Thema-avond 'signalen IWeede alternatief voor achter de voordeur* busroute door Ellemeet SCHOUWEN-DUIVELAND 29 mondt, voorzitter FBE. „Het is een combinatie van afschot, eieren schudden en vangen en daarna doden met de kooikers- greep." Dat laatste betekent de ganzen stuk voor stuk de nek om draaien, want vergassen mag niet. Het vangen gebeurt tijdens de rui-periode, dan kunnen de die ren niet vliegen. Ganzen zitten dan altijd rond water, waar ze naar toe kunnen vluchten bij ge vaar. Het vangen gebeurt door pro fessionals met een fuik van net ten waar de dieren ingedreven worden. Ramondt verwacht dat de doelstelling voor de grauwe ganzen (zie illustratie) wel ge haald wordt binnen vijf jaar: de stand terugbrengen tot het niveau van 2005. Toen waren er 2500 broedparen en in juli zaten 10.000 ganzen in Zeeland. Nu zijn er in de zomer meer dan 12.000 exem plaren, maar dit aantal stabili seert. Het aantal brandganzen (kleinere, zwart-witte ganzen) groeit nog explosief. In 2011 wa ren er 700 broedparen, dat waren er in 2013 al 1500 en dit aantal groeit nog steeds. De provincie wil het aantal broedparen terug brengen tot 700, maar of dit ge haald kan worden is onzeker, denkt de FBE. De boeren zien de ganzenproble- matiek toenemen onder invloed van duurzamere landbouw. Een van de nieuwe trends is minder ploegen. „Dat is goed voor het bo demleven. Veel beter dan het on- derploegen van de vruchtbare laag" ,zegt Op 't Hof. Maar door niet te ploegen blijven oogstres- ten en planten op de akkers lig gen en dat trekt ganzen aan als een magneet. Als klein ventje ging ik in de winter kijken naar de ganzen fe Voor deze bijeenkomst worden specifiek vrijwilligers in een bre de zin van het woord opgeroepen zich aan te melden. Mensen die vrijwilligerswerk doen met jonge ren, ouderen, binnen een vereni ging of kerk of op ander gebied, kunnen soms voor lastige situa ties komen te staan. Als voorbeel den noemt de gemeente de erva ring dat kinderen en volwassenen in stille armoede leven, eenzaam zijn of mishandeld worden. Vrij willigers die zich afvragen hoe zij met dit soort signalen moeten om gaan, kunnen tijdens deze the ma-avond daar antwoord op krij gen. De gemeente werkt hiervoor samen met Stichting Maatschap pelijk Werk en Welzijn Schou- wen-Duiveland (SMWO). Wethouder Cees van den Bos opent de avond. Daarna is er een presentatie over signalen en wor den er workshops gehouden over het signaleren van problemen. Vrijwilligers kunnen zich aanmel den via 'SMWO digitaal' of tele foonnummer om-453444. Vanuit Zierikzee zou de lijnbus (234) dan via Serooskerke en de Stoofweg niet de N57 moeten op rijden, maar een stukje rechtdoor moeten gaan richting Renesse. Bij de bushalte Weeldeweg/Noord- welle kunnen mensen overstap pen en de bus rijdt via de Kuijer- damseweg naar Ellemeet, waar die de bestaande halte bij de Schelpweg kan aandoen. Daarna kan hij door naar Scharendijke. De hele route is anderhalve kilo meter langer, heeft de dorpsraad uitgerekend en het dorp houdt op deze manier toch een goede bus verbinding. Eerder diende de dorpsraad ook een alternatieve route in bij de provincie. Die ging via de Elkerzeeseweg en de Lange Moermondsweg. In de nieuwe dienstregeling is de bus door Ellemeet geschrapt, maar de dorpsraad legt zich daar vooralsnog niet bij neer. Socialistische Partij start hulpdienst De SP is begonnen met een telefonische hulpdienst. Mensen (SP-lid of niet) kun nen er terecht met de meest uiteenlopende vragen zoals over huur, zorg of het invul len van vragenformulieren. De hulpdienst is bereikbaar via nummer 06-27432668 of via de mail: hulpdienstschou- wen-duiveland@sp.nl. Crescendo haait oud papier op Muziekvereniging Crescen do haalt zaterdag weer oud papier op in Dreischor. De le den van de vereniging star ten om 9.00 uur. Ze komen ook in de polder om het oud papier op te halen. Het ver zoek is om het papier tijdig en in volle dozen of gebun deld goed zichtbaar gereed te zetten langs de weg. Openingsreceptie dorpshuis Het dorpshuis Zonnemaire heeft binnenshuis een meta morfose ondergaan. Om de resultaten te tonen van schil derbeurt, nieuwe gordijnen en nieuw meubilair wordt zaterdag 14 februari een re ceptie gehouden van 19.00 tot 21.00 uur. Ook de nieuwe beheerster Marlène van der Wekken stelt zich dan voor. Infobijeenkomst dienstregeling De Provincie Zeeland houdt maandag 23 februari van 17.00 tot 18.00 uur een infor matiebijeenkomst in het ge meentehuis van Zierikzee over de nieuwe dienstrege ling van het openbaar bus vervoer. Die treedt per 1 maart in werking. Ook de in troductie van de haltetaxi komt aan de orde. Dagattracties Zeeland informeert De stichting 'Dagattracties Zeeland' houdt 9 februari een infomarkt van 13.00 tot 17.00 uur in sportcentrum Westerschouwen in Burgh- Haamstede, met zo'n veertig dagattracties, Kenniscen trum kusttoerisme en 'Groe- penZeeland' van de VW Zeeland. Aanmelden: aanmelden@dagattracties.nl Sterrenwacht deelt diploma's uit Een groep kinderen krijgt vanavond een diploma ster renkunde. Ze volgden vier lessen sterrenkunde en bouwden een replica van de eerste telescoop (in 1608 in Middelburg uitgevonden). De uitreiking is rond 20.30 uur. Professor Ger Rijkers, verbonden aan de UCR, overhandigt de diploma's. VRIJDAG 6 FEBRUARI 2015 afschieten of vangen Jaap Jan op 't Hof ZIERIKZEE - De gemeente wil 'signa len van achter de voordeur' beter gaan opvangen en houdt bij wijze van aftrap een thema-avond op maandag 2 maart in het MFC in Zierikzee. ELLEMEET - De dorpsraad van Elle meet heeft een tweede alternatie ve route bedacht voor de bus. Daar bij blijven twee van de drie haltes in Ellemeet behouden en hebben de inwoners de mogelijkheid over te stappen richting Renesse. 'Een niet te weigeren alternatief, schrijft de dorpsraad in een brief aan de provincie Zeeland. ZONNEMAIRE DREISCHOR ZONNEMAIRE ZIERIKZEE BURGH-HAAMSTEDE MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55