REIZEN 21 mmWË Carnaval a la Nice: dat is, samen met een miljoen bezoekers, genieten van een groots bloemencorso, een lichtjesparade en praalwagens met metershoge poppen. Wie in de chique badplaats ook een polonaise verwacht, wordt teleurgesteld. A WAAR EN WAT De Promenade des Anglais ruikt naar bloemen. Geen wonder. Op een klein op pervlak bevinden zich zo'n 60.000 geurende rozen, or chideeën, anjers en gerbe- ra's. Ze zijn verwerkt in kleurige decoraties op twintig praalwa gens. Ook liggen er honderden kilo's gele mimosa op de wagens. Die worden tijdens het eerste rondje op de boulevard uitge deeld aan het publiek. Vandaag is de vijfde en laatste keer tijdens deze carnavalsperiode dat het bloemencor so - of Bataille de fleurs, zoals ze hier zeg gen - plaatsvindt. „In de versieringen zijn 2500 tot 3000 bloemen per wagen ver werkt", weet bloemiste Nicole Merlino. „Bijna de helft daarvan komt uit Neder land, onder meer de orchideeën. De rest komt van de Cöte d'Azur." De stad Nice financiert de optocht en ver dient een deel van de investering terug door entree te heffen. Voor een zitplaats op de tribune betalen bezoekers 25 euro, voor een staanplaats langs de route 10 euro. Op alle wagens staat een bloemenmeisje. De jongedames zijn uit honderden gegadig den gekozen. Ze dragen speciaal voor de ge legenheid ontworpen kostuums, passend bij het thema van het jaar. Ook in de versie ringen herkennen we gastronomie (het the ma van 2014, red.): in vissen, stromende champagne, junkfood en Michelinsterren. Het belangrijkste bloemenmeisje is de ko ningin. De 20-jarige Angéline Genovese straalt van oor tot oor en poseert voor ie dereen die daarom vraagt. De rechtenstu dente is in Nice geboren en getogen. Haar hele familie komt vandaag kijken. „Ik ben een soort miss Nice. Ik vind het een eer dat ik mijn stad mag vertegenwoordigen", zegt ze enthousiast. „Ik doe dit naast mijn stu die. Morgen heb ik gewoon college. Maar nu moet ik gaan, de optocht begint." Even later komt ze voorbij. Staand op een metershoge taart gooit ze gele mimosa naar het publiek. Tussen de bloemenwa gens spelen muziekkorpsen. Verderop klinkt Braziliaans getrommel, danseressen in minuscule bikini's draaien met hun heu pen en schudden met hun felgekleurde ve rentooi. „Tijdens het tweede rondje over de boulevard halen de bloemenmeisjes alle decoraties los en gooien de bloemen naar het publiek", vertelt Merlino. Echt? Ik kan bijna niet geloven dat alle bloemversierin- gen straks weg zijn. Wat zonde! Twintig bloemisten zijn uren bezig geweest om de wagens te versieren. Maar inderdaad: na an derhalf uur zijn de praalwagens, op wat bla deren na, leeg. Het publiek vertrekt met de armen vol bloemen. 's Avonds is het Corso carnavalesque illu miné - oftewel de lichtjesparade - gepland, maar het weer gooit roet in het eten. Een uur voor de optocht begint het keihard te stormen: parade afgelast. Gelukkig hebben we morgen een herkansing. Dan trekken dezelfde wagens zónder lichtjes onder de naam Corso carnavalesque door de stad. Die volgende ochtend schijnt de zon uit bundig, de lucht is blauw. Voordat de op tocht van start gaat, maken we een wande- ling. Eerst naar de Kasteelheuvel. Daar staat weliswaar geen kasteel meer - dat is begin achttiende eeuw verwoest, maar het uitzicht is magnifiek. Voor ons ligt de Pro menade des Anglais. Met aan de ene kant de azuurblauwe zee en het stenige strand, en aan de andere kant statige gebouwen. De boulevard is aangelegd nadat de Engel sen hier in de achttiende eeuw naartoe kwamen. Daarna volgden veel Russen, die aan hun strenge winters wilden ontsnap pen. Voor deze rijke gasten werden hotels, theaters en casino's gebouwd. Via stadspark Paillon lopen we naar Place Masséna. Het plein is gevuld met carnavals vierders. Nadat de speaker de toeschou wers heeft opgezweept en de wave is inge zet, komt de wagen met de koning van de gastronomie in beweging. De 22 meter ho ge pop van papier-maché heeft een gebaks schoteltje met een stuk taart in zijn ene en een taartschep in zijn andere hand. Daarachter volgt de koningin, zittend op een metershoge taart met aardbeien en lan ge vingers. Hun kind Carnivalon speelt in een luilekkerland vol namaaklolly's. Acht tien praalwagens worden afgewisseld met dansers, acrobaten, muzikanten en een rookspuwende dinosaurus. Confetti en kleurige papierslingers worden naar het pu bliek geschoten. Volwassenen dansen. Kin deren vermaken zich met spuitbusjes, waaruit ze gekleurde schuimslierten op voorbijgangers spuiten. Op de slotavond van het carnaval wordt de koning van de gastronomie op het strand verbrand. Niet de 22 meter hoge, maar een kleiner exemplaar. Vervolgens komt met een spectaculair en kleurrijk vuurwerk tweeënhalve week carnavalspret ten einde. Het vliegtuig terug naar Nederland wacht al. En de weersvoorspelling zet ons meteen met beide benen op de grond: het is grijs en druilerig in Amsterdam. ZATERDAG 7 FEBRUARI 2015 SR*- zonder polonaise door Lutske Bonsma Nice ligt op 1350 autokilo meters van Utrecht. Recht streeks vliegen kan onder meer met Transavia vanaf Eindhoven, Rotterdam/ Den Haag en Schiphol. Van 13 februari tot en met 1 maart 2015 is er in Nice tweemaal Corso carnavales- que, vijfmaal Bataille de Fleurs en vijfmaal Corso carnavalesque illuminé. Zie www.nicecarnaval.com. Voor het bloemencorso zijn kaartjes online, bij de WV en bij straatkraampjes te koop. Voor overige op tochten zijn geen kaartjes nodig, behalve op Place Masséna. Mensen in carna valsoutfit hebben wel gra tis toegang tot dat plein. Meer toeristische info op www.nicetourisme.com. Foto's, van boven naar beneden: Bloemenkoningin Angéline Genovese. Het thema gastronomie wordt uitgebeeld. De koning van de gastronomie leidt het Corso carnavalesque. foto's Lutske Bonsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79