In de nieuwe Net 5-serie How to get away with murder speelt de Amerikaanse actrice Viola Davis een powervrouw met een intrigerend dubbelleven. „Annalise Keating is het prototype vrouw van de 21e eeuw." Viola Davis (49) draait al heel wat jaren mee in het vak en in 2008 kreeg ze zelfs een Os carnominatie voor haar bijrol in de Meryl Streep-film Doubt. Maar écht gezien werd ze pas door haar rol van de ge tergde huismeid Aibileen Clark in de kas kraker The help in 2011. Daarmee sleepte ze haar tweede nominatie binnen. Die rol staat mijlenver af van haar hoofdrol in How to get away with murder. Hierin speelt ze een - op het oog - gepolijste po wervrouw met een dubbelleven. De serie draait om haar: topadvocate Annalise Kea ting, die lesgeeft op Middelton University. Ze is bikkelhard voor haar studenten en haar lesmethode haalt ze bepaald niet uit de standaardboekjes. 'Stap één: breng de ge tuigen in diskrediet', doceert ze. 'Stap twee: introduceer een nieuwe verdachte. Stap drie: begraaf het bewijsmateriaal, zo dat de jury met één overheersend gevoel de rechtszaal in wandelt: twijfel. Zó kom je weg met moord'. De actrice vind het heerlijk een totaal ande re kant van zichzelf te laten zien. Al moes ten veel kijkers wennen aan de expliciete naaktscènes. „Zij riepen in koor: is dat Aibi leen Clark uit The help", schatert ze. De ac trice voelt zich aangetrokken tot het karak ter. „Bedenker Peter Nowalk schreef fantas tisch stoere teksten voor me. Er gaat zo veel in haar om. Ze is ingewikkeld, flam boyant en gevoelig, maar niet per se aardig. Dat maakt haar sterk. Al noem ik het zelf liever 'het nieuwe sterk'." Volgens de actrice is Annalise Keating met al haar tegenstellingen het prototype vrouw van de 21e eeuw. „Ze is het type dat het op haar werk helemaal voor elkaar heeft, maar privé volledig in de knoop zit. Dat is heerlijk om te spelen, omdat het zo op het echte leven lijkt. Van vrouwen wordt in deze tijd zo veel verwacht. Maar je kunt niet altijd perfect zijn en daar lijdt je privéleven meestal het hardst onder." Na haar glansrol in The help kreeg Davis veel aanbiedingen. Leuk en aardig, stelt ze, maar uiteindelijk draait het niet om kwan titeit. „Je moest eens weten in hoe veel ge flopte pilots ik heb gespeeld, fk werd er moe van telkens voor een feestje te worden uitgenodigd, voor een rolletje op de achter grond. Ik wilde zélf het feestje zijn. Deze rol gaf mij die kans." Ze heeft zichzelf er wel opnieuw voor moe ten uitvinden, geeft ze toe. „Ik werk buiten mijn comfortzone. Het voelt alsof ik aan het duiken ben. En dat is precies wat ik wil in mijn carrière." How to get away with murder - van de ma kers van de hitseries Grey's anatomy, Scan dal en Private practice - is in de VS een groot succes. Met juichende recensies, voor al over de prestatie van Davis. En met hoge kijkcijfers; de pilotaflevering trok 14 mil joen kijkers. De gelaagdheid is volgens de actrice het geheim van het succes. „De cast is enorm divers, elk karakter heeft iets mysterieus. Die door elkaar lopende ver haallijnen maken het intrigerend. Als kij ker wil je al die mysteries oplossen." Elk jaar rekruteert Keating vier studenten om voor haar advocatenfïrma te werken. Die zetten alles op alles om dit erebaantje te bemachtigen. In de eerste aflevering zet student Wes Gibbins Harry Poffer-acteur Alfred Enoch) zijn eerste stuntelige stapjes als rechtenstudent. Ondanks een wat on handige start wordt hij toch door de profes sor uitverkoren. Al in de eerste seconden heeft de kijker door dat er van alles niet in de haak is. In een vooruitblik zie je hem met enkele me destudenten in een donker bos met een lijk zeulen, kibbelend over wat ze moeten doen. Het lijkt er op dat ze zelf een moord aan het verdoezelen zijn. En hoe toevallig: de universiteit hangt vol met opsporingsaf fiches voor de vermiste Lila Stangard. Ook de onkreukbare professor blijkt gehei men met zich mee te dragen. Gibbins be trapt haar op haar kantoor in actie met een poedelnaakte man, duidelijk niet haar bra ve echtgenoot. En wat doet die mysterieu ze vriend even later in het beklaagdenbank je, waar hij bikkelhard door zijn minnares wordt verhoord? Verderop in de serie zit een prachtig mo ment waarin de professor thuis voor de spiegel bijna letterlijk haar masker afzet, door het verwijderen van haar make-up en pruik. Deze kwetsbare scène wilde de actri ce per se op die manier doen, vertelde ze aan talkshowhost Ellen Degeneres. „Want welke vrouw gaat naar bed met haar pruik op? Maar toen we het eenmaal aan het op nemen waren met de hele crew om me heen, dacht ik wel: waar ben ik aan begon nen... Mag ik alsjeblieft mijn nepwimpers op houden?" 'Zaai twijfel en kom weg met moord' Foto links: Viola Davis. Foto boven: Cast van How to get away with murder, foto's Disney door Rivka Croenier How to get away with murder. Vanaf maandag op Net 5, 21.25 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 83