG ZES JUBILARISSEN OP RIJ „Het vleesgewicht was over het al gemeen best goed, maar de ge wenste jumbo mosselen waar on ze zuiderburen zo dol op zijn wa ren er gewoonweg niet. Het ge volg was dat er veel mosselen van een klein kaliber op de markt wa ren en de gemiddelde prijs op de veiling ten opzicht van vorig jaar bijna halveerde", aldus Schot. En hoewel er flink wat meer op brengst was, was dit onvoldoende om de prijsdaling te compense ren. Er was ook pech met zoge noemde zuid-noord vergunning. Heel wat kwekers maakten het af gelopen jaar gebruik van de ver gunning om half volgroeide mos selen vanuit Zeeland naar het Wad te brengen. Over het alge meen groeien de mosselen sneller in het Wad en dus ging er 12 mil joen kilo naar toe. Alleen is nog niet de helft uiteindelijk terugge vangen. „Wat de oorzaak is blijft een mysterie." In de mosselsector wordt veel onderzoek gedaan, naar bijvoorbeeld nieuwe technie ken of redementsverbetering. Maar de financiering staat onder druk. Eerder werd veel onderzoek betaald vanuit het onderzoeks fonds van het productschap Vis, maar het productschap is opgehe ven. Vanuit Europese fondsen komt wel geld beschikbaar, maar dat is waarschijnlijk maar mond jesmaat. „Daarom wil ik vanaf de ze plaats een oproep doen aan de PO (de organisatie van mosselk wekers, red.) om zelf een onder zoeksfonds op te richten voor de mosselsector." ZIERIKZEE - De aanleg van nieuwe mountainbike-, ruiter- en men- routes wordt dit jaar opgepakt. In 2013 heeft de gemeenteraad hier voor al budget (ruim 115.000 eu ro) vrijgemaakt. De provincie Zee land heeft vorig jaar het bedrag met 75.000 euro opgehoogd. Het college van B en W heeft nu beslo ten om stichting Landschapsbe heer Zeeland opdracht te geven een plan te maken. Waar op Schouwen-Duiveland de routes komen is niet bekend. door Melita Lanting SIRJANSLAND - Het wordt boeren sinds eind vorig jaar lastig gemaakt om schade door ganzenoverlast te declareren. De gezamenlijke provin cies - die de schaderegelingen uit voeren - hebben besloten om naast allerlei eisen voor verjaging ook een flinke financiële drempel op te werpen. ZIERIKZEE - In de Marisstraat, het Doelemanplein, de D'aillystraat en de Slab- berswerf in Zierikzee is de afbraak begonnen van in totaal 56 woningen. Ze worden nu zoveel mogelijk ontmanteld en van asbest ontdaan, zodat half maart de daadwerkelijke sloop kan beginnen. Die moet in juni klaar zijn. In september begint de bouw van 45 nieuwe woningen, foto Marieke Mandemaker Een leven lang trouw aan de dorpsmuziek door Ali Pankow Kees de Munnik senior Naast vader Kees de Munnik en zoon Kees de Munnik zijn gistera vond bij 'Nut en Uitspanning' nog zes jubilarissen gehuldigd. Dat be treffen: Tjeu Hoeijmakers: Hij speelt de trompet en is 12,5 jaar lid. Anja van der Velde-de Haan: Zij be roert de kleine trom en is 25 jaar lid. Mieke van Dongen-de Vlieger: Zij speelt klarinet en basklarinet en is 25 jaar lid. Heieen Goemans-Moermond: Zij speelt tenorsaxofoon en is 25 jaar lid. Jaap Plandsoen: Hij speelt te norsaxofoon en is 40 lid KNMO. Hans de Vlieger: Tamboer maïtre, speelt kleine trom, is 50 jaar lid. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het afgelopen jaar was geen topjaar voor de mosselsector. De opbrengst was groot, maar de mosselen bleven klein. Daardoor vielen de prijzen op de veiling te gen. Dat zei voorzitter Jan Schot van visserijvereniging Helpt Elkan der in Zierikzee. Ter Doestwei 12 Goes Verlaagde vraagprijs M2makelaars.nl 10 JAAR ililiMA Vraagprijs 309.000,- k.k. - Perceelgrootte 412 m2 Open haard (gas) 5 slaapkamers Ruime badkamer Inpandige garage Zeer goed onderhouden Volledig geïsoleerd Prachtige achtertuin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 91