'Verstevigen huizen niet 1.450.000 570.000 6 BINNENLAND VOEDSELPRODUCTIE ft A A A A A A A A A A A A A A A A A ft achtergrond Nu boeren meer melk mogen gaan produceren, fokken zij ook steeds meer kalveren. Kalfsvlees is spotgoedkoop aan het worden. Mannetje delft het onderspit Vanaf vandaag op NPO Radio 5 Nostalgia KALVERSECTOR VERSUS MELKVEESECTOR 1.300 kalverhouders fff WAAR KOMEN ONZE KALVEREN VANDAAN? 18.875 melkveebedrijven melkkoeien DEN BOSCH - Het begint te schu ren in het gedwongen huwelijk tussen melkkoeienboeren en vleeskalverhouders. Terwijl die twee takken van de veehouderij wel tot elkaar veroordeeld zijn. Om de melkproductie van hun koeien op gang te houden, zorgen melkveehouders dat hun dieren elk jaar een kalf krijgen. De beste vrouwelijke kalfjes houden ze om afgeschreven koeien te vervangen of hun veestapel uit te breiden. De overige dieren - waaronder al le stiertjes - worden opgekocht door vleeskalverhouders. Als ze na zes tot acht maanden genoeg vlees op de botten hebben, gaan ze naar de slachter. Vervolgens ko men ze op het bord van de consu ment terecht. Meestal in Zuid-Eu ropa, waar ze dol zijn op dat mal se kalfsvlees. Een prima construc tie, zou je zeggen, waar kalver- én melkveehouders van profiteren. De consumptie van kalfsvlees staat echter onder druk. In Euro pa wordt de laatste jaren sowieso minder vlees gegeten. Daar staat tegenover dat het aanbod van kalfsvlees juist groeit. Decennialang lag de melkproduc tie aan banden door de Europese melkquota. Om melkmeren en bo terbergen te voorkomen, worden boeren die te veel melk leveren beboet. Vanaf april is dat niet meer het geval. Vooruitlopend op de opheffing van de melkquota, zijn boeren druk bezig hun veesta pels uit te breiden. Vorig jaar wer den in Nederland ruim 41.000 kal veren meer geboren dan in 2013. Die trend zet dit jaar door. Ook in de buurlanden. Daarmee groeit ook het overschot dat het vleescir cuit in gaat. Als gevolg van dat gro te aanbod, zijn de prijzen daar in gestort. De afgelopen twee jaar is de prijs die melkveehouders voor een kalf krijgen, volgens ABN Am- ro met 70 euro gedaald. Vooral de lichte, zwakkere kalve ren leveren amper nog iets op. Dat kunnen melkveehouders niet gebruiken. Hun inkomen staat on der druk. De melkprijzen zijn ge daald door het groeiende aanbod en de Russische boycot. Kalveren die zij zelf niet nodig hebben, zijn een blok aan het been van de melkveehouders. Elke dag dat ze langer op de boerderij blijven, kos ten ze ruimte, werk en voer. Hoe sneller de handelaar ze ophaalt, hoe liever. Kalveren die zo licht zijn dat ze meer geld kosten dan opleveren, worden regelmatig ge dood. De afnemers van de overtol lige kalveren, de vleeskalverhou ders, zijn niet tevreden over de kwaliteit van het aanbod. Ze kla gen dat melkveehouders te veel ongezonde kalveren afleveren. De kalversector kampt met de gevol gen. Net zoals peuters in de kin deropvang snel ziek worden, lo pen jonge dieren die bij elkaar in een stal staan snel infecties op. Daar balen de kalverhouders van, omdat zij het antibioticagebruik in hun stallen van de overheid juist fors moeten verminderen. Mannetjes zijn niet gewild in de veehouderij. Ze produceren geen melk en leggen geen eieren. Vlees van ongecastreerde varkens ver spreidt een penetrante geur. En mannetjesdieren worden eerder lastig als ze volwassen worden. Zijn stiertjes, bokken, rammen, haantjes en beren (varkens) in het voedselsysteem gewenst te maken? De Youth Food Move- ment en Slow Food gaan daarover morgen met onder andere boeren en wetenschappers in debat in de Verkadefabriek in Den Bosch. Niet alleen vanwege het antibioti cagebruik is de reputatie van de kalversector toch al niet al te best. Meer dan de helft van de kalveren die hier worden afgemest, komt uit het buitenland. Er is veel kri tiek op het gesleep met die die ren. Ook vanwege het risico dat daarmee besmettelijke dierziektes Nederland binnenkomen. Het imago van melkveehouders staat door de schaalvergroting ook onder druk. Nederlanders zien de koe niet graag uit de wei in een megastal verdwijnen. Strengere regels, of publiciteit over kalveren die een spuitje krij gen omdat ze te zwak zijn, kun nen melkveehouders daarom niet gebruiken. De melkveesector zegt gezondere kalveren af te willen le veren, maar wil daar wel voor wor den beloond. De kalversector staat daarvoor open, maar zit niet op extra kosten en rompslomp te wachten. Dat in die sector slechts een paar grote bedrijven de dienst uitmaken terwijl er maar liefst 18.875 melkveehouders zijn, maakt de onderhandelingen over een premie voor gezonde kalve ren niet makkelijker. De prijzen voor zowel kalfsvlees als melk blij ven komende tijd naar verwach ting laag. Ook dat maakt een goed huwelijk er niet makkelijker op. Dat vindt de Groningse provincie bestuurder William Moorlag. „De impact voor individuele huiseige naren en dorpsgemeenschappen van aardbevingen is enorm. Zo'n operatie kan niet uitgevoerd wor den onder leiding van de NAM", zegt hij, doelend op de Nationale Aardolie Maatschappij. Gisteren lekte via dagblad De Tele graaf een rapport uit waarin zou staan dat 6,5 miljard euro nodig is om huizen en gebouwen in Gro ningen zo te verbouwen dat ze aardbevingen kunnen doorstaan. In Groningen zouden 30.000 tot 90.000 huizen verstevigd moeten worden. Dat aantal verbaast Moorlag niet. „Ik ken het rapport niet, maar de NAM heeft eerder ook het aantal van 60.000 genoemd. Wij willen niet dat de leefbaarheid in of het aanzien van de dorpen wordt aan getast. Daarom is het belangrijk dat de versteviging niet object voor object en pand voor pand wordt aangepakt. Er is krachtig overheidshandelen nodig." De provincie is daarover al in onder handeling met Economische Za ken, zegt Moorlag. ff, kalveren I Kalf van de rekening door Annemieke van Dongen Week van de Jaren 60 door Nadia Berkelder Vanaf 7 t/m 13 februari 747 AM, Digital Radio+, kabel of online via www.nporadio5.nl GRONINGEN - Minister Henk Kamp (Economische Zaken, WD) moet snel met een plan komen voor her stel en versteviging van gebouwen in Groningen. De overheid moet daarbij de touwtjes in handen ne men. Nederland Duitsland Bel/Lux

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6