TJJ ZMf kiest niet automatisch de harde confrontatie NiveAu ?mij voog zee lamp sreeKjep/K 42 MENINGEN brieven Cor de W }K5166K P/e Srof<'M J6 DlKtë f&ï IK P/5J5" HetfrtML Weg bij ZMF Partij voor Zeeland Werkgelegenheid IJsclub De Poel Natuurambitie te gast IN6£HH0Lt£ BooM! W 16 IS H!£fZ P&0AA$ ONV6£ Onlangs las ik dat Tjeu van Mier- lo afscheid neemt als directeur van de Zeeuwse Milieufederatie (zie de krant van 21 januari). Ik heb jarenlang de Zeeuwse Vet- smelterij gehad. Tegen de hinder wetvergunningen voor dit bedrijf maakte de ZMf vaak bezwaar. En dat met ongefundeerde argumen ten. Het ging dan vooral om ge- luids- en geuroverlast. De beno digde vergunningen werden uit eindelijk wel verleend. Ik heb toen geprobeerd met de ZMf te praten, maar dat verliep uiterst moeizaam. Aan een gesprek was geen behoefte. Hopelijk is intus sen het beleid van de ZMF veran derd en behandelt de nieuwe leiding/directeur de zaken op een eerlijker manier. Ik ben en was, evenals de ZMF, begaan met het milieu en de toekomst ervan. Je gelooft je ogen niet als je de e-mails leest van leden van de Par tij voor Zeeland (zie de krant van 3 februari). De taal die Han van 't Hof bezigt, is mensonwaardig. Zo iemand in de politiek kan niet. Vaak worden mensen die zo spre ken dictators. Wegwezen dus. Het is voorpaginanieuws: de krant van 4 februari meldt een plan om te komen tot honderden extra banen in Zeeland en West-Brabant. Het actieplan is een samenwerking van bedrijfsle ven en overheid. Ook Philip Mor ris neemt zijn verantwoording. Maar waar zijn de bonden? Ik las met veel plezier het verhaal over Erwin Mesu die de Alterna tieve Elfstedentocht heeft gewon nen (zie de krant van 3 februari). Maar dat zijn familie IJsclub De Poel heeft opgericht is niet juist. Deze clubwaarvan hun moeder voorzitter is, bestaat al sinds 1929 en kwam onder leiding van de fa milie Van de Kreeke in de jaren zeventig in een stroomversnel ling. Dat heeft veel Zeeuwen een hoop schaatsplezier gebracht. In de krant van 4 februari staat de 'Natuurambitie Grote Wateren 2050 en verder' van staatssecreta ris Sharon Dijksma. De nota zelf heb ik nog niet gelezen, maar af gaande op de weerslag ervan in de krant vraag ik mij wanhopig af: kan het nog gekker? De groot ste onzin gaat over de Wester- schelde. Een groot zandeiland aan leggen voor de monding om de stroomsnelheid te beperken zon der de scheepvaart te hinderen? Met zo'n kunstmatige zandplaat bereik je juist een grotere stroom snelheid in de Wielingen en het Oostgat. Bovendien volgt dan snel lere verzanding van brede gedeel ten in de rivier, dus zal er meer onderhoudsbaggerwerk nodig zijn. Eén voordeel: die grote zand plaat kan als zandmotor dienen voor de stranden van zuidwest Walcheren. Maar reduceren van de stoomsnelheid? Vergeet het. Mag Yara tijdelijk meer fijnstof uitstoten dan de toegestane hoeveelheid? En als dat ge beurt, moet de ZMf (Zeeuwse Milieufederatie) dan niet heel hard aan de bel trekken en eisen dat dit stopt? Dat zijn de vragen die onlangs in de PZC werden opgeroepen. De ZMf als actievoerder drei gend met rechtszaken, is het beeld van vroeger. Maar inmiddels is deze manier van reageren al jarenlang uitgebreid met andere strategieën van de ZMf. De ZMf werkt aan duurzame ontwikkeling. Soms door ergens dwars tegen in te gaan. Vaak via overleg, advies, beïnvloeding en sa menwerking. Die keuze maken we omdat het de resultaten zijn die tellen. Zo hebben we in 2009 bij de nieuwe mi lieuvergunning voor Yara geprotesteerd te gen de grote uitstoot van fijnstof. Deson danks heeft de provincie toen (onder goed keurend oog van de inspectie ILT) deze vergunning verleend. Omdat wij uitzicht wilden houden op een échte oplossing hebben wij met Yara in 2009 verdergaan de afspraken gemaakt. Daarbij heeft Yara zich verplicht om sluiting van de prillto- rens, de grote bronnen van fijnstof, se rieus te onderzoeken. In 2012 was er een lelijke verrassing: Yara meldde dat ze veel meer fijnstof uitstootte dan was toegestaan. Nadat wij Yara en de provincie hier op hadden aangesproken bleek al snel dat de problemen alleen met ingrijpende maatregelen konden worden opgelost. Als Yara vanaf dat moment ge dwongen zou worden om te voldoen aan de vergunningeisen zou dit ernstige gevol gen hebben voor economie en werkgele genheid. Positief was dat uit onderzoek door RIVM bleek dat de risico's voor volks gezondheid en milieu door de specifieke eigenschappen van dit ureumstof (hygro- scopisch en niet giftig) waarschijnlijk erg beperkt zijn. Na een aantal stevige discus sies heeft Yara toegezegd een nieuwe schonere fabriek te gaan bouwen. Hier mee wordt de uitstoot van fijnstof structu reel teruggebracht naar een veel lager en acceptabel niveau. Uit voorzorg heeft de ZMf met Yara afspraken gemaakt om voor omwonenden de overlast voor de tussen liggende periode te beperken. Vastgelegd is dat de nieuwe fabriek uiter lijk in 2017 in bedrijf zal zijn. De voort gang van dit project verloopt volgens plan. Ook het geld (ca 170 miljoen euro) is vanuit de moedermaatschappij in Noorwe gen beschikbaar gesteld. Dat gaat dus hele maal lukken. Wij zijn ervan overtuigd dat we als ZMf door onze rechtstreekse inter venties en afspraken met Yara hebben bij gedragen aan een definitieve oplossing van deze jaren oude problematiek. De rol die de ZMf heeft gekozen, levert ook dilemma's op: Wij hebben ons best ge daan om vanuit een zeer kritische invals hoek te bereiken dat de milieuproblema tiek praktisch en effectief wordt opgelost. Tot nu toe met helder resultaat. Gelijktij dig waren wij op de hoogte van een voort durende illegale situatie. Ook de verant woordelijke overheden wisten hiervan. Maar zij blijken tot op dit moment niet in staat deze illegale situatie procedureel te reguleren. Dit tast de rechtszekerheid aan van omwonenden en andere belangheb benden. De opmerkingen van de inspectie ILT in de PZC van 29 januari snijden dan ook geen hout. Immers is deze inspectie al se dert 2012 op de hoogte van de te hoge stof- uitstoot van Yara. Als de ILT nu dreigt met het tegenwerken van een tijdelijke vergunning is dat een leeg procedureel ge baar dat niets bijdraagt aan een oplossing. Kortom: De ZMf werkt in en vanuit het Zeeuwse doelgericht aan een duurzame ontwikkeling. Daarbij zoeken we per situa tie manieren die het meest effectief zijn om oplossingen te bereiken. Dat kan via de harde weg. Maar vaak is het beter en ef fectiever om te overtuigen met argumen ten. De nieuwe, schone fabriek die bij Ya ra wordt gebouwd is daarvan het bewijs. Wij zijn er trots op. (Tjeu van Mierlo is directeur van de Zeeuwse Milieufederatie) WA Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Jilles van de Ameele Fahrenheitlaan 516, Terneuzen A. S. Dorleijn Schepenenlaan 255, Middelburg J.L. van Gastel Hoofdstraat 14, Kruiningen Rob de Waijer Veldzigt 93, Oostkapelle Andries Jumelet Magnolialaan 9, Yerseke door Tjeu van Mierlo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42