Zwembad De Coudvijver floreert tegen stroom in 34 WALCHEREN WINKELSTRAAT Om de hoek is het twee keer zo duur Groot assortiment Carnavalskleding! Lagere huren voor winkelpanden op toplocaties zijn voorwaarde om gaten in hoofdstraten binnenstad te dichten. MIDDELBURG centreerder. Het is niet erg om maar twee winkelstraten te heb ben, als je in die straten elke me ter wilt stilstaan omdat het span nend is, omdat er iets gebeurt. Als de sfeer weer leuk is, komen de zijstraten ook weer vol." Eigenlijk moet Middelburg 'terug naar af, stelt Christ. „Vroeger had je ook twee echte winkelstraten. De winkels die erbij kwamen, trokken naar de zijstraten. Als we nu alles nu weer concentreren, kan het later weer uitdijen." Dat het mogelijk is om winkeliers naar de nu nog dure Lange Delft en Lange Viele te trekken, heeft het recente verleden bewezen, stelt makelaar Visser. „Kijk maar in de Lange Viele. Die is weer zo goed als vol. En kijk naar bakker Schrieks, die zich op de Markt ves tigt. En het pand van Diesch is te huur. Er zijn echt wel kansen." MIDDELBURG - De huurprijzen van winkelpanden lopen enorm uit een. Het oude pand van kleding zaak Peter Christ in de Lange Delft - waarin nu een tijdelijke winkel zit - staat te huur voor 70.000 euro per jaar voor 90 vier kante meter. Om de hoek, in de Nieuwe Burg, is 135 vierkante me ter te huur voor 49.000 euro per jaar. Het oude pand van Diesch op de Markt kost 27.500 euro per jaar voor 66 vierkante meter, terwijl op Plein 1940 78 vierkante meter te huur is voor nog geen 24.000 euro per jaar. En in de Korte Gee- re kost 50 vierkante meter nog eens de helft minder: 11.000 euro per jaar. De Gravenstraat, die op de Markt uitkomt, is ook veel goedkoper: 80 vierkante meter voor 18.000 euro per jaar. Dat is vanaf boek winkel De Drvkkery net zo ver lo pen als naar het pand van Diesch op de Markt. De route is alleen minder druk. De Vlasmarkt, ook een zijstraat van de Markt, is geen typische winkelstraat. De huur prijs is er ook naar: veertig vier kante meter voor 8400 euro per jaar. wd\<OOP Een stijgende lijn, al zeker drie jaar op rij te zien. „Wij doen het goed, tegen de stroom in", consta teert bedrijfsleidster Iris Oom- kens van De Goudvijver tevreden. Zo goed, dat het bad dit seizoen meer zwemlessen inroostert. En een vacature heeft voor een toe zichthouder. In 2012 trok het openlucht zwem bad 13.039 bezoekers, bijna dui zend meer dan in 2011. In 2013 wa ren dat er 13.955 en afgelopen jaar gaf de teller 14.209 aan. „Hoe dat komt? Tja, misschien door onze kleinschaligheid. We kennen iedereen die een seizoens kaart heeft bij naam. Dat geeft ouders een veilig gevoel als hun kinderen hier zijn. Het bad ligt ook goed in de dorpsgemeen schap. Dat hebben we ook nodig. Samen moeten we het doen." De Goudvijver trekt ook meer les- kinderen uit de omringende ge meenten Middelburg en Vlissin- gen, constateert Oomkens. „Daar- Het openluchtzwembad De Goudvijver in Serooskerke weet al een aantal jaren meer bezoekers te trekken. om geven we dit seizoen een les extra op de vaste lesdagen." Oudere gasten weten het bad eveneens te vinden. „Tussen kwart over acht en negen uur 's ochtends is er banenzwemmen. Met name oudere dames komen dan. Alleen het eerste baantje vin den ze koud, zeggen ze. En fana tiek dat ze zijn. Sommige zijn al ver in de tachtig, die doen dat al meer dan veertig jaar. Er is er zelfs één van in de tachtig die ook nog graag een duik van de duik- plank neemt." Het bad probeert met nieuwe acti viteiten als Midzomernachtduik, Serooskerke Springt, een estafette middag en kinderactiviteiten, zo veel mogelijk dorpsgenoten en toeristen te trekken en te behou den. Het bad biedt ook snorkel en survivallessen aan en in uitzon deringsgevallen kunnen volwasse nen er terecht voor privélessen. „Je weet niet wat de toekomst brengt, wat de politiek beslist. We zijn een gemeentelijk bad. Ie der jaar is het weer spannend als er bezuinigingen aangekondigd worden." „Dit jaar wil de gemeente de toe gangsprijzen niet extra verhogen, de lesgelden stijgen wel meer dan trendmatig. Dat is nodig om mate rialen aan te schaffen. Zo willen we ook een loopmat, die je op het water legt. De meeste baden heb ben die, de jeugd is er gek op. Ook wetsuits en dergelijke zijn nodig omdat we bij de lessen meer het water in willen." Vlasmarkt ook stiller. „De aanloop van win kelend publiek is duidelijk min der. En dan is er ook nog leeg stand om ons heen en op koopa vond zijn niet alle winkels open." Christ steunt de visie dat het kernwinkelgebied compacter moet worden. „Als je het koud hebt, moet je naar elkaar toe krui pen om het weer warm te krijgen. De zijstraten zijn leuk om in te winkelen als ze vol zitten. Maar dat zitten ze ook niet. Een com pacter winkelgebied is ook niet hetzelfde als kleiner. Je houdt het zelfde aanbod, maar het is gecon- Als je het koud hebt, moet je naar elkaar toe kruipen om het warm te krijgen MIDDELBURG - De prijsverschillen tussen winkelpanden in hoofd straten en zijstraten in het winkel hart van Middelburg zijn te groot. Verhuurders moeten met minder genoegen nemen. Dat, vinden een makelaar en een winkelier in de binnenstad, is een absolute voorwaarde om de gaten te dich ten in de Lange Delft, de Lange Viele en de Markt. De gemeente en de ondernemers vereniging VOM willen dat win kels in het centrum vanuit de zij straten verhuizen naar de hoofd straten, zodat de leegstand op pro minente plekken verdwijnt. „Op korte termijn is dat niet haal baar, op lange termijn wel", zegt Jeroen Visser, makelaar bij Sinke Komejan. „Daar is wel de bewust wording bij verhuurders voor no dig dat ze met minder genoegen moeten nemen. Want de prijsver schillen tussen de hoofd- en de zijstraten zijn aanzienlijk. Veel winkeliers zullen om een herzie ning van de prijzen gaan vragen. Als de gemeente verhui zing gaat stimuleren, zul len de huren ook wel gaan dalen." Peter Christ van de gelijknamige kledingzaak heeft zijn twijfels. Hij verhuisde enkele jaren gele den juist vanwege de hoge huur prijs vanuit de dure Lange Delft naar de goedkopere Nieuwe Burg. Hij pleit voor 'omzetgerelateerde huurprijzen'. „De waarde van een winkelpand fluctueert. Zit er een winkel in die het erg goed doet, dan kan de huur hoger zijn want dan is de locatie dat ook waard. Is de omzet lager, dan moet de huur ook dalen. Het zijn ook niet meer alleen de kleine zelfstandigen die de huren niet meer kunnen op brengen, kijk naar V&D." De verhuizing het hoekje om is niet in alle opzichten een succes, bekennen Peter en zoon Johannes Christ. Het is er goedkoper, maar 9? Markt 'Huurbaas, laat je prijs zakken' t»ki«ke «1 p«58 DwdOksmopmd 9 "in &00 tot 17.30 uur Zatwdigvtfi $.00 lui 18.00 uur txtra carnav?!ckiKip»vand«n op donderdag 5 februari »n donderdag 12 februari ItoopzwidM op 0 februari van 1 J.QO tot 18.00 uur door Annemarie Zevenbergen SEROOSKERKE - Waar andere open luchtzwembaden dalende bezoek cijfers hebben, trekt het Seroos- kerkse bad er jaarlijks meer. Lange Delft 24 177m2 50.000 €/jaar infographic: llja Berendsen foto: Lex de Meester Peter Christ, winkelier Nieuwe Burg 6 135m2 49.000 €/jaar door Maurits Sep Korte Geere 6 50m2 11.000 €/jaar Markt 35 66m 27.500 €/jaar ratsHjflfeEd ©Ï7 o Osdfl (MïlS 00 C0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34