WONEN 7 Geen 'Sheila' om fn, maar óp te zitten Magische bol van veranderend licht de bloemen van de plant zijn zo spectaculair en trekken zo veel vlinders, dat er een bijna boven menselijke discipline voor nodig is om de eetbare bloemknoppen van de artisjok daadwerkelijk af te snijden. Voor wie opziet tegen het werk dat de artisjokkenteelt in houdt, is er de kardoen. Dat is een winterhard familielid van de artis jok, waarvan het geblancheerde blad wordt gegeten. Maar ja, dit alles is toekomstmu ziek. We zitten nu nog midden in de winter. Toch kan groente ook 's winters mooi zijn. Winterprei, met zijn staalblauwe blad, staat er de hele winter vrolijk bij. En de mooiste groente van allemaal, de boerenkool, kan 's winters nog mooier zijn dan hij al is, als alle koolstronken getooid zijn met een muts van sneeuw. HEBBEN Ze is graag onopvallend. Waar andere designers borstkloppend op de voorgrond treden, richt Marike Andeweg het liefst de spotlights op haar sanitairmerk Not only white. Ze won er onlangs een German Design Award mee. et dank aan de ontwerpopleidin- gen grossiert Ne derland in zelfpro- ducerende ont werpers, die hun producten voor het merendeel onder eigen naam aan de man proberen te brengen. Het bui tenland beschouwt Nederland daar om als broeinest van creativiteit en neemt de soms matige kwaliteit voor lief. Als het concept maar deugt. Marike Andeweg doet het allemaal een beetje anders. Niet alleen presen teert ze haar ontwerpen liever onder de vlag van een merk, ze koos er bo vendien voor zich te specialiseren: ontwerpen voor de badkamer. „Ik pro beer mijn designs altijd zo simpel en puur mogelijk te houden", zegt ze. Het gevolg is dat Andeweg onder haar eigen naam nog niet zo bekend is bij het grote publiek, ondanks erkenning van vakgenoten en jury's van verschil lende designverkiezingen. Maar dat lijkt te veranderen. Behalve het werk voor haar eigen sanitairmerk Not only white, wordt ze vaker gevraagd ook andere meubels te ontwerpen. Zo vroeg Designonstock haar om twee banken vorm te geven: Heelz en Ai- kon. Met name de laatste, waarvan je de rugkussens in verschillende hoog tes en breedtes kunt toevoegen, is een succes. Andeweg begon haar carrière bij de Utrechtse meubelmakers van Pastoe. Daar kwam ze in aanraking met sani tair, toen haar werd gevraagd een bad kamermeubel te ontwerpen. „Als je erover na gaat denken, is de badkamer een bijzondere ruimte, intiem ook. Je komt er minimaal twee keer per dag om iets te doen, dus is het ook heel functioneel. En met kinderen wordt het weer helemaal anders. Ik vind het leuk daar over na te denken. Om sani tair een gevoel van luxe mee te geven, dat ervoor zorgt dat je die ruimte veel meer beleeft. „De badkamer past heel goed bij de manier waarop ik tegen ontwerpen aankijk. Ik houd van zuiver- en puur heid, maar vind ook dat dingen heel bruikbaar moeten zijn. Zelf ben ik ook zo. Ambitieus en perfectionis tisch, maar het moet wel praktisch zijn en leuk blijven." Samen met haar toenmalige partner Groei is geen doel op zich. Ik houd het eenvoudig. Wat we doen, doen we goed besloot ze daarom in 2003 het sanitair merk Marike op te richten. Dat ging vrijwel direct heel erg goed. Ze won verschillende prijzen voor haar ont werpen en haalde een enorme klus binnen in Dubai. Aan de samenwer king kwam in 2010 een einde vanwe ge een verschil van inzicht over de te varen koers. Na het afscheid nam Andeweg even pauze, maar pakte toch al snel haar werk weer op. Ze begon met Not only white. Inmiddels timmert ze alweer vijf jaar met succes aan de weg. „Het gaat goed. We groeien op een organi sche manier. Het merk groeit als het ware met mij mee. De erkenning in de vorm van een German Design Award en iF Award is dan erg fijn." Andeweg ontving zeer recentelijk de prijzen voor haar wastafel Fuse, die exemplarisch is voor de manier van ontwerpen van Andeweg. Door de manier van bevestigen, lijkt de orga nisch vormgegeven wastafel aan de wand te zweven. Dat zorgt voor een zeer rustige uitstraling. Functie en vorm lijken elkaar hier zonder moeite te vinden. Vorig jaar nam Andeweg de volgende stap en nodigde ze Joost van der Vecht uit een collectie voor Not only white te maken. „Ik vind dat logisch. Anders dan in Nederland gebruike lijk, neem ik Not only white ook als merk serieus. En dan passen daar pri ma ontwerpen van anderen in. Joost kende ik van mijn tijd bij Pastoe. Zijn manier van werken sluit erg goed aan bij die van mij." De collectie Scape - een wastafel als monoliet en een wastafel voor aan de wand, met verschillende inlays - werd op de Biënnale in Kortrijk gepre senteerd en enthousiast ontvangen. De collectie heeft de naam Scape ge kregen, vanwege het 'landschap' dat in de wastafel wordt gecreëerd. Ondanks al het nieuwe suc ces waakt Andeweg voor te grote en te snelle stappen. „We verkeren in de luxe po sitie dat we onze opdrachten kunnen kiezen. Daar ben ik erg blij mee. Maar groei is geen doel op zich. Ik houd het eenvoudig. Wat we doen, doen we goed en met plezier. Dan ben ik ervan overtuigd dat de rest vanzelf komt. Daarom gaan we eerst maar eens ver huizen met het bedrijf. In de Amster damse wijk de Baarsjes openen we een studio. Daar kunnen we architec ten veel beter ontvangen en rondlei den." En daarna? Wat zou ze dan nog graag willen doen? Marike Andeweg: „Ik moet natuurlijk iets zeggen wat een beetje in de lijn van ons werk ligt. Maar als ik eerlijk ben, zou ik graag wat meer interieurs willen doen. Ik heb er niet heel veel ervaring mee, maar door een opdracht voor het Hil ton Hotel kwamen we ermee in aanra king. Dat werk lijkt me echt heel erg mooi." VRIJDAG 6 FEBRUARI 2015 Al veertig jaar zitten veel mensen in een echte Sheila de Vries, vanaf nu kan er ook óp gezeten worden. De modeontwerpster is namelijk een samenwerking aangegaan met zitmeu belfabrikant Prominent en heeft nu haar eigen collectie zitmeubels. „Ik vind dat huiskamers in Nederland nogal saai zijn. Daarom vond ik het een prachtige uitdaging een meubel collectie te ontwerpen", zegt De Vries daar over. Het resultaat: een fleurige en moderne collectie fauteuils en ban ken voor jong en oud. „Ik begin mijn ontwerpen altijd met de stof, ik ben een echte stoffenjunkie. Het ontwerp volgt daarop. De prachtige stof van Relaxstoel Personal. Designers Guild maakt de collectie voor Prominenty uniek." Er zijn de re- laxstoelen Personal en Pure, de relax- banken Live, Lux en Lounge en de bij- zetstoel Friend. Voor prijzen zie: www.prominent.nu Bij het ontwerpen van verlichting lijkt het soms meer om kunst te gaan dan om functie. De Duitse designer Sebas tian Scherer is er met zijn ontwerp Iris in geslaagd beide grootheden te vere ningen. Zijn lichtgevende bol, onlangs te zien op de meubelbeurs in Keulen, heeft wat weg van een grote zeepbel, die constant van kleur verandert. Betoverd, magisch. Maar ook zo fra giel als een echte zeepbel? Nee hoor. Van Iris kun je langer genieten. De oled-bol is gemaakt van kristal, waar op een zogenoemde dichroic colour coating is aangebracht. Deze iriseren- de laag zorgt ervoor dat je vanuit elk standpunt weer een andere kleur- Iris. foto's PR gloed op de bol waarneemt. Iris, waarmee Scherer vorig jaar de Lexus Design Award won, is te koop in vier formaten: 20,30,40 en 50 centime ter doorsnee. Prijs op aanvraag. www.sebastianscherer.com door Cor-Peter Pasma Marike Andeweg, ontwerper Bovenste foto: collectie Scape. Boven: Marike Andeweg. Links: wastafel Fuse, foto's DesignPress www.notonlywhite.nl reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51