Registratie incidenten op azc's is een zooitje a Als jullie dit lezen, zit ik Oorzaak storing taps Teeven niet gevonden 8 BINNENLAND RADICALISERING I Hoe twee jongens snel radicaliseren en vervolgens hun dood tegemoet gaan. www.dejongintra.nl/busreizen Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? B-fil: 0118 - 5f 24 2/ AANG RUG Bij incidenten waarbij geschopt én geschreeuwd is, moeten twee 'vinkjes' worden gezet. Daardoor telt het voorval soms twee keer mee en lijkt het aantal incidenten groter te zijn. Dat blijkt uit documenten die gis teren door het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) zijn vrijgegeven. De Volkskrant meld de gisteren dat uit die documen ten bleek dat in de eerste helft van 2014 ruim 2700 incidenten op azc's hebben plaatsgevonden: on der meer 13 zelfmoorden, 80 po gingen daartoe en 124 gevallen van intimidatie en bedreiging. Het COA stelt in een reactie dat zijn eigen cijfers onbetrouwbaar zijn. „Als je alles schoont, blijkt dat er 72 fysieke geweldsinciden ten waren", aldus een woordvoer der. Ook waren er geen dertien zelfmoorden, maar drie. „Mede werkers hadden te veel mogelijk heden om een kruisje te plaatsen. Zo kon 'zelfverbranding' worden aangevinkt als suïcidepoging en als suïcide." Naast de 72 ernstige voorvallen, waren er ook 'enkele honderden meldingen' in categorieën als 'niet schoonhouden kamer'. Het COA is sinds 2013 verplicht inci denten te registreren na grote vechtpartijen op enkele azc's dit najaar. in Syrië MAASTRICHT - De 18-jarige Sultan Berzel zich meldt begin 2013 bij de El Fath-moskee in Maastricht. Hij wil, zegt hij, een haflz wor den, iemand die alle 6236 verzen van de Koran van buiten kent. In de moskee is de vroomheid van de jonge, frêle ogende Sultan wel opgevallen, maar niet gezien als een mogelijke stap richting radica lisering. Bestuur en imam zijn juist blij dat Sultan van de straat is. De radicalisering van Sultan Berzel (van Marokkaanse af komst) nam amper een jaar in be slag. Bij zijn vriend Azad (op ver zoek van diens familie een gefin geerde naam), een jongen van Iraaks-Koerdische afkomst die halfweg 2014 steeds vaker aan de zijde van Sultan in de moskee ver schijnt, gaat het nog sneller. In drie maanden verandert hij van rustige student in jihadganger. Cruciaal bij de radicalisering zijn gruwelfilmpjes van Islamitische Staat over wandaden begaan door het leger van Assad. Die visuele horror wordt afgewisseld met he roïsche en gladde propaganda- video's van IS, waarin jonge mos lims en moslima's in het Westen worden opgeroepen een einde te komen maken aan het onrecht en mee te bouwen aan het kalifaat. In Maastricht heeft een handjevol jongeren zichzelf op dit eenzijdig informatiedieet gezet. Alle Neder landse media wantrouwen ze. De echte 'waarheid' wordt doorgege ven in 'huiskamers', via sociale netwerken en in contacten met ronselaars. Die ronselaars pikken de meest beïnvloedbare kandida ten eruit, bijvoorbeeld bij lezin gen in moskeeën. Op school begint het gedrag van Sultan op te vallen. De stille stu dent Reizen en Toerisme die al tijd zo vriendelijk en voorko mend was, begint Arabische tek sten boven zijn proefwerken te zetten. Hij wil bidden op school en het wordt nodig paal en perk te stellen aan de door hem geko zen gebedsmomenten. Hij geeft vrouwen geen hand meer en wei gert lessen van een vrouwelijke docent te volgen. Op een school- uitje ontsteekt hij op een tentoon stelling in Den Haag in woede bij het zien van een spotprent van de profeet. Na vernieling van de spot prent wordt hij geschorst. Vader en moeder Berzel valt op dat Sultan verandert in de tijd dat hij niet op school mag verschij nen. Hij brengt, als hij niet in de moskee is, zijn dagen grotendeels door op zijn kamer, lezend in de Koran of surfend op internet. Het bed verdwijnt uit de slaapkamer. Hij gaat op een bidmatje slapen en om de dag vasten. Geen enkele moslim hoeft extra te vasten, maar Sultan is bezig met de voor bereiding op de jihad. Daar hoort dit proces van 'reiniging' bij. Hij wil puurder en beter zijn dan wie ook in zijn omgeving. Daarom knipt hij op zekere dag demon stratief bankpasjes van zijn moe der doormidden: een bankreke ning is haram (verboden) omdat die met rente is verbonden. Rente is volgens strikte interpretaties van de leer verboden. Sultan wil naar Syrië om humani taire hulp te verlenen; althans, zo DEN HAAG - Het blijft onduidelijk wat de exacte oorzaak is geweest van de storing in het tapsysteem van de politie op 20 september 2012. De Auditdienst Rijk (ADR) heeft dit na onderzoek niet kun nen vaststellen. Tegelijk heeft de dienst geen aanwijzingen gevon den die erop duiden dat getapte gegevens opzettelijk zijn gewist. Dat heeft minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) gisteren aan de Tweede Kamer laten we ten. De storing was pikant omdat juist toen een telefoongesprek plaatshad tussen staatssecretaris Fred Teeven en de van corruptie verdachte oud-WD-senator Jos van Rey. De politie luisterde Van Rey op dat moment af, maar dit gesprek met zijn partijgenoot bleek achteraf niet opgenomen. Het gesprek zou zijn gegaan over een burgemeesterskandidaat voor Roermond. Ook van ongeveer 1800 andere taps die toen in andere zaken lie pen, zijn geen belgegevens en ge sprekken opgeslagen. Opstelten maakte al eerder bekend dat dit kwam door een storing in het sys teem. Zowel de advocaat van Van Rey als partijen in de Tweede Ka mer bleven achterdochtig. De mi nister liet de gang van zaken nog eens tegen het licht houden. volgende www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzelfwel.nl door Cyril Rosman DEN HAAG - De registratie van inci denten op asielzoekerscentra klopt van geen kant. Doordat het regis tratiesysteem onduidelijk is, wor den voorvallen waarbij asielzoekers alleen dreigen met zelfmoord, soms als zelfmoord gearchiveerd. Reis naar de dood in het kalifaat 0* Afscheidsbrief Sultan Berzel RECONSTRUCTIE JIHADGANGERS door Johan van de Beek en Claire van Dyck PROPAGANDA BIDMATJE Ontdek Rome Rome en de Golf van Napels Vliegreizen Steden reizen Busreizen Autoreizen Verre reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisbureau Reissom excl. 17,50 reserverings- kosten en 2,50 calamiteitenfonds. 5-daagse vliegreis Gegarandeerd vertrek Deskundige reisleider Reiscode: ehrom02 8-daagse vlieg-busrondreis Deskundige reisleider Verlenging mogelijk Reiscode: evit410

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8