ctiWTO Oud schuurtje 7^2% PVZ royeert Twee zeehonden Minister moet zorg nummer 3 kieslijst doodgereden in Zeeland redden Bruine zuring en kamille groeien tot tegen de deur. Het slot gaat moei lijk open. Net als vroe ger. Vreemde schadu wen zoals vroeger. De spinnen zijn als vanouds, schuw, achterdochtig. Ze rennen schoksgewijs weg over vloer en muren. Ze verstoppen zich in hun hoekjes waar ze slordi ge en stoffige webben hebben. Ei genaardige geur hier. Het zal de ko mende herfst zijn of de vochtige zomer die hier nog rondhangt. Links het schap waarop ooit de oude augurkenpot met salaman ders stond. Ik ving ze bij de spoor lijn, in het troebele water van de bomtrechters. Ze kregen een dieet van bloedrode larfjes uit de regen ton. Met een hap of twee drie was zo'n kronkelend wormpje opge slokt. Daar, waar nu de dode vlie gen liggen stond het kistje met schroeven, moeren, kromme spij kers, krammen, alles was even roes tig. Je roerde er met een schroeven draaier door, hopend dat het juiste dingetje uiteindelijk naar boven kwam: een schroefoog, een duim, een bout, een haakje, een ringetje, een moer. De schroevendraaier werd op den duur even roestig als de oude kromme spijkers en roesti ge schroeven in het kistje en het houten handvat zat opeens vol wormgaatjes. Aan een haak de pol lepel waar mijn vader lood in smolt. Hij maakte gewichten voor aan zijn vislijn. In de hoek de machtige houten wasmachine die op de vroege maandagochtend met zijn geknars van de met vet inge smeerde wormwielen en een obsti naat ritmisch gestamp de buurt wekte. Maar niet voordat eerst met vereende krachten de kokendhete en dampende witte was erin was gekieperd. Later volgde de bonte was en dan het ketelpak, de man- chesterse werkbroeken en de sok ken van mijn vader. Aan spijkers de zinken teil die op zaterdagen als badkuip dienst deed. Onze haren werden met groene zeep gewassen en als het sop in onze ogen liep, huilden we overdreven hard. De herinnering eraan wekt nu een glimlach. En daar lagen de kolen, in houten vak ken. Een vak voor de parelantraciet en een vak voor de eierkolen waar ik ooit de zwartgeverfde paaseie ren verstopte. Ze werden nooit ge vonden. Daarnaast stond, meestal onder een oud vloerkleed, de fiets van mijn vader. Waar is hij heen? De straat uit, naar Ritthem en Rammekens, de dijk over, het mod derige strand op, waar hij wormen ging spitten, leeglopers, of beter nog: zagers. Veel verdwijnt, raakt verloren, ver roest, wordt vergeten. Dat zal ik nooit vergeten, hoor ik wel eens, maar overal wordt aan geknaagd en gekrast door de harde tanden en de nagels van de tijd. De vage witte vochtvlek op de muur is het werk van schimmen. Ooit timmerde ik met zes spijker tjes netjes een zeester vast op de buitenkant van de deur. Ik wilde hem laten drogen. En ik vond het wel mooi, een ster op de schuur deur. De spijkertjes zitten er nog. De zeester is allang vergaan, maar hij staat nu toch eventjes duidelijk aan de hemel van mijn herinne ring. VIDEO VAN DE WEEK De Partij voor Zeeland (PvZ) heeft voor de derde keer in korte tijd een lid geroyeerd. Na Johan Robesin en Ellen de Neef is het nu de beurt aan Marijn de Koeijer uit Yerseke. Hij zou vrouwonvriendelijke mails hebben ge stuurd over leden van Leefbaar Rei- merswaal, één van de lokale afdelingen van de PvZ. De Koeijer ontkent het stu ren van dergelijke mails. Han van 't Hof, secretaris van de partij, schuwt het gebruik van schuttingtaai in mails aan De Koeijer geenzins. „Dat is ten minste duidelijke taal, dan snapt De Koeijer het misschien wel." Op de Brouwersdam zijn zaterdagnacht twee zeehonden doodgereden. De Eer ste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ) krijgt die nacht een melding dat er drie zeehonden gesignaleerd zijn ter hoogte van de spuisluis. Als hulpverleners bij de plek aankomen, liggen er twee dode zeehonden op de rijbaan. De derde wordt levend gezien in het Grevelin- genmeer. De EHBZ heeft al meerdere meldingen gekregen van zeehonden die over de Brouwersdam kruipen. „Ze maken de oversteek van de Grevelin- gen naar de Noordzee. En als er eentje het pad weet, dan volgen er meer." Minister Edith Schippers (Volksgezond heid) moet ingrijpen in de Zeeuwse zorg. Zij is de enige die partijen kan dwingen om samen te werken. De Zorgautoriteit moet er op toezien dat de samenwerking van de grond komt. De PvdA in de Tweede Kamer heeft de minister om ingrijpen gevraagd. Aanlei ding is het rapport van zorgverkenner Jos de Beer. Zijn conclusie over de zorg in Zeeland is alarmerend: als iedereen blijft weigeren om samen te werken, glipt de Zeeuwen de zorg als zand door de vingers weg. „Als we blijven door modderen, gaat het fout. 78% 22% Vaker stroomdiefstal voor wiet Meer zelfmoord bij politie Beheerders van het elektriciteitsnet willen dat er strenger wordt opgetreden tegen dief stal van stroom voor de teelt van wiet. Over 2014 werd meer stroom gestolen terwijl er minder plantages werden opgerold. De plan tages worden dus groter. Netbeheerders plei ten nu voor een fraudevergoeding. Twintig agenten hebben de afgelopen jaren een einde aan hun leven gemaakt. Dat is an derhalf keer zoveel als werknemers in ande re beroepen. Meestal gebruikten de agenten hun dienstwapen om zelfmoord te plegen. Dat leert onderzoek in opdracht van het mi nisterie van Veiligheid en Justitie. Plan voor honderden banen Het bedrijfsleven en overheden in West- Brabant en Zeeland willen tientallen miljoe nen euro's investeren om de industrie slim mer, groener en concurrerender te maken. Dat moet volgens het Actieplan Economi sche Structuurverwerking honderden banen opleveren en bestaande banen zeker stellen. %.\s?aVv vik'iL^wni Hotel Britannia in Vlissingen www.pzc.nl UW MENING 566 reacties Een huis is nog altijd een aantrekkelijk bezit IN BINNEN- EN BUITENLAND EENS ONEENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74