tweê bluve gewoon. 'De leste STREEKTAAL CULTUUR 43 Luistermuziek in voetstappen van de Kelten Film is het ideale uithangbord voor Zeeland. Maar dat gaat niet vanzelf, stelt Leo Hannewijk. VLISSINGEN - Met Michiel de Ruyter als kaskraker kwamen de fotoge nieke plekjes van Zeeland maar weer eens vol in beeld. Maar er is meer. Dorsvloer vol Confetti is mo menteel te zien op het internatio nale festival in Berlijn en de docu mentaire Sergio Herman, Fucking Perfect beleeft daar zijn premiere. „Michiel de Ruyter is te zien op de fïlmmarkt in Berlijn. De pro vincie zou juist nu Zeeland als filmlocatie moeten promoten. We zitten in een flow, ofwel de tijd is er rijp voor. De internationale fdmwereld is daar bijeen", zegt Leo Hannewijk, filmcommissio- ner van Zeeland en directeur van Film by the Sea. Hannewijk is als filmcommissio- ner het eerste aanspreekpunt voor de filmsector voor het maken van filmopnamen in Zeeland en om Zeeuwse films onder de aandacht te brengen. Hij is op dit moment in Berlijn en zegt dat de promotie voor Zeeland als provincie waar het goed filmen is, niet vanzelf gaat. „Een van de programmasa menstellers van het Berlijns film festival was in 2012 op uitnodi ging aanwezig op Film by the Sea. Hij keek in Vlissingen naar 1'Amour des Moules. Die docu mentaire werd vervolgens geselec teerd in Berlijn." Berlijn was kortom opmerkzaam gemaakt op Zeeland en daar profi teren andere producties met een Zeeuws randje van. „Nu kunnen we Zeeland in Berlijn op de kaart zetten." Hannewijk is vorig jaar aange steld door het Filmfonds als com missioner. Maar het loopt nog niet zoals hij zou willen. Hij is met de Provincie en ZigZag (een economisch aanjaagfonds voor Zeeland) in gesprek op welke ma nier de beginnende filmindustrie ondersteund en gepromoot kan worden. Hij zou echter sneller re sultaat willen zien. Maar daarvoor is geld nodig. De Provincie ziet de voordelen van een commissioner. Ben de Reu, gedeputeerde cultuur van de Provincie: „Zeeland kan inder daad gepromoot via de filmsector. We juichen die functie van Han newijk ook toe. Voor mensen uit de filmwereld is het prettig als ze iemand kunnen aanspreken die de weg weet in de provincie. Dan heb ik het over de aanvraag van vergunningen, maar ook iemand die de mooie locaties weet te vin den." Maar het geld is op, zegt De Reu: „Het budget van cultuur is al leeggeroofd en bij marketing en promotie is ook niets meer te ha len. We kunnen niet zomaar een receptie regelen in Berlijn of ande re promotionele uitingen doen. Ook al zien we echt het economi sche nut in van de Zeeuwse film. Hannewijk zal geduld moeten hebben. Na de verkiezingen, dus over een maand, is alles anders en is er misschien wel ruimte voor uitgaven." Hannewijk noemt nog eens de 'economische spin off door de film. Het is reclame voor Zeeland. Iedereen kan er een graantje van mee pikken. „Ik werd pas nog ge beld door een busondernemer die een toer wilde organiseren langs locaties van de film over Michiel de Ruyter. Dat zijn mooie initia tieven." En de Zeeuw is filmminded. „Waar vind je zomaar 1000 figuranten voor een film? In Zeeland, bij Michiel de Ruyter. In tien jaar tijd is het niveau van de Zeeuwse film ook vooruitgegaan. Vorig jaar werden er 28 Zeeuwse films bij Film by the Sea tijdens de Zeeuw se filmdag. En de kwaliteit was echt goed. Film kan big business zijn. Het zou toch mooi zijn als de Slag om de Schelde hier zou worden opgenomen. En echt, die kans is aanwezig." OOST-SOUBURG - De Zeeuws-Bra- bantse formatie Slan bestaat zo'n tien jaar. Aanvankelijk als sextet, het huidige kwartet is ruim een jaar bijeen met nog drie van de oorspronkelijke leden. In die sa menstelling is de groep vanavond te gast in de Historische kerk in Oost-Souburg, waar een program ma met Keltische ballads en tu nes ten gehore wordt gebracht. Slan staat voor luistermuziek, laat basgitarist Piet Kikkert weten. „We brengen muziek die ons zelf aanspreekt. Dat zijn ballads en tu nes uit landen waar de Kelten hun voetstappen achter lieten. Er zit veel historie in. Ik heb geschie denis gestudeerd en werkte in het onderwijs. Verhalen met een ach tergrond boeien mij. Tijdens een voorstelling vertel ik wat achter gronden en gaan we dieper op de betekenis van zo'n lied in." De drie cd's die de groep heeft uit gebracht laten ontwikkeling en verbreding horen. Aanvankelijk speelde de groep veelal bekende songs en melodieën. Gaandeweg is Slan van dat pad afgeweken en bestaat het repertoire uit minder gekende liederen. Op elk van de cd's staat wel een eigen nummer. Die zijn gecomponeerd door Ga- briele Kohl, blikvanger en stemge luid van de formatie. Piet Kikkert daarover: „Het zijn liedjes met een persoonlijke betrokkenheid, zoals het nummer South-west over het verschil van de drukke Randstad met de rust in Zeeland. Nee, geen historische verhalen. Op de website vermeldt Slan dat ze niet kopieert, maar in de uit voering een eigen inbreng laat doorklinken. Dat gebeurt volgens de basgitarist door de instrumen tatie, de vormgeving en het gege ven dat ze regelmatig melodieën aan tunes koppelt. Als sterk punt van de groep wordt de zang ge noemd. Die instrumentatie is rij kelijk gevarieerd met naast de al genoemde basgitaar diverse flui ten en whistles, accordeon, banjo, akoestisch gitaar, mondharmoni ca, percussie en een variatie aan doedelzakken. Kikkert zou daar graag een viool aan toevoegen. Vanwege klankkleur en melancho lie. As eênmal 'Boer zoekt vrouwe' over ons ge- kommen is, oor ik aol- tied onrustig. Het gaet dan joeke, wan ik wille wat anders zie dan die eêuwig begriepende Yvonne Jas pers, die as een soort Floris Nigh tingale vö verdorde boeren, weke lijks op merote is tussen stinken de koeien en blaetende schaepen. Ik ebbe nie aoles gevolgd, wan op de VRT is er alverwehe 'de boer' een programma da me meer boeit. Mè ik ebbe toch genoeg ge- zie om bie de grondgedachte van 't spil te bluven; 't is gewoon een soort peeën verdinnen van vroe ger. Vuuf peeplantjes staen d'r op een bosje en viere moe je d'r uut aele, die verdorre.Ze probere ieder jaer wi wat nieuws, mè mien is 't nie vernieuwend ge noeg. Me ebbe noe iemand uut het 'vère Zeêland', die as vrouwe vuve van "t zelfde kunnen' ei mo- he uutkieze. (Is er noe niemand in de buurte di om avast te vertel len oe of't uuteindelijk afgelopen is? Nae gister wete me in ieder ge val da ze nie 'onbemiddeld' is. Ze kieze natuurlijk volkomen ver keerde boeren. Ze aode die aerme joen, die mè twi brieven gekre gen ao, d'r gewoon onderd moete geve van degene die d'r 1800 kreeg. Wat ao die man genöte. Die joenge kérels aode ze drek uut het programma moete gooie! Laet ze d'reihen diepe schaeme en dinae zelf op pad gae, inplekke van mee vuuf kirrende 'stoeipoe- Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal zen' an "t verdinnen' te slaen. En dan die man van de 'derde leef- tied', die zou, volgens mien, het liefste de rest van z'n leven die vuuf vrouwen rond z'n ouwe. Ie berook en besnuffelde ze of'te ven' waere. Nie toevallig stoeng er a drek in de krante, da boeren hlad hin probleemgevallen bin op de huwelijksmart. Dirom moete me andere bronnen anbore. Wat te dienken van een programma as 'Medelander zoekt Nederlander', dat bevordert de saemhorigheid en geeft totaal andere mogelijkhe den. Mense lere ruke an andere culturen, zien d'r eihen trug mee een waeterpupe of zö! En wat dienke me van 'Doenker zoekt blank'. Aole kansen om in te burg eren vö mensen mee een andere huidskleur. De ontmoetingsruum- te oordt vee hröter dan alleên een stal of een weie. Het is misschien gewaagd, mè ik hlove da 'Twi gelo ven op eên kussen' ook een prach tige serie zou kunne oplevere (di moe dan de duvel nie tussen slao- pe.En Yvonne leutert ze wè bie mekaore! Di moe ook wat meer 'vierwerk' komme. Noe hienge d'r een paer uut d'r eihen weg, mè wat te dien ken van 'aol weg' nae de eeste ron de en een reserveboer, die mag in- valle. Of de leste tweê, die ge woon aolebei bluve bie d'r nieu we anwinst, een jaer op zicht mee een optie vö nog een jaer..! En as Yvonne het nie zie zitte, dan hae me gewoon vraehe of ze 't van omroep Zeêland wille he doe. Kiekciefers vliehe omohe en zelfs 'de krimp' in Zeêuws Vlaen deren oordt teniete gedae, wan mee drommen komme ze op de vlagge mee de 'worstelende leêuw' af. Het liekt me echt ies vö Elsa van Hermon om Yvonne Jas pers te spelen. As 't nódig is, wil ik wè ellepe bie de selectie....! ZATERDAG 7 FEBRUARI 2015 Zeeland op de kaart zetten door de film Regisseur Tallulah Schwab in overleg met enkele spelers en crewleden op de set bij Kwadendamme tijdens opna men voor de film 'Dorsvloer vol Confetti' in augustus 2013. foto Mechteld Jansen door Edith Ramakers door Marius Roeting Vanavond, Historische Kerk, Oost-Sou burg, 20.0 uur. door Frans van der Heijde 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43