kraakt tolheffing BUITENLAND 13 Peter Langhout Reizen €599 t ZATERDAG 7 FEBRUARI 2015 ticus Ramli Sulaiman van de Par tij Atjeh (PA) bevestigt dat verte genwoordigers van andere lokale overheden de provincie bezoeken om ervaring op te doen. Atjeh is voor hen een voorbeeld. Bij terug komst apen ze de strakke islamiti sche regels na, weet onderzoeker Hartono. Als eerste moeten vrouwen er aan geloven. Ze worden verplicht de sluier te dragen, of ze moslim zijn of niet. „Op 20 procent van de openbare scholen in Indonesië gaan alle onderwijzeressen en meisjes met de hoofddoek naar school. Terwijl er volgens de grondwet een strikte scheiding is tussen religieuze en overheids- scholen", zegt Hartono. Zo geldt in de satellietstad Tange rang bij de hoofdstad Jakarta nu een alcohol- en gokverbod. Als een tsunami overspoelt de sharia vanuit Atjeh Indonesië, vindt de mensenrechtenactivist. Religieus leider Zainal Tazar van de grootste moslimorganisatie Na- hdlatul Ulama snapt de ophef niet. Volgens de koran moeten vrouwen hun haren bedekken. „Moslims zijn hier nu eenmaal in de meerderheid. Christenen pas sen zich maar aan." Sharia-tegenstanders in Atjeh heb ben president Joko Widodo, zelf een gematigde moslimleider, ge vraagd de religieuze wetten terug te draaien. „Er vallen steeds meer doden", zegt activist Rosmidar. Hij vertelt hoe een meisje (16) on langs door de religieuze politie werd gearresteerd wegens 'prosti- tie'. Ze kwam de zweepslagen niet te boven. De volgende och tend vond haar moeder haar dood in haar slaapkamer. Ze had zich zelf uit schaamte opgehangen. Volgens Rosmidar hebben meer Atjeërs zich de laatste tijd van het leven beroofd. Daarbij ontvangt hij steeds meer klachten van meis- jes die door agenten op het politie bureau werden verkracht. „De sharia is hypocriet", zegt Rosmi dar. „De politieke leiders die ons met zweepslagen moraliteit wil len bijbrengen, reizen zelf naar Ja karta af voor drank en vrouwen." Het tolplan zou in strijd zijn met Europese regels en de economie van grensregio's schaden De raad vreest dat Duitsers straks geld kwijt zijn aan de tolheffing, terwijl die be doeld is voor buitenlanders wegenbelasting. Maar de meerder heid van de Bondsraad denkt dat de Duitse automobilist straks toch geld kwijt is aan de tol, om dat het vergoedingssysteem zal fa len. Een jaarvignet voor de tol op de Duitse wegen zou bovendien 100 euro gaan kosten, wat al meer is dan veel autobezitters aan we genbelasting betalen. Het is nog onduidelijk of de Bondsraad een stokje voor invoe ring van de wet kan steken. De Duitse grondwet omschrijft een aantal soorten wetgeving waar voor de instemming van de raad is vereist. De Bondsraad meent dat de tol- wet hieronder valt. Maar de Duit se regering stelt zich op het stand punt dat zij de instemming van de raad niet nodig heeft. 10-daagse rondreis Ierland 12-daagse busreis All inclusive Kroatië 9-daagse busreis Historie 2e Wereldoorlog Inclusief plaats van spijkerbroek Vrouwenrechtenactiviste Rosmidar: „De islamitische wet is, net zoals in Saudi-Arabië, bedoeld om ons het zwijgen op te leggen." foto Wilma van der Maten Boek een reis van 5 dagen of langer en ontvang een gratis staatslot! compleet v.a. Boek en win uw vakantiegeld terug! Kijk op www.peterlanghout.nl/acties Inclusief Verblijf in hotel Zagreb op basis van all inclusive 7 x ontbijt, lunch en diner, gratis drankjes in hotel (tussen 12.00- 22.00 uur) Excursiepakket t.w.v. 60,- o.a. naar Zadar, de Plitvice Meren en Pag o.l.v. een gids, Senj, Opatija, bustour Velebit-gebergte Vertrek van mei t/m sept. Reiscode: BE41757 compleet v.a. 1 Inclusief Verblijf in diverse middenklasse hotels op basis van halfpension Excursiepakket t.w.v. 75,- o.a. naar Nürnberg, Berlijn o.l.v. een gids, concentratiekamp Dachau, het adelaarsnest in Berchtesgaden, het Berliner Unterwelten Museum, het bunkercomplex van Zossen, München Reiscode: Vertrek van mei t/m okt. BE41160 Verblijf in diverse middenklasse hotels op basis van halfpension Overtocht via de Kanaaltunnel Calais - Folkestone Overtochten Ierland per ferry Stena Line v.v. Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. naar Dublin o.l.v. een gids, Clonmacnoise, Cliffs of Moher Reiscode: Vertrek van mei t/m sept. BE40102 Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 7 dagen J>er week advertentiecode: WEGENER06

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13