ff/1 in liefdevolle herinnering ZEELAND 41 Het plotselinge overlijden van Ron zette alles op z'n kop. In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verdergaat. Koffie!!!!", brulde Ron Pronk uit Renesse altijd als hij binnen liep bij zijn schoonmoeder, oma Jopie. Haar plagen kon hij als de beste, maar hij was voor al een lieverd - zegt zij. „Het is een heel groot gemis, die man. Het was een knuffel, een goede huisvader en hij was gek op zijn kinderen Sharon en Jeffry." Daarom wil oma Jopie het verhaal van Ron vertellen. „Voor zijn kinderen. Als herinnering." Want Ron overleed in 2003 op 45-jarige leeftijd totaal onverwacht aan een longem- bolie. Andrea, zijn vrouw, bleef achter met hun kinderen van toen 15 en 13 jaar. Oma Jopie en Andrea's vriendin Pia Plaizier her inneren zich de schock en het ongeloof op dat moment. Het was die dag - net als van daag, twaalf jaar later - strao in Renesse. Pia: „Veel mensen hier zullen zich dat nog herinneren; dat hij met de strao overleden is." Want de rustige, goedmoedige Ron was geliefd. Bij de crematie puilde de zaal uit van de mensen. Oma Jopie: „Hij werd zeer gewaardeerd door iedereen om hem heen en ook door zijn baas. Hij werkte bij Krijger Molenaars en Andrea krijgt nog steeds elk jaar een kerstpakket." Ron was Andrea's eerste vriendje. Zij mocht nog niet uit toen haar twee oudere zussen al volop werden opgehaald door een vriendenclubje waar ook Ron deel van uitmaakte. „Toen vroeg Ron, heel beleefd: mag Andrea ook mee? Ik heb gezegd: als jij je voor haar verantwoordelijk stelt en haar voor twaalf uur terugbrengt dan mag je haar meenemen. Ze was nog maar vijftien hè. Maar vanaf toen is er vriendschap ont staan en daar kwam een huwelijk uit voort." „Andrea viel op hem omdat hij de zelfde smile had als die van de Bee Gees, Barry Gibb. Ze vond dat Ron ook van die mooie tanden had", vertelt Pia. Oma Jopie lacht: „En zijn auto, die vond ze ook wel mooi." Toen haar jeugdliefde overleed, stond Andrea er van de ene op de andere dag in haar uppie voor. „Ik was veertig maar eigen lijk nog niet volwassen. Ik was als achttien jarige het huis uitgegaan naar een man die heel beschermend was en alles voor mij deed. Het klinkt dom, maar ik wist hele maal niets. Ik keek naar de kraan en ik weet nog dat ik dacht: nou moet ik er voor gaan zorgen dat daar water uit blijft stro men." Pia's man Arie en Andrea's schoon zus Jacqueline (de vrouw van Rons broer Richard) hielpen haar grip te krijgen op haar administratie. Richard en Jacqueline verkasten zelfs van Spijkenisse naar Renes se om het jonge gezin bij te staan. Er Rouw is een ziekte, zeg ik altijd. Maar ik ben wel vechtlustig. Je gaat een strijd aan en die strijd wilde ik winnen kwam hulp van vele kanten en ook Pia was er altijd, op elk moment. „Maar ons wilde ze niet zien", herinnert oma Jopie zich uit die eerste tijd. Andrea: „Ik wilde niet dat ze mijn verdriet zagen. Je bent flink voor je ouders en voor je kinderen. Ik wilde hen beschermen." Dochter Sharon en Jeffry gingen op hun ei gen manier met het verlies van hun vader om. Sharon praat er tot op de dag van van daag niet over, maar toen drie maanden na haar vaders overlijden hun hondje dood ging huilde ze urenlang non-stop. Jeffry, volgens oma een exacte kopie van zijn va der, vindt het volgens haar niet erg om over zijn vader te praten. „Blijf maar doen hoor oma, zegt hij dan. We mogen hem niet vergeten." Voor Ron was zijn gezin alles, vertellen zijn schoonmoeder en vriendin Pia: „Een week voor zijn dood heeft hij nog tegen Andrea gezegd: ik hoop dat onze kinderen net zo gelukkig worden als dat wij dat zijn. Zou hij van bovenaf kunnen kijken dan weet ik zeker dat hij heel trots zou zijn op zijn kinderen", zegt Pia: „En op Andrea ook trouwens, dat ze dit zo heeft opge pakt." Want beetje bij beetje vocht Andrea zich een weg terug. Ze knapte haar huis op („Ik had nog nooit in mijn leven een kwast vast gehad"), stortte zich op sport, maakte uitstapjes en vond afleiding in het lesgeven aan kinderen op de manege. „Dat is heel raar, maar rouw komt eigenlijk pas na twee jaar. Je snapt de eerste tijd gewoon niet he lemaal wat er gebeurt. Je staat op de auto matische piloot. Je geest gaat een heel ei gen richting op. Na twee jaar dacht ik: ik zal eens luisteren naar het cd-tje van de cre matie. En toen had ik zoiets van: oh, Ron Pronk is dood. Toen heb ik heel hard zitten huilen. Maar na twee jaar begint dat proces van rouwen wel. Ik denk dat je er dan weer met je volle verstand bij bent. Rouw is een ziekte, zeg ik altijd. Maar ik ben wel vecht lustig. Je gaat een strijd aan en die strijd wilde ik winnen." Zette ze in het begin consequent een kom of bord te veel op tafel, er kwam een mo ment dat Andrea met haar kinderen aan ta fel zat en dacht: 'nu zijn we een team met zijn drietjes.' Al leeft Ron op vele manie ren voort. Zo werkt Jeffry bijvoorbeeld bij Rons goede vriend Leo en zijn verschillen de onderlinge relaties door het verlies ver sterkt. „Het heeft ook iets gecreëerd, hoe raar dat misschien ook klinkt. Mijn vriend schap met Pia is veel hechter geworden. En Richard en Jacqueline. Dat was familie, daar gingen we altijd al mee om. Maar nu horen ze voor mij écht bij het gezin." Een gezin dat niet stil bleef staan. Andrea leerde zeven jaar geleden Wim kennen, met wie ze in september trouwde. „Een lot uit de loterij", vindt oma Jopie. „Het tegen overgestelde van Ron, maar hij is geweldig. En hij beschouwt de kinderen als zijn ei gen kinderen." Je denkt: dit kan niet goed komen, blikt Pia op de tijd vlak na Rons overlijden terug. „Maar je ziet: het komt toch goed. Al heeft het jaren geduurd." Andrea: „Ron zit er voor altijd, maar ik heb hem wel een plekje gegeven. We weten dat we veel van hem gehouden hebben. Ik hoefde geen man meer, maar werd verliefd. En ben samen met Wim een nieuw leven begonnen." ZATERDAG 7 FEBRUARI 2015 Ron Pronk Geboren: 26-08-1957 Overleden: 23-02-2003 'Ron zou heel trots zijn' Andrea, Ron, Sharon en Jeffry. „Het is een heel groot gemis, die man." Andrea Pronk Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 434003, chefnieuws@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41