Betalen SPECTRUM 15 standplaats Sjanghai Eefje Rammeloo schouder, neemt Tshegu bezoekers mee voor een wandeling. Tijdens de tocht vertelt hij over het leven in de bush, de werking van verschillende medicinale planten en hoe je de spo ren van een antilope en een gemsbok van elkaar kunt onderscheiden. „Het leven in de Kalahari is beter dan in Dekar, want hier heb ik geen geld no dig om te overleven. In de bush is geen armoede. Iedereen is er gelijk." Op dit moment wonen zo'n zeshon derd Bushmen in de centrale Kalahari dankzij een reeks succesvolle rechtsza ken tegen de overheid. Maar ook voor hen is het leven geen pretje. De groot ste boosdoener is het jachtverbod dat vorig jaar werd ingesteld. Het doden van wild in nationale parken is nu strafbaar, ook voor degenen die jagen om te overleven. De overheid zegt met de nieuwe wet stroperij aan te willen pakken. „Wanneer je in de Kalahari woont, een halfwoestijn waar bijna niets groeit, moet je jagen om te overle ven", vertelt Gakelebone. „De rege ring weet dat, maar gebruikt de nieu we regel om de in het centrale Kalaha ri wonende Bushmen weg te krijgen. Zij worden voortdurend in de gaten gehouden door de paramilitaire poli tie die hen intimideert, treitert en mishandelt. Degenen die worden be trapt op het doden van een dier voor voedsel, worden keihard aangepakt. Ik ken drie mensen die zijn overleden als gevolg van marteling nadat zij een gemsbok hadden geschoten." Dan valt de activist stil. Zijn ogen glij den van links naar rechts. „In mijn be levingswereld riekt dit naar genoci de", zegt hij wanneer hij zeker is dat niemand hem hoort. „Wanneer een groep er alles aan doet om een andere bevolkingsgroep er onder te krijgen, dan is dat in mijn ogen genocide." Gakelebone's uitspraken worden on derschreven door een recent rapport van Survival International, een organi satie die zich inzet voor de rechten van inheemse volkeren. Het docu ment stelt tweehonderd gevallen van marteling, mishandeling en intimida tie aan de kaak. Onder hen een kind dat door de politie in de buik werd ge schoten en een man die levend werd begraven omdat hij een antilope zou hebben gedood. „Vooral de paramilitaire politie stelt zich steeds harder op", vertelt Rachel Stenham van Survival International. Ook sympathisanten hebben het moeilijk, waaronder Survival Interna tional zelf. „Wij mogen het land niet meer in. Hetzelfde geldt voor onze ad vocaat, die een groep Bushmen verte genwoordigde in rechtszaken tegen de overheid", vertelt ze. „In juni 2013, enkele dagen voor een belangrijke Iedere maand weer moet je contant betalen. Vóór de 28e moet de huur betaald zijn, de peuterschool van mijn dochter zelfs vóór de 10e. Dat was in Nederland zo simpel: je agendeert de overschrijving op de website van je bank, en dan dacht je er niet meer aan. In China zijn we nog niet zo ver. Internetbankieren. Het schijnt te kunnen, maar mij is het nog niet gelukt. Ik verdwaal tussen de Chinese tekens en tientallen banken waar ik naar kan overschrijven. En ik ben niet de enige. Eigen lijk ken ik niemand die de huur per internet be taalt. Het komt erop neer dat ik maandelijks een och tendje vrij maak (meestal op de 28e zelf; waarom zou je eerder betalen?) om naar de bank te gaan. Eerst ga ik naar mijn eigen bank, want alleen daar kan ik geld van mijn rekening halen. Ik doe de glazen deur achter me op slot en begin mijn karwei: 10.000 rmb voor de huur en 6.000 rmb voor de peuterschool heb ik no dig. Je mag per keer 3.000 rmb opne men, dus ik moet 6 keer pinnen. Zou iemand doorhebben dat ik heel lang in dit hokje sta? En dus heel veel geld opneem? China's grootste bankbiljet is 100 rmb. Een beetje nerveus prop ik dikke bundels bankbiljetten in mijn tas. Als ik een minuut later mijn fiets het ver keer in stuur, probeer ik niet aan te denken aan wat er gebeurt als ik een ongeluk krijg en er 160 briefjes van 100 over straat dwarrelen. Gelukkig liggen de twee banken waar ik nu heen moet, aan dezelfde straat. Er staat een vriendelijke bewaker naast de deur en een man achter de toon bank vraagt in het Chinees waar ik voor kom. Geld storten op een rekening bij een andere bank. Ik krijg een formuliertje in mijn hand gedrukt. De procedure is me inmiddels bekend en ik weet wat ik waar moet invullen. De man overhandigt me ook een nummertje. Terwijl niemand op zijn beurt lijkt te wachten, blader ik door wat Chinese tijdschriften. Dan mag ik bij de caissière komen. Ze zit achter een glazen wand en tikt de gegevens van mijn briefje in de computer. Zou zij wél kun nen internetbankieren? Honderd briefjes van hon derd ratelen door het telapparaat. Dan het paspoort dat zo veel belangrijker is dan een bankpasje. Al een paar keer stond ik hier mét geld, maar zonder paspoort. Vergeten. En dan krijg je niets gedaan. De caissière legt het op het kopi eerapparaat. Zonder naar het resultaat te kijken schuift ze de kopie in een gleuf onder haar bureau. Ik herinner me de kopietjes die daar eerder in ver dwenen. Allemaal even zwartgeblakerd en onlees baar. Wat zouden ze ermee doen? Het als kladpa pier gebruiken? Het is een uur of 11.00 als ik mijn fiets weer pak. Op naar de volgende bank. En zoals iedere maand neem ik het me voor: vanavond toch weer eens kij ken of ik geen wijs kan worden uit dat internet bankieren. rechtszaak, werd hij bij de grens tegen gehouden en voor onbepaalde tijd tot persona non grata verklaard." Ook de media lijken bij de overheid onder de plak te zitten, vertelt Sten ham. „Het wordt steeds moeilijker aandacht te krijgen. Eén radiostation dat altijd te porren was voor Bush- men-nieuws, neemt nu de telefoon niet meer op." Antropoloog Herman Els ziet de toe komst van de Bushmen somber in. „Ik weet niet hoe lang deze mensen het nog uit kunnen houden. Zij staan onder enorme druk", zegt hij. „Ik voorspel dat er over dertig jaar geen Kalahari-Bushmen meer zijn, in ieder geval niet zoals we ze nu kennen. Hiermee sterft niet alleen een volk uit, maar ook een cultuur en de bijbe horende tradities. Om hun kennis over te kunnen dragen, moeten ze in de Kalahari kunnen blijven wonen." Gakelebone vindt Els' voorspelling te optimistisch. „Degenen die nog in de Kalahari verblijven, lijden honger en zijn bang voor de politie. Langer dan een jaar of tien kunnen ze het niet uit houden, mits er wat verandert." Des ondanks kan hij de strijd niet opge ven. „Het gaat hier om mensenlevens. Opgeven is voor mij geen optie." ZATERDAG 7 FEBRUARI 2015 reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73