Nog tien jaar, dan zijn er geen Bush men meer te be kennen in de Kala hari. De oorspron kelijke bewoners van Botswana val len ten prooi aan onderdrukking en deportatie. 14 SPECTRUM buitenland fgezien van het ge ruis van de wind door het goudgele gras is het doodstil in Qwee Pan. Deze uitgestrekte, dorre vlakte, omzoomd door acaciabomen, ligt midden in het hart van de centrale Kalahari in Bots wana. Het is een woenstijnachtig ge bied, tegenwoordig een natuurpark. In de verte grazen een paar gemsbok- ken. Honderden meters boven het dor stige landschap glijdt een roofvogel ge ruisloos als een vlieger door de wolke loze lucht. Dan gaat de terreinwagen stapvoets verder, zich een weg ploe gend door het fijne okergele zand, ter wijl de Afrikaanse horizon zich, waar je ook kijkt, uitstrekt. Voor de meeste bezoekers is het Kala- hari-reservaat, dat zo groot is als Zwit serland, een safari-bestemming. Een park aanzienlijk avontuurlijker dan het gepolijste Krugerpark in Zuid-Afrika met leeuwen, luipaarden, wilde honden, olifanten en cheetah's. Afgezien van een paar lodges is de rei ziger wat betreft overnachtingen voor namelijk afhankelijk van kampeer- plekken zonder faciliteiten. Voor de oorspronkelijke bevolking van Botswana, de Bushmen, is deze re gio echter veel meer dan een toeris tische trekpleister. Voor hen is de cen trale Kalahari een spiritueel, sociaal en emotioneel thuis. Dat is het al 20.000 jaar. Neem Jumanda Gakelebo- ne. Hij werd er geboren, groeide er op en leerde als kind van zijn ouders de fijne kneepjes van het Bushmen-be- staan. Spoorzoeken bijvoorbeeld, het identificeren van een prooi, hutten bouwen, het vinden van water; alles om te overleven in dit park van 52.000 vierkante kilometer, in de ja ren zestig opgericht ter bescherming van de Bushmen-leefwijze. De ontdekking van enorme diamant voorraden veranderde echter alles, ver telt Gakelebone. Hij zet zich sinds jaar en dag in voor de rechten van de men sen die bekend staan als 'Aboriginals van zuidelijk Afrika'. Hij is zelfs bij prins Charles op visite geweest. „Sinds de jaren negentig zijn wij syste matisch uit ons traditionele leefge bied verdreven", zegt hij. „In totaal waren er drie gedwongen evacuaties, in 1997,2002 en 2005. De overheid wil niet dat wij aanspraak maken op de diamanten." Het merendeel van de verdreven Bushmen woont nu in kunstmatige dorpen zoals Dekar en New Xade, ver buiten het reservaat gelegen. Het le ven wordt er gedomineerd door ar moede, alcoholverslaving, HIV, en an dere sociale en medische problemen. Werk is er vrijwel niet, met als gevolg dat de meeste inwoners afhankelijk zijn van voedselbonnen en overheids steun. Psychische problemen zijn aan de orde van de dag. In Dekar wordt het aantal zelfdodingen geschat op 120 per 100.000 inwoners. In Nederland ligt het gemiddelde op minder dan 9. „Mijn volk wordt systematisch gemar ginaliseerd en onderdrukt. We zijn niet meer dan tweederangsburgers, ondanks dat wij de oorspronkelijke in woners zijn van dit land. We hebben geen landrechten en vrijwel geen poli tieke macht", aldus Gakelebone, die vorig jaar na een lange strijd werd be noemd tot gemeenteraadslid van New Xade. „Dat ik één van de slechts vier lokale Bushmen-politici ben in heel Botswana, zegt genoeg." De 23-jarige Tshegu, die net als Gake lebone in 2002 het park werd uitgezet, ziet het iets minder zwart-wit. „Het leven in Dekar is niet alleen maar slecht. We hebben klinieken, scholen en water", vertelt hij. „Maar toch mis ik de Kalahari." Om zijn honger naar zijn geboorteplek te stillen, werkt Tshegu als Bushmen-gids voor Dqae Qare. Deze lodge net buiten Dekar wordt gerund door Bushmen, met als doel om de cultuur van Afrika's laat ste jagersvolk in stand te houden. Ge kleed in een leren lendendoek, met een pijl en boog bungelend aan zijn door Miriam Mannak Grote foto: Bush men in de Kalahari in Botswana. Kleine foto's van bovenaf: Tshegu: „Er is in de bush geen armoede, le dereen is er gelijk." Jumanda Gakelebo ne: „Mijn volk wordt systema tisch onderdrukt." foto's Hollandse Hoogte en Miriam Mannak BOTSWANA Dekar %New Xade KALAHARI-RESERVAAT Gaborone I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 72