Borsele wacht lange juridische strijd Wooncorporaties laten Marsaki los 20; 34 BEVELANDEN en THOLEN ZORG Verpleeghuis Ter Weel Krabbendijke is na ruim twintig jaar verouderd en wordt toekomstbestendig gemaakt. 'Summiere afrekening noopt tot opnieuw instellen Rekenkamer' Binnenkort is een finaal gesprek tussen beide partijen. Volgens Jack Burgers van Agri Beheer zijn keiharde afspraken gemaakt over de verhuizing van de bestem ming glastuinbouw van Oudelan- de naar Borssele. Wethouder Ad Schenk bestrijdt dat. Door de uitspraak van de meer derheid van de gemeenteraad is sprake van een impasse rondom de komst van het zaadveredelings- bedrijf naar de Zeedijk in Borsele en de daaraan gekoppelde sloop van het vervallen kassencomplex aan de Hellenburgstraat in Oude- lande. CDA, PvdA en SGP steu nen het besluit van het college geen bestemming glastuinbouw te vestigen op het bewuste per ceel aan de Zeedijk. Er ligt im mers al een getekende exploita tie-overeenkomst. Het bedrijf wil die bestemming om de continuï teit te waarborgen. De huidige be stemming bijzonder agrarisch is Ik verwijt het CDA kiezersbedrog en hypocriet gedrag Aanleiding is de onduidelijke en summiere eindafrekening van de verbouwing van het gemeente huis, vinden beide partijen. De re novatie is weliswaar binnen het budget van dik vier miljoen euro bij eventuele verkoop te beperkt voor kandidaat-kopers. Het colle ge vreest echter een enorm kas sencomplex met wellicht tomaten of paprika's als Agri Beheer het be drijf later van de hand doet. Groot schalige glastuinbouw mag niet van de provincie op die plek. Burgers snapt de vrees niet. De be stemming glastuinbouw is vol gens hem immers geen vrijbrief voor een grootschalig kassencom plex. Alles meer dan twee hectare aan glas moet worden goedge keurd door de gemeenteraad. Wethouder Schenk herhaalde donderdagavond dat er van de pro vincie feitelijk helemaal geen 'glas' mag komen aan de Zeedijk. Voor Agri Beheer is echter een uit zondering gemaakt omdat het om een bijzondere tak van sport gaat. „De bestemming blijft bijzonder agrarisch maar Agri Beheer mag in totaal dertienduizend vierkan te meter glas neer zetten. Fors meer dan in Oudelande dus." Als de uitspraak van Borsele over eind blijft, is Agri Beheer genood zaakt nieuwe kassen te bouwen aan de rand van Oudelande. Daar is al een vergunning voor. Lokale Partij Borsele, D66, OPA Borsele en WD probeerden via een mo tie het tij te keren in het voordeel van Agri Beheer maar tevergeefs. „Jammer dat de coalitiepartijen een langdurige juridische strijd ac cepteren, jammer dat Oudelande wordt geconfronteerd met kas sen", zei Roel Boekholt (WD). Le vien de Putter (D66) verwijt het CDA hypocrisie en kiezersbedrog. „Aanpak van verpaupering is een speerpunt van het college." gebleven, maar een hoop andere werkzaamheden zijn uit andere budgetten betaald. Zoals de in richting van het tijdelijke gemeen tehuis in Ovezande en aanpassing van de riolering. „Daar wisten wij niets van", aldus Levien de Putter (D66). Berry Kooiker (Lokale Partij Bor sele) hoopt dat zoiets niet meer gebeurt. „Laten we hopen dat er lering uit is getrokken. We ne men het voor lief." KRABBENDIJKE - Eén comfortabele stoel en één bijzettafeltje. Dat is zo ongeveer het enige dat ouderen die opgenomen worden in het ver pleeghuis van Ter Weel in Krab bendijke mee kunnen nemen. Meer past niet in hun kamertje, dat nog het meest weg heeft van een ziekenhuiskamer. Foto's van kleinkinderen op de muur en een paar nog ingepakte cadeautjes bo venop een hoge ingebouwde kle dingkast verraden dat mensen hier al langere tijd wonen. Over een halfjaar, als de eerste fa se van een grootscheepse verbou wing achter de rug is, ziet het er volgens manager André Lokerse van Ter Weel al heel anders uit. Gordijnrails aan het plafond om het bed af te schermen, steriel ogende wastafels en overal hokjes waar personeel achter gewapend glas zit, het gaat allemaal weg. „Van twee kamers maken we er één, zodat er straks plek is voor een zitje en een slaapgedeelte." Ook de gezamenlijke huiskamers gaan op de schop. „Straks zitten er acht, maximaal negen mensen in één huiskamer. Dat zijn er nu nog vijftien." De huiskamers worden meer als 'thuis'. Zo komt het eten niet langer uit de centrale keuken. „Er wordt straks gekookt, we ne men mensen mee naar de super markt om daar boodschappen uit te kiezen, die later bezorgd wor den", vertelt teamleider Maurice Theune. „In Hof Cruninghe werkt dat ook heel goed." Met de verbouwing, die ongeveer een miljoen euro kost, krijgt het twintig jaar oude gebouw van on der tot boven een nieuw interieur. Lokerse verwacht dat daarmee wordt afgerekend met de 'instel lingssfeer'. „Het moet straks pret tig aanvoelen wanneer je op be zoek bent bij je moeder of vader." Theune: „We hebben foto's laten maken die bij het dna van Rei- merswaal passen: kerktorens, boe ren, zeedijken, visserij... De foto's komen groot op de wanden en pas sen bij de kleuren van de deuren. Zo hoeven die niet worden vervan gen." Als in december de hele verbou- In gesprekken met de familie van de cliënten hebben we gevraagd: doet u met ons mee? wing achter de rug is, is het aantal bedden teruggebracht van 61 naar 33. De ouderen leven straks in vier groepen, die met elkaar verbon den zijn. „Veel demente mensen hebben loopdrang. Na de verbou wing kunnen ze de binnentuin in lopen en naar de andere woonka mers wandelen. Daar kunnen ze bijvoorbeeld een kopje koffie krij gen, waarna ze weer teruggaan naar de eigen afdeling. Dat zal in het begin voor iedereen best even wennen zijn", denkt Theune. Het personeel wordt gedegen voor bereid op de nieuwe situatie. Zo krijgen ze bijvoorbeeld kookles. „Ouderen eten graag stamppot, ter wijl jongere verzorgenden vijf keer per week pasta op tafel zet ten", verduidelijkt Lokerse. Ook van de familie wordt meer ge vraagd. „In de gesprekken die we hebben gehad over de verbou wing, hebben we gevraagd: 'doet u met ons mee?'. Familie mag veel vaker hun vader of moeder meene men voor een wandeling, of een boodschap. En als ze op bezoek ko men, mogen ze zelf koffie zetten in plaats van dat aan het personeel te vragen." Volgens Lokerse is dit in het belang van de oudere, die zo actief wordt gehouden. Eén van de vier groepen wordt een 'geloofsafdeling' waar mensen van reformatorische huize terecht kunnen. Net zoals bij de mensen vroeger thuis het geval was, zal je er geen kerstboom of tv aantref fen. Ook het personeel is, voor zo ver mogelijk, van dezelfde gezind te. „Deze groep krijgt zelfs een ei gen voordeur", vertelt Lokerse. „We voeren gesprekken met ker ken om bijvoorbeeld een dagafslui ting te laten verzorgen." De overname is een gevolg van het kabinetsbeleid, dat erop ge richt is dat woningscorporaties zich meer en meer beperken tot hun sociale kerntaken en de com merciële taken loslaten. De projectontwikkelaar kan zijn pakket juist verbreden. Directeur Ruud de Baar: „Al sinds 2012 zijn we actief voor andere partijen dan alleen woningcorporaties. In eerste instantie bij enigszins ver gelijkbare markten als overheid, maatschappelijk vastgoed, zorg en non-profit. Inmiddels hebben we ook ruime ervaring opgedaan met commerciële partijen. Dat zal de komende tijd gaan groeien." Al blijft Marsaki opdrachten van corporaties krijgen, zegt de direc teur van l'Escaut, Jan van Beekhui zen. „Wij gaan nu niet ineens een eigen vastgoedafdeling oprichten, als de overheid roept dat we moe ten versmallen. Maar we gaan nu ook niet ineens kiezen voor ande re projectontwikkelaars. Die vrij heid hadden we altijd al, maar daar hebben we nauwelijks ge bruik van gemaakt." De verkoop van de aandelen geeft l'Escaut een beetje lucht, maar niet zozeer in financiële zin. Veel krijgt ze er niet voor, aldus Van Beekhuizen, die het bedrag liever voor zich houdt. „Het geld zat hem nooit in de waarde van het bedrijf, maar in de projecten die ze voor ons deden." Veel dividend kregen de corpora ties overigens ook nooit voor hun aandelen van Marsaki. Van Beek huizen: „Voor een opdracht be taalden wij immers nooit meer dan de kostprijs. Dan is er ook geen overwaarde." Inktcartridges geschikt voor HPf Epson, Brother en Canon: Gratis thuisbezorgd! 49t95 Schrijf je nu in op wnxrw.sweetdeal.nl/inschrijven en ontvang een welkomstverrassing! Verpleeghuis wordt ruimer en huiselijker door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Borsele wacht een lange juridsche strijd als Agri Be heer en de gemeente Borsele niet tot overeenstemming komen over de vestiging van het zaadverede- lingsbedrijf aan de Zeedijk in Borse le onder de condities van dit be drijf. Levien de Putter, D66 door Frank van Cooten HEINKENSZAND - D66 en Lokale Par tij Borsele pleiten voor het op nieuw instellen van de Rekenka mercommissie. door Joeri Wisse André Lokerse, Ter Weel door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Woningcorporaties l'Escaut, RWS, Woonburg en Zeeuwland zijn niet langer eige naar van Marsaki. De projectont wikkelaar heeft de aandelen van de corporaties overgenomen. Marsaki neemt aandelen over van woningcorporaties l'Escaut, RWS, Woonburg en Zeeuwland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 106