Zoutelande zingt zijn oude Weidtmanorgel uit 20,"* WALCHEREN 35 1,5 ton aan subsidies voor evenementen Cosmo Reünie krijgt een vervolg in 2016 Een jaar cel voor brandstichting Symposium Zorg voor morgen Inktcartridges geschikt voor HPf Epson, Brother en Canon: Gratis thuisbezorgd! Hij bespeelt het Zoutelandse or gel sinds 1993. „Toen ik hier kwam, kende ik binnen vijf minu ten mijn weg op dit orgel", vertelt hij. „Mijn vorige woonplaats was namelijk Waspik." Het orgel, sinds 1950 in gebruik in de Catharinakerk, zal zondag voor het laatste bespeeld worden tij dens een heuse afscheidsdienst voor het instrument. Glimlachend zegt dominee Gerrit Ruitenburg; „Zoutelande zingt het orgel uit. De samenzang- dienst was een particulier initia tief, vanuit de plaatselijke gemeen schap. De kerk krijgt steeds meer een centrale plek in het dorp. Ze ker nu het gebouw na de restaura tie ook voor meer dan alleen reli gieuze doeleinden gebruikt wordt. De deur is opengegaan." Zoutelande moest in eerste instan tie even slikken toen duidelijk werd dat restauratie van het ver trouwde orgel geen optie meer was. Molenaar: „Het is een lieftal- Een monumentaal Batz Wit- teorgel uit 1871 neemt de plaats in van het Weidtman orgel in de Catharinakerk. lig instrument. Erg mooi om te zien, maar te klein voor ons. Het is een viervoets-instrument. Het heeft te weinig grondtoon om de samenzang te begeleiden. Eigen lijk is het meer een koororgel." Hij neemt plaats achter het instru ment en wijst op het pedaal. „Een orgel heeft meestal een klavierpe daal. Dit is een kistpedaal; een plank met daarop een soort knop pen. Die zijn hier ook nog ver kleind. Als een organist denkt de C met zijn voet in te drukken, krijgt hij bijvoorbeeld een F. Heel verwarrend. Gastorganisten ge bruiken het pedaal gewoon niet." Hij beroert de deels afgesleten eb benhouten toetsen van het orgel. „Het heeft een heel heldere toon." Op dit moment wordt bij orgel bouwer Skrabl in Slovenië ge werkt aan het 'nieuwe' orgel. Een in 1871 gebouw Batz Witteorgel. Dat is een achtvoets instrument, met twee klavieren. De originele orgelkast is verloren gegaan, maar kon gereconstrueerd worden aan de hand van originele bouwteke ningen. Door de grotere omvang en het gewicht (zo'n 3000 kilo) moet het balkon waarop het staat, vergroot en ondersteund worden. Een behoorlijke klus in de komen de weken. Het orgel heeft zijbe speling. De organist zit dan niet langer met de rug naar de kerk gangers. Dat heeft het college van burge meester en wethouders besloten bij de vaststelling van het evene mentenbudget voor dit jaar. In to taal is voor een kleine anderhalve ton aan subsidies toegewezen. Jazzpodium Middelburg ontvangt 26.000 euro, Streetparade Middel burg 18.800 euro, Southpark Festi val 15.000 euro, de Kunst- en Cul tuurroute 12.500 euro en de stich ting Zeeland houdt van schaatsen 10.000 euro voor de ijsbaan op de Markt. Verder gaat er dit jaar geld naar Bella Festa (8.000 euro), Middel burg Vólkoren (7500 euro), het Weekend Amateur Kunst (3600 euro), Popwaarts (3000 euro), Nacht van de Nacht (1500 euro) en de Ondernemersvereniging Ar- nemuiden (1300 euro). VLISSINGEN - De reünie van de stappers die 25 jaar geleden de Vlissingse discotheek Cosmo be zochten, lijkt zich jaarlijks te gaan herhalen. De eerste reünie, zater dag 17 januari jongstleden, was zo'n succes dat initiatiefnemers Hans Croon en Ingrid Hamers het nog eens aandurven. In januari 2016 komt er een twee de editie, ook weer in het Arse naaltheater in Vlissingen - het opand waar de discotheek huisde, is immers alweer lang van een kerkgemeenschap. „Het wordt nog groter, met nog meer licht shows, een rooktent en een garde robetent voor de deur," belooft Croon. Zaterdag 14 februari houdt hij in het Arsenaaltheater een nos talgisch feest, een 'Saturday Night Fever Arsenaal Retro Disco Party', met vinyl muziek van Earth Wind Fire, Donna Summer, Ro se Royce, The Tramps. Entree 10 euro, aanvang 22.00 uur. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 28-jarige Jamie A. uit Vlissingen, die werd verdacht van bedreiging, brandstichting en diefstal van een fiets, een gevangenisstraf van één jaar opgelegd. Er was een gevange nisstraf van achttien maanden geëist. A. woonde in een Vlissings pand op kamers en werd verzocht die kamer te verlaten. Hij zou vol gens de verhuurder overlast ver oorzaken en bij zijn vertrek be dreigingen hebben geuit. MIDDELBURG - Maandag 9 februari wordt in hotel Van der Valk te Middelburg een symposium ge houden voor mannen en vrou wen in verpleegkundige beroe pen. De vraag is of de huidige functies in de zorg volstaan in de toekomst. Deze vraag wordt tij dens het symposium vanuit ver schillende kanten belicht en be sproken. Er wordt met name stil gestaan bij de verpleegkundige functies van niveau 4 en hoger. De sprekers tijdens zijn mevrouw prof. dr. P. Roodbol, drs. K. Boons tra en SEH-artsknmg J.M. van Lieshout, die vanuit verschillende invalshoeken verpleegkundigen laten nadenken over hun toe komst. Aanvang 09.00 uur. Schrijf je nu in op www.sweetdeal.nl/inschrijven en ontvang een welkomstverrassing! Vraagprijs 309.000,- k.k. 49,95 *vanaf-prijs ZATERDAG 7 FEBRUARI 2015 Organist René Molenaar bij het Weidtmanorgel dat zondag uit de kerk verdwijnt, foto Ruben Oreel door Annemarie Zevenbergen ZOUTELANDE - Gastorganisten ra ken het liever niet aan; het kistpe- daal van het Weidtmanorgel in de Catharinakerk in Zoutelande. Een uniek pedaal. Slechts één ander or gel in Nederland, in Waspik, heeft zo'n zelfde 'lokaal gemaakt' pedaal, volgens organist René Molenaar. De afscheidsdienst begint om 19.00 uur, met organisten Bert Gelijnse, Per ry Boogaard, René Moleaar; sopranen Ellen Leijnse, Corella Nijsse, Maartje Stroo; trompettisten Maartje Stroo, Coal Roelse; Willebrod Ensemble en koperblazers Luctor et Emergo. MIDDELBURG - De Stichting Evene menten Middelburg, onder meer verantwoordelijk voor de viering van Koningsdag en de intocht van Sinterklaas, krijgt dit jaar 39.500 euro subsidie van de gemeente Middelburg. Verlaagde vraagprijs M2makelaars.nl 10 JAAR HE» Perceelgrootte 412 m2 Open haard (gas) 5 slaapkamers Ruime badkamer Inpandige garage Zeer goed onderhouden Volledig geïsoleerd Prachtige achtertuin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35