Auteur van één boek Confrontatie met psychopaat interview De DDR verbood in 1965 Rummelplatz van Werner Braunig. Volgens zoon Claus is het boek nu weer actueel. 18 DIZZIE Dizzieni De mooiste titels lees je samen! THEO HAKKERT Het rijk der fabelen wordt overbe volkt door ge ruchten die nooit waarheid zijn ge worden. Van menig sterk ver haal zeggen we: eerst geloven, dan zien. Maar de kans dat we in juli een nieuwe roman in handen zullen houden van Har per Lee lijkt reëel. Harper Lee debuteerde in i960. Haar roman To kill a mockingbird (Spaar de spotvogel) werd onmid dellijk erkend als een meester werk. Spoedig zouden meer ro mans volgen. Maar dat gebeur de niet. Van Harper Lee is nooit een tweede boek versche nen. Ooit lekte de titel uit van een roman waar ze aan zou schrijven: The long goodbye. Daar was ze niet tevreden over, weg ermee. Wel hielp ze Truman Capote bij de research van In cold blood. Zo zou Harper Lee, die als een kluizenaar leeft, schrijfster blij ven van dat ene boek. De Ame rikaanse cultuurgeschiedenis Ongelooflijk: Harper Lee komt 55 jaar na haar debuut met een tweede roman had zich er al bij neergelegd. Eén roman, een belangrijke ro man, want rassendiscriminatie was een van de hoofdthema's. Het was genoeg voor eeuwige roem. In diverse polls eind 1999 werd To kill a mockingbird gekozen tot de roman van de eeuw. Harper Lee ontving er in 2005 nog een Presidential Me dal of Freedom voor. Van Ge orge W. Bush nota bene. Dinsdag verbaasde ze iedereen met de mededeling dat in juli haar tweede roman zal verschij nen. Het eerste boek in i960, het tweede in 2015. Het kan. Harper Lee is 88. Weliswaar is Go set a watchman een terugge vonden manuscript van vóór Mockingbird, maar bijzonder is het wel. Harper Lee leek zich te hebben geschaard in het beroemde rij tje van auteurs van één wereld beroemde roman. Naast onder anderen Emily Brontë (Wuthe- ring heights), Boris Pasternak (Dr. Zhivago) en Oscar Wilde (The picture of Dorian Gray). Wat een prikkelend idee dat er 55 jaar zit tussen de publica ties. Zo bezien is de regelmaat van eens in de tien jaar een ro man die Donna Tartt aanhoudt vrij gewoontjes. Maar vooral word ik er hebberig van. De er ven van die andere kluizenaar, J. D. Salinger, moeten dit bod meteen overtreffen. William Gay (1941-2012) kende zijn plek. Hij gaf halverwege zijn roman Schemer aan 'Boek twee' ei gen motto's mee en hij koos voor een regel van Cormac McCarthy uit diens roman Suttree. Een knikje van de leerling naar de meester. Cormac McCarthy is de schrijver van de zelfkant ver bui ten de Amerikaanse steden. Zijn helden bevolken lege, landelijke gebieden en vechten voor hun be staan, tegen de elementen en te gen andere losers, misdadigers en kanslozen. De wereld is ruw, ruig, rudimentair. Gay plaatste de personages van Schemer, dat stamt uit 2006, in die wereld, maar deed er nog een aan tal schepjes bovenop. Hij koos voor de overtreffende trap wat be treft gruwel en barbaarsheid. De tieners Kenneth en Corrie Ty ler zijn zo onverstandig de con frontatie te zoeken met een dood graver. Omdat ze vermoeden dat deze Fenton Breece zeer onwel voeglijke zaken uithaalt met lij ken, graven ze hun vader op. Ze confronteren Breece met hun be vindingen, maar die is daar niet van gediend en hij stuurt Granvil le Sutter op hen af. Sutter, een psychopaat van de meest onzuivere whisky. Zo'n pro leet die de politie liever te vriend houdt dan aanpakt. Kenneth Tyler gaat de strijd wel aan, nadat zijn zuster tijdens een vlucht is verongelukt. Een on zachtzinnige showdown in een onherbergzaam gebied is onaf wendbaar. William Gay was schatplichtig aan McCarthy. Ook ontbeerde hij de eigen toets van een andere ken ner van deze contreien, Donald Ray Pollock, maar Schemer komt aan als een uppercut. Maak kans op werk van Sandra Berg Volop aandacht voor aanstormend talent Op het elfde congres, in december 1965, van de Sozialistische Einheits- partei Deutschlands, de partij die het bewind voerde over de DDR, kregen kunstenaars het hard te verduren. In films en literatuur zou den antisocialistische tendensen te bespeu ren zijn die allesbehalve een bijdrage wa ren aan de opbouw van de jonge natie Oost-Duitsland. Eén van de boeken die tot voorbeeld wer den gesteld, was nog niet eens verschenen en zou in de DDR ook nooit verschijnen: Rummelplatz van Werner Braunig (1934-1976). Pas in 2007 werd de roman, met groot succes, in Duitsland uitgegeven. Mede door toedoen van Claus Braunig, één van zijn zoons. Wanneer hoorde u voor het eerst over het be staan van de roman? „Toen mijn vader overleden was, werd ik geconfronteerd met een literaire erfenis. Hij had in een testament zijn werk aan zijn kinderen nagelaten: aan mijn broer en mij en de drie dochters uit een eerder huwe lijk. Ik was toen 15 jaar. In een kist vol ma nuscripten zag ik ook verschillende dikke ordners. Dat er een complete roman tussen zat, wist ik niet." Terwijl u natuurlijk wel wist dat hij schrijver was geweest. „Op dat congres in 1965 kreeg de kunst de schuld voor de economische malaise in de schoenen geschoven. Mijn vader werd ge dwongen zijn manuscript aan te passen. Twee jaar heeft hij halfhartig geprobeerd de scherpe kantjes eraf te halen en het boek te corrigeren. Tegen beter weten in, want hij wist ook wel dat deze roman zich niet liet temmen." In Rummelplatz schreef Werner Braunig over het bonte gezelschap arbeiders dat Mijn vader wist ook wel dat deze roman zich niet liet temmen vanaf 1949 in Oost-Duitsland in de mijnen uranium ging delven voor het atoompro gramma van de Sovjet-Unie. Oud-solda ten, mannetjesputters, misdadigers, geluk zoekers. De roman schetst de ontluisteren de situatie in Duitsland kort na de oorlog. Braunig werd verweten de mijnwerkers, die in aanzien stonden, te negatief af te schilderen. Publiceren over het delven van uranium was sowieso niet bevorderlijk voor de jonge natie, vond het congres. Claus Braunig: „Hij kon aan het verhaal niets veranderen en niet aan het milieu dat hij had beschreven, want zo was het nu eenmaal in die tijd." Zijn vader is het verschijningsverbod nooit te boven gekomen. De laatste jaren van zijn leven gingen verloren in alcohol. Klinkt aanlokkelijk, een erfenis. Maar die be paalde ook uw eigen leven. „Ik was er heel lang helemaal niet in geïnte- Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Dizzie ver bindt enthousiaste lezers met elkaar en hun favoriete boeken. Ga naar Dizzie.nl ROMAN door Theo Hakkert William Gay - Schemer. Vertaling Jan Fastenau. 252 blz. Q, 19,99 euro. WIN ACTIE Dizzie.nl geeft tien exemplaren weg van het boek Als de dag van toen van Sandra Berg. Dat gaat over een vrouw met beginnende alzheimer. Kijk op Dizzie.nl hoe je kans maakt op het boek. DEBUTANTENBAL De Balie in Amsterdam opent mor gen de deuren voor het Debutanten bal. Het programma voorziet in volop informatie en adviezen voor aan stormend schrijftalent. Op Dizzie.nl lees je er meer over. Voor dit boek heeft hij geleefd door Theo Hakkert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18