"Als ik een boek uit heb, werk ik gelijk mijn account bij" Cocu wil dat PSV het hoofd koel houdt Dizzieni Ireen Wüst wil weer achter de mannen aan 66 Met Andy Murray, Stan Wawrinka, Tomas Berdych en Milos Raonic komen er toppers 66 Je neemt af en toe wat risico, maar dat maakt het werk ook weer interessant 46 SPORT TENNISTOERNOOI ROTTERDAM Richard Krajicek voelt geen stress voor start (maandag) van ABN Amro World Tennis Tournament. Houd je favoriete boeken bij op een persoonlijke boekenplank Beoordeel boeken en schrijf je eigen recensies Win boeken en andere prijzen IV HEERENVEEN - Schaatskoningin Ireen Wüst doet de naam van haar schaatsploeg (Team Conti nu) geen eer aan. Na één seizoen neemt de 28-jarige Brabantse al weer afscheid van de vrouwenfor matie van de coaches Marianne Timmer en Gianni Romme. De viervoudig olympische kampioe ne, die negen mooie jaren beleef de bij het inmiddels opgeheven TVM-team, gaat op zoek naar een nieuwe uitdaging. Ze mist bij Team Continu onder meer het motiverende trainen en sparren met mannen. Wüst noemt na haar TVM-tijd niets voor niets kopman Sven Kra mer haar schaatsbroer en coach Gerard Kemkers haar schaatsva- der. Mannen kunnen haar (nog) beter maken, geven haar de prik kels waaraan ze behoefte heeft. „Ik denk dat ik dat nodig heb om over drie jaar bij de Winterspelen in Zuid-Korea nog één keer voor goud te gaan. Ik wil ook dat laat ste stuk nog alles uit mijn carrière halen." Wüst heeft naar eigen zeggen nog geen idee wat de toekomst gaat brengen. „Ik heb nog met nie mand gesproken. Er is geen plan. Maar ik wil geen spelletje spelen. Dat past niet bij mij. Ik wil open en eerlijk zijn. Daarom heb ik nu in een vroeg stadium verteld dat ik na dit seizoen vertrek." Volgens Wüst heeft haar beslissing niets met haar coaches te maken. Nee, kriebels in zijn onderbuik krijgt Ri chard Krajicek niet meer, zo kort voor de start van het ABN Amro World Tennis Tour nament. „Ik heb er echt zin in, het is altijd een speciale week." De toernooidirecteur (43) heeft veel tijd en energie in de voorbe reidingen gestoken, maar van stress zegt Krajicek geen last te hebben. „Goede spelers naar Rot terdam halen, dat is mijn verant woordelijkheid. Dat ze misschien snel verliezen of geblesseerd ra ken, daar heb ik geen invloed op." Geblesseerd raken, daar weet Krajicek zelf alles van. Tijdens zijn carrière kampte hij vaak met blessureleed, de binnenkant van zijn rechterknie was zelfs hele maal versleten. Krajicek kon tot voor kort nauwelijks zonder pijn functioneren. Vorig jaar maart werd hij geopereerd, elf maanden later voelt de Wimbledon-kam- pioen zich een ander mens. „Ze hebben het bot vlak onder mijn knie doorgezaagd en er ook nog een hoek uitgezaagd", vertelt hij in de eetkamer van zijn riante vil la. „Daarna hebben ze mijn onder been in een andere hoek gezet. Ik belast daardoor nu een ander deel van mijn knie en heb geen pijn meer." Krajicek zou in principe alles weer kunnen, weet hij. „Er zijn mensen die na zo'n operatie mee doen aan triatlons, terwijl ze daar voor echt niets konden. Ik belast nu de gezonde kant van mijn knie, maar ik moet niet vergeten dat het slijtage was. Ik kan weer tennissen, maar ik ga niet ineens marathons lopen of squashen. Ik moet niet gaan overdrijven en juist koesteren dat ik weer kan tennissen." Het is de sport die al van kleins af aan als een rode draad door zijn leven loopt en ook zal blijven lopen. Zoon Alec Deckers, die de achter naam van zijn moeder Daphne draagt, pakte afgelopen zomer de Nederlandse titel bij de jongens tot veertien jaar. Uitgerekend zijn vader was gestrikt voor de prijsuit reiking, precies dertig jaar nadat Richard Krajicek zelf Nederlands kampioen bij de jeugd was gewor den door in de finale Jan Sieme- rink te verslaan. Krajicek en zijn talentvolle zoon kwamen de laat ste tijd een paar keer samen in de publiciteit. Daarbij kwam onder meer naar voren dat Krajicek vaak probeert om afstand te houden. Hij wil geen dominante vader zijn, zoals zijn eigen pa dat wel was. Alec moet geen druk voelen en vooral plezier hebben. „Op die verhalen in de media heb ik wel wat reacties gekregen", ver telt Krajicek. „Vooral van coaches. 'Ik hoop dat sommige ouders van mijn pupillen dit lezen', zeiden ze dan. Via via hoor ik ook dat er ouders zijn die het er helemaal niet mee eens zijn. Dat mag na tuurlijk." Als zoon van een be roemde vader maakt Alec Deckers zich niet druk om de extra aan dacht. „Op social media als Insta- gram en Facebook krijgt hij in eens extra verzoeken van men sen. Maar hij blijft er koel onder." Zijn zoon traint vlakbij huis, in Al- mere. „Hij heeft er plezier in en traint met goede spelers. Dat moet ook, want je bent afhanke lijk van hoe die bal terugkomt van de andere kant. Daar word je beter van. Spelers maken spelers." Alec zal komende week on getwijfeld ook een kijkje komen nemen in Rotter dam, waar verschillende wereld toppers in actie komen. Commen taar op het feit dat Krajicek geen speler uit de mondiale top drie heeft weten te strikken, legt hij naast zich neer. „We hebben een heel goed deelnemersveld", zegt de directeur. „Van de top drie ko men eigenlijk alleen Novak Djoko- vic en Roger Federer in aanmer king voor ons toernooi, omdat Rafael Nadal vanwege zijn knie voor gravel kiest. We hebben nu wel allemaal tennissers die in vorm zijn. Met Andy Murray, Stan Wawrinka, Tomas Berdych en Milos Raonic komen er vier spelers uit de top tien. De eerste drie stonden in de halve finale van de Australian Open. Dat lijkt me niet verkeerd." Het samenstellen van een goed deelnemersveld heeft Krajicek de afgelopen jaren als makkelijker er varen. „Ik weet nog dat ik in 2004 begon als toernooidirecteur en Lleyton Hewitt contracteerde. Moeten we dat wel doen? Dat kost ook wel wat, hoorde ik dan. Hij is de nummer één van de we reld, zei ik, en hij gaat het toer nooi voor ons maken. Daar zat een beetje bluf bij hoor, maar het kwam wel uit. Hewitt speelde een waanzinnige finale tegen Fer- rero, die hij na ruim drie uur met 7-5 in de derde set won. Iedereen genoot tot de laatste seconde." Te genwoordig is het heel simpel, zegt de toernooidirecteur. „Probe ren Federer of Djokovic naar Rot terdam te halen. Ik zal niet ont kennen dat ik dit jaar heel erg op de komst van Djokovic heb inge zet. En een beetje op Federer, maar die hield de boot heel erg af. Op Wimbledon dacht ik Djokovic bijna binnen te hebben. Maar het gebeurde niet." Door de voorverkoop, die dit jaar als een trein liep, weet Krajicek dat het publiek het niet eens zo erg vindt. „Er is een zekere omme keer geweest. Twee jaar geleden hadden we Federer en die verloor vrij snel, in de kwartfinale. Zijn komst betekent zo'n hap uit je Hij sloot zijn spelerscarrière in Eindhoven af na het bizarste com- petitieslot aller tijden. PSV werd op doelsaldo met maar een doel punt verschil kampioen. De coach gebruikt de ervaring van toen om zijn groep voor een soortgelijke te rugval te behoeden. „We hebben nog helemaal niks en moeten ge woon keihard blijven werken om de punten te pakken", klonk het gisteren voorafgaand aan PSV-FC Utrecht. PSV kan in ieder geval voor een dag een voorsprong van vijftien punten pakken. De ploeg put er kracht uit om de tegenstan der steeds verder op achterstand te zetten. Vergelijk het met een schaatser die op een tien kilome ter een halve baan voorligt. Hoe groter de achterstand van de oppo nent telkens wordt, hoe groter het vertrouwen bij de koploper. „Het is vooral niets aan het toeval overlaten", vindt Cocu. „Soms ben je onaantastbaar in de eerste seizoenshelft en volgt daarna een mindere periode. In 2007 hing de titel aan een zijden draadje en leg den we onszelf druk op. Als je in een goede fase zit, moet je niets uit handen laten glippen door een stommiteit." De mooiste boeken ontdekje samen! A Ireen Wüst Het onberekenbare maakt tennis zo mooi door Barry van der Hooft Richard Krajicek Richard Krajicek door Rik Elfrink EINDHOVEN - Als er één iemand is die weet wat het is om een voor sprong van meer dan tien punten in maart en april te verspelen, is het Phillip Cocu wel. De trainer maakte onderdeel uit van het Eind- hovense team dat in 2006-2007 na de winterstop bijna ontspoorde. PSV raakte een gat van elf punten kwijt en wist ternauwernood als nog een titel te pakken. Dankzij een goal van Cocu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48