'Iedere Buutreedner heeft een andere stijl' 30 ZEEUWS-VLAANDEREN PALINGROOKSTER Termont bijna beste burgemeester Overlast dubieuze Engelssprekende klusjesmannen in Zeeland neemt toe. De politie roept op tot voorzichtigheid. MIDDELBURG - De politie waar schuwt voor Ierse zogenaamde klusjesmannen in Zeeland. Bewo ners uit diverse delen van de pro vincie hebben bij de politie ge klaagd. Zij moesten grote bedra gen betalen voor klussen en wa ren ontevreden over de uitvoe ring van de afgesproken werk zaamheden of er werd plots een hoger bedrag gerekend. Vorige week zorgden zulke klus jesmannen al voor wildwest-tafe relen, toen een inwoner van Wis- senkerke het niet vertrouwde en de achtervolging op de mannen inzette. Ze boden aan het erf van zijn boerderij te asfalteren. De po litie kon een van de twee auto's van de Engelssprekende mannen aanhouden. Toen ging het ver moedelijk om Engelsen. Volgens een woordvoerster van de politie hebben de meeste mel dingen betrekking op Ieren, te zien aan de autonummerborden. Ze rijden vooral in bestelbusjes en komen aan de deur om dien sten aan te bieden zoals het schoonmaken of renoveren van de gevel of dak, ophogen van de oprit of tuinwerkzaamheden. Be woners wordt verteld dat bijvoor beeld hun dak onderhoud nodig heeft. Daarna krijgen ze hoge reke ningen gepresenteerd die contant betaald moeten worden. Veel be woners betalen vooraf veel geld, hebben geen kwitantie en weten niet met wie zij in zee gaan. Het werk wordt vaak niet afgemaakt. De politie adviseert om niet in zee te gaan met deze klussers. Volgens de politie leverden de klusjesmannen niet de afgespro ken prestatie en kwaliteit. Ook ontstaan er achteraf discussies over een te hoge rekening. Er is echter alleen sprake van een straf baar feit wanneer daadwerkelijk aangetoond kan worden dat spra ke is van oplichting. In de overige gevallen gaat het om een civiel ge schil. De politie raadt geïnteres seerden aan vooraf een gespecifi ceerde offerte te vragen en de identiteit van de mannen vast te stellen zodat een weloverwogen besluit kan worden genomen over opdrachten. GENT - Burgemeester Daniël Ter mont van Gent is de op één na beste burgemeester ter wereld. Dat heeft de Londense City Mayor Foundation bekend ge maakt. Die stelt om de twee jaar een lijst samen van burgemeester die hun stad 'open en eerlijk be sturen en de stad ook nationaal en internationaal op de kaart zet ten'. Termont wordt omschreven als een toegankelijk iemand, die altijd zichzelf blijft en intensief contact onderhoudt met de bevol king. Als eerste eindigde burge meester Naheed Nenshi van Cal- cary (Canada). Tri Rismaharini van Surabaya eindigde derde. De 64-jarige Clingenaar is de laat ste weken alleen maar bezig met de Buut, waarbij (lokale) thema's op ludieke wijze op de hak wor den genomen. „Ik ga er mee naar bed en sta er mee op", bekent hij. Niet dat Ronnie er anders nooit aan denkt. Uit alles wat hij ziet, kan hij inspiratie halen. „Ik was op zakenreis in China, zag er een typisch Chinees, zijden tenue han gen. Ik kocht het voor mijn sketch in 2013." Want niet alleen de tekst moet raak zijn; ook de muziek en aankleding zijn belangrijk. Ron nie is vooral een verteller. „Dat had ik al op school. Moesten we een opstel schrijven en dachten veel klasgenoten: 'hoe krijg ik an derhalf A4'tje vol?'. Bij mij was het andersom..." Zijn verhalen zorgden er later voor dat hij mocht optreden op de Bonte Avond in Clinge. „Rudy Buysrogge kwam eens kijken en vroeg of ik een keer op de Buut wilde staan. Vroeger ging ik altijd met vrienden naar de Buut. De mensen die daar optraden, zoals Jopie en Reggie Buysrogge, zagen wij als professionals. Dan was de Bonte Avond voor amateurs ha- ha." Morgenavond stapt hij voor de zesde keer in zijn ton. Voor een publiek dat kritisch kan zijn. Ronnie: „De zaal heeft voorkeu ren, maar ook vooroordelen. Ty pisch Hulst! Het publiek vindt persoon A leuk, persoon B niet. Nog voordat diegene heeft opge treden! Dat gaat te ver. Geef ieder een een kans! Iedereen heeft een andere stijl. Ik let veel op mijn in tonatie, Rudy Buysrogge is juist een spraakwaterval." Kritisch of niet, het publiek stroomt altijd in grote getale toe. Alle tickets voor vrijdag- en zater dagavond en zondagmiddag wa ren in vijf minuten de deur uit. Wat is dat toch? Ronnie: „Er wordt altijd over gesproken, op kantoor bijvoorbeeld. Iedereen wil over de Buut meepraten, dus wil iedereen een kaartje. En er staan mensen uit de buurt, niet uit Heerenveen. Dat trekt ook aan." De aantrekkingskracht op nieuwe tonpraters is minder. „Er moet nieuw bloed komen. Anders is het over vijftien jaar afgelopen..." Beunhazen op rooftocht door René Schrier Eline, palingmeisje Ronnie van Goethem in zijn outfit van 2013. „Buut is iets anders dan carna val. Ik ga met carnaval naar de FA Cup in Londen." foto Ronald den Dekker door Bob Maes CLINGE - Hij gaat niets over zijn grappen vertellen. „Ik doe wel eens iets politieks, maar ga geen debat ten luisteren. Jean-Paul Hageman zal vast aan de beurt komen, hij is de nieuwe wethouder", zegt Ron nie van Goethem. Hij staat morgen voor de zesde keer in een ton tij dens het 32ste Hulster Buutreed- ners Festival.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 75