Al 66 Niemand kan zeggen dat Duitsland en Frankrijk niet alles hebben gedaan om vrede te bereiken. Terwijl de strijd in Oost-Oekraïne escaleert, praten Duitsland, Frankrijk en Rusland vandaag over een nieuw vredesplan. 12 VERDIEPING STRIJD OOST-OEKRAÏNE In een ultieme poging om de oorlog in Oekraïne langs diplomatieke weg te beëindigen bezoeken de Duitse bondskanselier Merkel (CDU) en de Franse president Hol- lande vandaag president Poetin in Moskou. Gisteren begonnen de twee Europese leiders hun - tevoren niet aangekondigde - tweedaagse vredesmissie in Kiev. Kern van het omvangrijke Duits-Franse vredesplan is, volgens de Süddeutsche Zei- tung, een onmiddellijke wapenstilstand, vergaande autonomie voor de gebieden waar pro-Russische rebellen het voor het zeggen hebben, de terugtrekking van zwa re wapens en de uitwisseling van krijgsge vangenen. Hoewel, volgens Hollande, de 'territoriale integriteit van Oekraïne' verze kerd is, zeggen critici in Kiev dat het voor stel veel te omvangrijke concessies doet aan de opstandelingen. Volgens Francois Hollande is diplomatieke actie geboden omdat in Oekraïne een 'tota le oorlog' dreigt. De gewelddadigheden in Oost-Oekraïne zijn de afgelopen weken dramatisch geëscaleerd. Pro-Russische re bellen behaalden op het slagveld belangrij ke overwinningen. Zij richten zich nu op een strategisch doorgangsluik, Debaltseve, waar Oekraïense militairen omsingeld zijn. Hier dreigt een drama als vorig jaar zo mer, toen, bij de slag om Ilovaisk, Kiev-ge- trouwe troepen in de val werden gelokt en tientallen van hen werden afgeslacht - on danks toezeggingen over een veilige af tocht. Nu Kiev de oorlog aan het verliezen is, zijn er weinig opties meer over om aan de door Moskou gesteunde rebellen weerstand te bieden. In Washington wordt gespecu leerd over de levering van 'defensief wa pentuig aan de Oekraïners. Angela Merkel, die maandag met president Obama bespre kingen voert, vindt dit een slecht idee. Van af het begin van de crisis zetten de Duit sers en de Fransen in op een diplomatieke oplossing. Maar telkens als een akkoord in zicht leek, zoals het protocol van Minsk in september vorig jaar - waar het nieuwe vredesplan zich grotendeels op baseert - hield het staakt-het-vuren geen stand. Het komt nu aan op concessies door de strijdende partijen. Francois Hollande veeg de gisteren alvast de wens van Kiev van ta fel om op den duur lid te worden van de NAVO. Voor Moskou is een eventueel NA- VO-lidmaatschap van Oekraïne onaccepta bel. Poetin zei gisteren dat hij ervan uit gaat dat Russische voorstellen in een vre desplan worden verwerkt. Hoeveel er op het spel staat blijkt uit het feit dat vorige maand nog een top in Asta- na - met Duitsland, Frankrijk, Rusland en Oekraïne - niet doorging omdat Merkel en Hollande de kans van slagen nihil achtten. Dat de twee leiders nu toch hun politieke gewicht in de schaal leggen - met een gere de kans op mislukking - deed Hollande verzuchten: 'Niemand zal straks kunnen zeggen dat Duitsland en Frankrijk er niet alles aan hebben gedaan om vrede te berei ken.' Ook de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Kerry, was gisteren in Kiev. Hij waarschuwde Vladimir Poetin dat de Verenigde Staten 'de ogen niet kun nen sluiten voor de Russische agressie'. Het Kremlin dreigde terug: Rusland zal Amerikaanse wapenleveranties aan Kiev opvatten als een bedreiging voor zijn eigen veiligheid, heette het. Aan Merkel en Hol lande de taak om die dreiging van een openlijke oorlog tussen Oekraïne en Rus land de kop in te drukken. Het is mogelijk een laatste kans op vrede. RUSLAND John Kerry OEKRAÏNE RUSLAND OEKRAÏNE door onze correspondent Wierd Duk Francois Hollande Ultieme poging tot vrede De Javelin antitankraket, een defensief wapen dat Amerika aan Kiev wil leveren. Angela Merkel BS Frangois Hollande Vladimir Poetin 0 Loehansk Debaltseve Donetsk infographic DPd bron Nationale Veiligheids- en Defensieraad van Oekraïne 2 feb, Debaltseve Zware gevechten bij spoorwegknooppunt halverwege snelweg tussen de belangrijkste rebellensteden Donetsk en Loehansk. Stad bijna volledig omsingeld door rebellen, honderden inwoners geëvacueerd 50 km Marioepol Gebied in handen pro-Russische rebellen op 1 januari 201 5 Veroverd door pro-Russische rebellen sinds begin januari 30 jan, Voehlehirsk Rebellen veroveren dorp en bedreigen enige aanvoerroute naar Debaltseve Slavjansk Kramatorsk Een gewonde Oekraïense militair wordt het ziekenhuis van Artjomovsk ingedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12