64 We willen extreme armoede uitbannen, dat bereik je nooit met alleen hulpgelden Dochter van melkboer is nu mevrouw de minister VERDIEPING 15 De rol van ijsbreker past Lilianne Ploumen goed. Of het nu gesprekken zijn met Thnesische ha venbazen, vrouwelijke ondernemers in Rabat of Algerijnse ministers, haar houding is steeds dezelfde. Een beetje naar voren gebogen, een glimlach gebeiteld op het gezicht en, dat vooral, heel veel knik ken. Luisteren is misschien wel haar groot ste kracht, zegt ze zelf daarover. En als het eenmaal haar beurt is om te spreken, volgt steevast een charmante kwinkslag, waar mee ze haar veelal mannelijke gesprekspart ners definitief ontdooit. „Ik kan prima Frans verstaan, maar ik spreek zelf liever in het Engels(korte stilte)of in het Ara bisch natuurlijk." Ze wordt beloond met een gulle lach. Op handelsmissie met een dertigtal bedrij ven in Noord-Afrika is Ploumen niet alleen sfeermaker, maar ook de vrouw die deuren moet openen die voor ondernemers moei lijk te openen zijn: die van gouverneurs, ministers en andere hoogwaardigheidsbe kleders. Zonder deze contacten is het hier bijna onmogelijk havens te mogen uitbag geren, een textielfabriek te openen of ande re zaken te doen. Een meereizende bagge raar verwoordt het zo: „De meeste mensen krijg ik ook zonder zo'n handelsmissie wel te spreken, maar voor dat laatste stapje, daarvoor heb ik de minister nodig." Aan politiek wordt amper gedaan, tot tevre denheid van de ondernemers. Dat Neder land een verdrag met Marokko wil opzeg gen om de export van kinderbijslag te stop pen, is dezer dagen geen issue. Die klus mag PvdA-collega Bert Koenders van Bui tenlandse Zaken opknappen, als hij over en kele weken eenzelfde trip maakt. Ploumen kan juist het pad effenen door de banden tussen Den Haag en Rabat aan te halen. „We zijn hier veel te lang niet geweest", verontschuldigt ze zich meermaals. De ka nalen openhouden, heet dat. „Want", zo zegt Ploumen, „problemen bespreek je het beste in vriendschap." Bij haar aantreden in 2012 werd de geboren Limburgse met een flinke dosis scepsis ont vangen. Uitgerekend zij, voormalig PvdA-voorzitter en daarvoor actief als di recteur van hulporganisatie Cordaid, kreeg de portefeuille waarvoor de WD zo lang had geijverd: minister voor Buitenlandse handel en Ontwikkelingssamenwerking; in die volgorde, wat de liberalen betreft. Om de nieuwe koers te markeren, werd er, na Rutte I, opnieuw stevig bezuinigd op het ontwikkelingsbudget. „Dat stond niet in ons verkiezingsprogramma", luidt nog altijd het droge commentaar van Ploumen. Ze heeft het ermee te doen. Over de combinatie van hulp en handel is ze van meet af aan enthousiast geweest. Trots vertelt ze dat er onder haar leiding geen enkele klassieke handelsmissie of ont- wikkelingsreis meer is geweest. Steevast zoekt ze de verbinding, ook nu. Dus praat ze in Tunis niet alleen met ambitieuze ha venbaronnen, maar ook met medewerkers van een vrouwenkliniek die kinder- en moedersterfte tegengaat. Ploumen: „Zo'n land deelt zichzelf ook niet op in hulp en handel. Dat moeten wij dus ook niet doen. Ik ben met Nederlandse bedrijven op han delsmissie geweest in Rwanda. Voor dat land is de uitstraling van zo'n missie zó be langrijk: je komt niet alleen wat brengen, maar laat ook zien dat ze zelf iets te bieden hebben wat ondernemers aantrekt." Toch is de scepsis niet verdwenen. Handel en export domineren Ploumens beleid, meent GroenLinks-leider Bram van Ojik, al is hij gecharmeerd van de motivatie en de betrokkenheid die Ploumen uitstraalt. „De balans is zoek. Ambtenaren van Bui tenlandse Zaken moeten vooral Nederland se producten aan de man brengen, terwijl er enorm wordt bezuinigd op budgetten voor hulporganisaties. Over de hulpagenda wordt te veel gezegd dat die iets uit het ver leden is, maar in veel landen hebben ze vooral nog gewoon hulp nodig, bijvoor beeld schoon drinkwater." Ook in Marokko deelt Ploumen steevast complimenten uit over de economische groei in het land, die veel hoger is dan die in Nederland. Die focus op groei zit Van Ojik niet lekker. „Ik heb zeifin Benin geze ten. Daar was 7 procent groei. Nou, daar za gen gewone mensen niets van terug. Er is een groot aantal ontwikkelingslanden waar alleen de elite profiteert van handel." Ook aan de andere kant van het politieke spectrum klinkt kritiek. Coalitiepartij VVD meent juist dat Ploumen soms nog te veel op twee gedachten hinkt. „Wij wilden veel meer van hulp naar handel. Het gaat de goede kant op, zo is de financiering van hulporganisaties in 2016 gehalveerd", zegt Kamerlid Ingrid de Caluwé. „Tegelijkertijd probeert de minister nog steeds meerdere partijen tevreden te stellen. Dan schrijft ze heel lange dubbelzinnige teksten waarin ze de kool en de geit probeert te sparen. In de batten in de Kamer moeten we daar vervol gens enorm over steggelen." Ploumen is er inmiddels aan gewend dat ze onder een vergrootglas ligt, vooral bij haar oud-collega's in de hoek van ontwik kelingssamenwerking. „Het is soms een ba- lanceeract", zegt ze in de Nederlandse resi dentie in Tunis. „Vergeet niet: we willen in één generatie extreme armoede uitbannen. Dat bereik je nooit met alleen maar hulp gelden. Daar heb je investeringen voor no dig." Ze verzet zich tegen de gedachte dat Neder landse bedrijven in het buitenland uitslui tend eropuit zijn om geld te verdienen, zon der oog voor de bevolking. „Nederlandse bedrijven zitten erin voor de lange termijn. Ze betalen goede salarissen, zorgen voor goede arbeidsomstandigheden." Dat blijkt een paar dagen daarvoor in Tan- ger, als Ploumen een kijkje neemt in de gloednieuwe textielfabriek van de Bredase textielfamilie Van Gils. Giechelend slaan de ruim duizend medewerkers het hoge be zoek gade. Het zijn bijna allemaal vrouwen die in de immense hal achter hun naaima chines zitten. Sterke vrouwen, zegt me de-eigenaar Alwin van Gils. „Ze werken hard en zeuren niet." Zo hoort de minister het graag. Hoewel de rondleiding in een moordend tempo gaat, knoopt ze telkens weer een gesprekje aan met de trotse mede werkers. Buiten op de stoep barst een groepje vrouwen uit in gezang. Ploumen laat haar Marokkaanse beveiligers in ver warring achter als ze eropaf rent en schate rend met de dames op de foto gaat. Het is een van de weinige spontane mo menten die de handelsmissie biedt. De da gen zitten volgepropt met zorgvuldig voor bereide ontmoetingen, toespraken en rei zen; veel reizen. Voor iedere dag is er een ander setje kleding. Een vrouwelijke minis ter heeft nu eenmaal niet genoeg aan een pak en een paar overhemden. Ze kan het werk goed volhouden. „Ik heb nooit last van een jetlag en slaap altijd goed." Alleen de stem zit niet altijd mee. Klinkt ze normaal al hees, nu is ze meer dan schor. Dat geeft niet, spreken zal ze toch. „Ik wil dat mensen een goede indruk van me krijgen. Ik voel me op zo'n reis toch het visitekaartje van Nederland." e Volkskrant dichtte haar afgelopen jaar nog de 'meest sexy stem van het Bin nenhof toe. Hees is de stem van Elisabeth Ma ria Josepha Ploumen (Maastricht, 1962) zeker. En ook al woont ze al weer jaren in Randstad, haar zuidelijke tongval is gebleven. Ogenschijn lijk vanuit het niets greep de dochter van een melkboer in 2007 de voorzittershamer van de PvdA. Tijdens een tu multueuze stemming troefde ze partij-icoon Jan Pronk af, die zich als minister voor Ontwikke lingssamenwerking ja renlang had ingezet voor de allerarmsten in de we reld. Ploumen is afkom stig uit dezelfde sector: ze werkte voor organisa ties als Foster Parents Plan, Mama Cash en Cor daid. In haar periode als partij voorzitter stapte de PvdA uit de coalitie met CDA en Christenunie. Dit leidde tot het ver trek van politiek leider- Wouter Bos, die werd op gevolgd door zijn zelfver kozen opvolger Job Co- hen. Een gouden tan dem met Cohen vormde Ploumen nooit. Vlak na dat ze haar vertrek had aangekondigd, uitte zij kritiek op diens onzicht baarheid. Drie maanden later trad de ooit zo po pulaire burgemeester van Amsterdam af. Op volger Diederik Samsom strikte Ploumen voor het kabinet Rutte/Asscher, waarin ze met partijgenoot Frans Timmermans het buitenlandbeleid ging bestieren. Sinds oktober is Bert Koenders haar naaste politieke collega. Lilianne Ploumen is ge trouwd, heeft twee kin deren en woont in Slo- tervaart. ZATERDAG 7 FEBRUARI 2015 door Laurens Kok Illustratie Ruben L. Oppenheimer Lilianne Ploumen In de Marokkaanse stad Tanger be zoekt minister Lilianne Ploumen (midden) de pas gebouwde haven. De zaken gaan er zo goed, dat het complex nu al uitgebreid wordt. Dat biedt kansen voor Nederlandse bag gerbedrijven en maritieme dienstver leners. Minister Lilianne Ploumen bezoekt tijdens de handelsmissie het haven bedrijf van Tunis, de hoofdstad van Tunesië. Met een bus wordt de dele gatie door de directie van het haven bedrijf over het haventerrein geleid, foto's Ton Koene/HH D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15