44 We beseffen SPORT 51 mensen van de korfbalvereniging de handen uit de mouwen. Nog dezelfde nacht brachten leden brieven rond in het dorp om de inwoners te informeren. „We willen altijd een korfbalvereniging zijn", zegt Schild, die daarbij de nadruk legt op het woorddeel 'vereniging'. „Na tuurlijk gaat het bij ons om korfbal, om het herkennen van talenten en het oplei den van hen. Maar bij een vereniging moet je ook samen een aangenaam le ven hebben. Het moet leuk zijn. En je moet midden in de maatschappij staan. Want let wel, één op de tien Arnemuide- naren is hier lid, hè." De stap van 170 leden naar een aantal van 428 - begin 2015 - is gemaakt door een andere weg in te slaan. Schild weet nog dat een aantal mensen de koppen bij elkaar stak en discussieerde over de vraag: wat willen we nou eigenlijk? Een grote kracht van het team is het fa natisme. TOP bijt zich in een opponent vast en laat niet meer los tot die met huid en haar is opgegeten. In de ogen van alle acht teamleden brandt vuur. En dat is niet bij andere ploegen zo duide lijk te zien. Ze vechten voor elke bal en voor elke kans. Soms heeft coach Arco Goedkoop z'n handen vol om het team juist een beetje af te remmen. „Toen is gesteld: we moeten werken aan de basis. Het idee was en is nog steeds: hoe groter en beter je basis, hoe hoger de piek. Je moet een club zien als een pi ramide; als het fundament niet goed is, kun je nooit heel ver komen. Ons doel was destijds niet om naar de overgangs klasse te gaan of zelfs de hoofdklasse te halen, maar wel om het beste uit onszelf te halen." Een onderdeel van 'werken aan de basis' was het realiseren van een goede accom modatie in Arnemuiden. TOP maakte lange tijd gebruik van sporthallen in Middelburg en Heinkenszand, omdat er in het dorp geen goede voorziening was. Schild: „Dat was een drempel. De fana tiekste leden hadden het er wel voor over om steeds elders te spelen en te trai nen, maar de twijfelaars haakten na ver loop van tijd af. Daarom hebben we ge knokt voor iets beters." In het begin van de nieuwe eeuw kreeg TOP een fraaie hal, naast het kunstgras veld. In die sporthal, De Blikken, zit het publiek op de zaterdagen rijendik en zeer dicht op het speelveld. Nu al moe ten veel mensen bij de duels van TOP 1 staan, omdat de belangstelling vanuit Ar nemuiden en de omliggende plaatsen groot is. Als de club volgend seizoen in de hoofdklasse speelt, zal men rekening moeten houden met nog meer toeloop. Ook heeft de Arnemuidse club er vijf tien jaar geleden voor gekozen om de jeugd beter te gaan opleiden. Beginnen bij de basis werd zelfs heel letterlijk ge nomen, want Arie Schroevers - de beste trainer die de club in huis had - werd bij de pupillen van de Fi gezet. De Ridder: „Toen Ko Crucq hier hoofdtrainer was, is er op zijn initiatief begonnen met het selecteren binnen de jeugd en op de bes te jeugdteams de beste mensen te zet- ten." Schild: „Uiteindelijk krijg je dan be tere spelers, kom je hoger te spelen en is het ook makkelijker om goede trainers aan te trekken." „Het is dus geen mazzel dat er nu zo'n goede lichting staat", benadrukt De Rid der. „Natuurlijk heb je in Arnemuiden ook natuurtalenten. Van Jeanine Marijs wist je in de Fi al: dat is een heel goede korfbalster. Maar er waren er ook bij van wie je dacht: wat moet dat worden? Nou, en die hebben zich door die goede structuur binnen de vereniging ook sterk ontwikkeld." Marijs is inmiddels 24 en al vele seizoe nen aanvoerster van TOP 1. Al acht jaar is zij één van de beste en meest scoren de korfbalsters van Zeeland. „Ik heb het toen allemaal niet zo bewust meege maakt", zegt Marijs. „Want ik was toen nog jong. Maar als ik nu terugkijk, denk ik dat de vereniging het allemaal erg goed heeft aangepakt." Volgens Marijs is het TOP niet alleen ge lukt om goede spelers en speelsters bij el kaar te brengen, maar ook om hen als maar bij elkaar te houden. „Wat je veel bij andere verenigingen ziet, is dat leden rond hun zeventiende, achttiende afha ken. Omdat ze gaan studeren of gaan werken. Bij TOP gebeurt dat nauwelijks. Er wordt alles aan gedaan om de leden te behouden, ook als ze voor hun studie bijvoorbeeld in Utrecht wonen." Marijs is trots op haar team en trots op wat er in de afgelopen tien, vijftien jaar bereikt is. „Ik ben in de tweede klasse be gonnen en nu staan we bovenaan in de overgangsklasse. En dat ik dan die aan voerdersband mag dragen, vind ik mooi. Ik sta niet boven de groep en dat wil ik ook helemaal niet. Maar puur voor mij persoonlijk geeft het wel een extra la ding." En de Arnemuidse vindt dat het team veel te danken heeft aan het eigen pu bliek. „Als je ziet hoeveel mensen er voor ons op de tribune zitten... We besef fen heel goed dat we in onze eigen hal iets extra's kunnen. Na een wat mindere uitwedstrijd wordt er soms letterlijk in de kleedkamer gezegd: 'Het is mooi dat we volgende week weer thuis spelen, want het eigen publiek helpt ons er weer bovenop'. Al mogen we zeker ook niet klagen over het aantal mensen dat meegaat naar uitwedstrijden. In Leus den hadden we laatst een stuk of 25 toe schouwers uit Arnemuiden. Eerder in het seizoen waren er zo'n tachtig in Maartensdijk erbij. Die mensen zijn dan na middernacht thuis, omdat ze ons wil len steunen." „Het prettige aan de spelers in de selec tie is, is dat ze de steun heel erg waarde ren", weet Blaas de Ridder. „Ze laten heel goed blijken dat het succes dat ze hebben niet alleen hun succes is. Ze zien dat het succes van de hele club is." allemaal heel goed dat we in onze eigen hal iets extra's kunnen. ZATERDAG 7 FEBRUARI 2015 de Ridder, Emmelie Bouwens, Petra van Belzen en Jeanine Marijs, foto's Lex de Meester aan succes van TOP De tribunes van sporthal De Blikken zijn afgeladen vol bij thuiswedstrijden van TOP. Veel toeschouwers moeten staan. Jeanine Marijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53