Lof van Walcheren DIZZIE 17 Izak van Maldegem is in Zeeland één van de actiefste luchtfotografen. Nu richt hij zijn camera op Zeeland Seaports. Lees fragmenten van nieuwe Jan Vantoortelboom op Zeelandgeboekt We horen en we lezen er vaak over. De Zeeuwse havens pro fileren zich graag als 'de motor' van de provincie. Bedrijvigheid en werkgele genheid. De resultaten over vorig jaar zijn veelbelovend, er wordt weer meer over zee aangevoerd. Als we ons richten op de havens van Vlissingen en Terneuzen, dan hebben we het over een oppervlak van circa 4400 hectare. In die havens zijn onge veer tweehonderd bedrijven gevestigd. In 2014 werd er ruim 35 miljoen ton aan goederen overgeslagen, een plus van 6,3 procent ten opzichte van een jaar eer der. In totaal zouden er zo'n 15.000 werknemers in de havens actief zijn. Het zijn indrukwekkende, hoopgeven de cijfers. Als je zelf niet in de havensec tor werkzaam bent, is het best moeilijk om je een beeld te vormen van de ha vens. Je kunt niet zomaar ergens een be drijfsterrein oprijden om eens rond te neuzen. Bovendien, zelfs als je dat zou doen, heb je nog geen overzicht. Dus is Izak van Maldegem als luchtfoto- graaf een ideale gids. Hij vliegt in zijn Cessna 172P op een hoogte van 500 tot 10.000 voet, 150 meter tot 3,3 kilometer, boven de havengebieden. In de meeste gevallen zorgt hij voor een aanvliegrou te vanuit het zuiden - met de zon mee. Door zijn lens krijgen we eindelijk het overzicht dat je met beide benen op de grond niet hebt. En zien we dat het be paald niet verrassend is dat Zeeland Seaports de derde zeehaven van Neder land is. Het beeld van de binnen- en buitenha vens van Vlissingen is zonder meer in drukwekkend. Zeker als op het moment dat Izak overvliegt het cruiseschip Prin- sendam voorzichtig naar de uitgang glijdt. In Vlissingen-Oost is de autoter- minal van Cobelfret een blikvanger. Net als de droogdokken van Scheldepoort, dat nu Damen Ship Repair heet. De luchtfoto's van de Zeeuwse havens zijn gebundeld in een prettig hanteer baar boek met harde kaften. Ben je een maal gewend aan de hoogte, dan zijn de beelden van de Quarleshaven, de Bijle- veldhaven, de Westhofhaven, de Scaldia- haven en de Kaloothaven al gauw niet meer verrassend. Je ziet tanks, grote loodsen, buikopslag, windmolens. Het beeld in Zeeuws-Vlaanderen is niet we zenlijk anders. De Mosselbanken, Ver- brugge Terminals, de Zevenaarhaven, de Autrichehaven en het Kanaaleiland. De begeleidende teksten zijn algemeen informatief, maar gaan zelden in op wat we specifiek op de foto zien. Zo wordt de Prinsendam niet genoemd. Mis schien dat in een volgende uitgave lucht- en landfoto's kunnen worden af gewisseld. Zodat we ook nog eens een mens zien. Dat is nu eens goed gezegd: 'Men reize waarheen men ook wil,/ den vers ten kaap voorbij,/ maar nimmer treft men zulk een land/ als Wal cheren in de Mei.' Het is gezegd door Jan Cam pert, nog bekend als va der van Remco Campert en door het verzetsge dicht 'Het lied der acht tien dooden'. En in onze contreien wellicht door 'Lof van Walcheren', het gedicht waaruit de geci teerde regels afkomstig zijn. De rest is navenant, de sentimentele strofen van iemand die geen af scheid wilde nemen maar wel moest. 'Een Zeeuwse jongen' heet het openingshoofd stuk in de biografie Wie weet slaag ik in de dood die Hans Renders aan de auteur wijdde. Jan Cam pert woonde vanaf 1905, hij was nog geen drie jaar oud, in Westkapelle, omdat zijn vader er huisarts werd. Hij heeft er zijn straatnaam, maar indertijd waren sommige dorpelingen niet blij met de roman Wier (1935), in een latere uitgave omgedoopt tot Ke rend tij. Er is meer Zeeuws werk van zijn hand, bijvoorbeeld de in 1928 en 1929 door hem in het weekblad Ons Zeeland gepubliceer de jeugdherinneringen. De bio graaf noemt verder nog een nooit gepubliceerde roman Alsem. Wier is een ontluisterend portret van een 'dorp achter de duinen'. Een herkenbaar portret kennelijk, daarom was men in Westkapelle boos. Ds. Reus sprak in het kader van 'zedelijke verbetering' over het boek op een bijeenkomst van de dijkwerkersvereniging en mop perde over 'de verhouding van de lichtwachtersvrouw en den dijk werker'. De strijd werd onder de noemer 'Om de eere der Westkap- pelaars' in de krant uitgevochten, de schrijver kwam zelf met het smoesje dat het verhaal 'in de om geving van Zoutelande' speelde. Er lopen een heleboel lieden in het boek rond, eerder types dan karakters. Zelfs een hoofdfiguur als Tanne Ingelse, de omstreden lichtwachtersvrouw, wordt niet erg pregnant getekend. Het dorp zelf is nog het meest een persoon, het dorp van memorabele stor men en schipbreuken, van bijzon dere bruiloften en begrafenissen. Westkapelle wordt een wonder lijk werelddeel. De heimwee heeft Jan Campert voor andere ge legenheden bewaard, voor die poëtische smartlap vooral: 'Daar is geen als dit mijn land/ besloten tusschen zee en strand.' VRIJDAG 6 FEBRUARI 2015 Donderdag 26 februari vindt in de Kloveniersdoelen in Middelburg de landelijke presentatie plaats van Jan Vantoortelbooms derde roman De man die haast had. PZC-verslaggever Jan van Damme interviewt hem tij dens de bijeenkomst. Zangeres My- riam West en saxofonist Jasper van Damme omlijsten het geheel muzi kaal. Jan Vantoortelboom (1975) is af komstig uit het West-Vlaamse Elver- dinge. Nu woont en werkt hij in Zeeuws- Vlaanderen. Vorig jaar brak hij door met zijn roman Meester Mi- traillette. In 2011 won hij met zijn de buut De verzonken jongen de Bronzen Uil en de Prijs Letterkunde West- Vlaanderen. Meester Mitraillette werd een bestseller nadat het panel van het televisieprogramma De Wereld Draait Door de roman tot Boek van de Maand koos. Op www.pzcnl/zeelandgeboekt worden met ingang van vandaag fragmenten gepubliceerd uit De man die haast had: vandaag fragment 1 vrijdag 13 februari fragment 2, vrij dag 20 februari fragment 3. Presentatie roman De man die haast had van Jan Vantoortelboom: donder dag 26 februari, 20.00 uur, Klove niersdoelen Middelburg. Toegang gra tis; aanmelden verplicht: www.drukke- rijmiddelburg.nl/tickets.nl. Havens vanuit de lucht door Jan van Damme jon camper! Jan Campert (1902-1943) Wie weet slaag ik in de dood- biografie door Hans Renders Roman: Wier (1935), later omgedoopt in Kerend getij ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf ZEEUWSE ZEEHAVENS Cruiseschip Prinsendam verlaat de terminal in de buitenhaven van Vlissingen. Kleine foto links: Bedrijven terrein Axelsevlakte aan het kanaal van Gent naar Terneuzen met de bedrijven Mammoet, Outokumpu, Geerling, Den Doelder en Lagan cement. Kleine foto rechts: Bijleveldhaven met uitgang richting Noord zee en Westerschelde. foto's Izak van Maldegem Zeeuwse zeehavens vanuit de lucht Fotografie: Izak van Maldegem Tekst: Annemieke van Woercom Sky Pictures Fotografie Hardcover 128 pagina's 25,- euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17