Koperdief spoor raakt brodeloos Verandering auping plaza IN HET NIEUWS 5 Poortvliet: Auping Plaza, Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) Woensdag had ProRail tussen Den Haag en Rotterdam te ma ken met een storing omdat een dief koperen leidingen had gesto len. De man werd opgepakt, maar het treinverkeer lag de hele och tend stil. En ook gisteren sloegen koperdieven weer toe, ditmaal tus sen Oss en Nijmegen. „Koperdieven duperen de treinrei ziger op ernstige wijze", zegt woordvoerder Huub Veeneman van ProRail. „Bij iedere diefstal waar we nu mee worden gecon fronteerd, vervangen we de oude leiding door aluminium. Daar mee kunnen we de seinen en de wissels net zo goed bedienen als 75 procent van de koperen elektriciteitsleidingen wordt de komende jaren vervan gen door aluminium TOMMY WIERINGA met koperen leidingen." Alumini um is alleen nog niet geschikt voor de bovenleiding, waar de trein zijn stroom afneemt. „Koper heeft een betere geleiding dan alu minium. We werken hard aan ma terialen die net zo goed geleiden als het ouderwetse koper." 2011 was volgens Veeneman het absolute dieptepunt wat betreft het aantal diefstallen. „Toen was de koperprijs het hoogst." Het aantal diefstallen is al terugge lopen. Dat heeft ook te maken met de strengere aanpak van het fenomeen. Het Openbaar Ministe rie vervolgt daders niet alleen van wege diefstal, maar ook voor het in gevaar brengen van de veilig heid. Verder plaatst ProRail steeds meer hekken, zodat toegang tot spoor wordt bemoeilijkt. „Oudijzerhandelaren zijn ver plicht aangifte te doen als ze ver moeden dat aangeboden koper af komstig is van diefstal. Met die aanpak, en het vervangen van ko per door aluminium hopen we storingen door diefstal snel terug te dringen", aldus Veeneman. ProRail had woensdag nog te maken met een storing omdat een dief koperen leidingen had gestolen Europa is levensmoe, horen we vaak, het heeft zich de afgelo pen eeuwen uitgeput in utopieën en oorlo gen en wacht nu gelaten af tot iemand haar de genadeklap toe brengt. In de nieuwe roman van Michel Houellebecq, Soumission (onderwerping), krijgt Frank rijk een islamitische president en raakt het land nogal onver schillig onder het juk van de sharia. De roman is helaas niet erg goed besproken maar als je eenmaal van een schrijver houdt, dan is dat onvoorwaarde lijk, zodat ik niet kan wachten tot Houellebecqs vaste vertaler Martin de Haan klaar is met zijn werk. Het Europese patriottisme intus sen heeft te lang in de zwarte spiegel van de geschiedenis ge keken: de voorman van Pegida poseerde als Adolf Hitier op Facebook (en trad af toen dat be kend werd), en de leider van de Belgische tak had banden met het extreemrechtse Voorpost. Het tekent de onnozelheid van de beweging dat ze de associa tie met het fascisme niet heeft weten te vermijden, maar jam mer is het wel, want de proble men die ze benoemt met betrek- king tot de islam, doen er wel degelijk toe. De sentimenten van Pegida leven in afgezwakte, bedekte vorm bij velen die zich zorgen maken over de schoksge wijze veranderingen in Europa. Veranderingen waarover de Franse filosoof Alain Finkiel- kraut schrijft: „Verandering is niet meer wat we doen of waar we naar haken, verandering is wat ons overkomt. En wat ons nu overkomt, en volop treft, als gevolg van de veranderende sa menstelling van bevolkingsgroe pen op mondiale schaal, is de in tegratiecrisis." Wie beweert dat het allemaal wel meevalt met die crisis, moet de joden maar vragen waarom ze anno 2015 het oude Patriottisme is het meest gebaat bij een oorlog van enig formaat. Dit zal Europa opwekken en verenigen continent verlaten. Maar het karikaturale patriottis me van Pegida gaat Europa niet redden. Patriottisme is het meest gebaat bij een oorlog van enig formaat. Dit zal het wereld deel opwekken en verenigen. Wapengekletter zal de lamlen digheid verdrijven. Vijanden ge noeg. De haat vloeit Europa van alle kanten toe. In Mosul ver vloekt de kalief onze perversies; zijn voetvolk zaait dood en ver derf met de naam van de Eeuwi ge op de lippen. In Moskou haat de patriarch het pluralistische, seksueel gedegenereerde wes ten al even vurig; als Poetin ten strijde trekt, zal hij zijn troepen zegenen. „Wij hebben geen ziel meer, zij hebben ziel in overvloed", schreef Emil Cioran al in 1956 over de Russen. „Zij voelen nog wat ze denken; hun waarheden zijn, net als hun vergissingen, zintuiglijke ervaringen, prik kels, daden. Ze denken niet, ze exploderen. Wat hebben ze te duchten, behalve een apa thisch westen? De weg is vrij; geen levend wezen, geen obsta kel houdt ze tegen." Wie de Rus sen wil begrijpen en wil weten wat er van ze te verwachten valt, moet veel lezen. Dé winkel met het complete Auping assortiment onder één dak. ZATERDAG 7 FEBRUARI 2015 door Wilko Voordouw ROTTERDAM - Als het aan spoorbe- heerder ProRail ligt, raken koper- dieven - die voor tweehonderd tot driehonderd treinstoringen per jaar zorgen - snel brodeloos. Zo'n 75 procent van de koperen elektrici teitsleidingen wordt de komende jaren vervangen door het veel goedkopere aluminium. Kijk voor onze koopzondagen op www.auping.nl *Deze prijs is gebaseerd op een 2-persoons Auronde incl. vlakke spiraalbodems en Dublin matrassen. In de actieperiode van 7 februari t/m 1 maart 2015 ontvang je 15% voordeel op alle Auronde combinaties. Kijk voor de voorwaarden op auping.nl/auronde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5