Ondernemers bezorgd over busdienstregeling CS: Broedgebied Oostbevelandpolder Thoien geeft werken niet met overheidsgeld opgehoogd terug aan kunstenaar Speels kennis maken met piano 28 BEVELANDEN en THOLEN ZAADVEREDELINGSBEDRIJF Het is nu opeens onzeker of de inwoners van Oudelande worden verlost van kassencomplex. OUDELANDE - Het leek allemaal in kannen en kruiken. De verloeder de kassen aan de Hellenburgstraat in Oudelande zouden eindelijk worden gesloopt om plaats te ma ken voor een woning. Eigenaar Agri Beheer zou een een nieuw zaadveredelingsbedrij f bouwen aan de Zeedijk in Borssele. Er ligt zelfs een getekende exploi tatieovereenkomst. Nu lijkt ech ter alles op losse schroeven te staan. Jack Burgers van Agri Be heer ging ervan uit dat hij de vol ledige glastuinbouwbestemming mocht meenemen van de Hellen burgstraat naar de Zeedijk in Bors sele. Een volledige glastuinbouw bestemming is essentieel om de toekomst van het bedrijf te waar borgen, zegt Burgers. Het dagelijks gemeentebestuur van Borsele ziet echter niets in zo'n volledige glastuinbouwbe stemming. Het college vreest dat bij Borssele dan een omvangrijk kassencomplex ontstaat met bij voorbeeld tomaten- en paprika teelt, wanneer Agri Beheer zou be sluiten de boel te verkopen. Zo'n grote concentratie van glas tuinbouw aan de Zeedijk in Bors sele is sowieso al in strijd met pro vinciaal beleid. Door de provincie is een aantal gebieden aangewe zen voor glastuinbouw. De Bors- selse Zeedijk zit daar niet bij. Vanwege die kink in de kabel vroeg Agri Beheer alsnog vergun ning voor de bouw van een nieuw kassencomplex op de plek van het huidige bij Oudelande. Het bedrijf kreeg die vergunning inmiddels van de gemeente. De kassen aan de rand van Oudelan de worden bijna acht meter hoog. De gemeente kon deze vergun ning niet weigeren omdat op het perceel al een glastuinbouwbe stemming ligt. Burgers verzekert dat hij deze ver gunning niet als drukmiddel ge bruikt om de gemeenteraad te be wegen vanavond tegen het colle gevoorstel te stemmen om op de plek bij Borssele geen glastuin- bestemming te leggen. Schaart de raad zich achter het college, dan schakelt Burgers een media tor of desnoods de rechtbank in om partijen te dwingen zich aan de exploitatieovereenkomst te houden. Wethouder Ad Schenk benadrukt dat de gemeente er alles aan heeft gedaan om Agri Beheer bij Borsse le tegemoet te komen. „Conform het provinciaal beleid zou dit zaadveredelingsbedrijf daar hele maal geen kassen mogen bouwen. Wij hebben alle zeilen bijgezet dat toch mogelijk te maken. Daar naast krijgt het bedrijf bij Borsse le de optie nog eens met achtdui zend vierkante meter uit te brei den. In Oudelande houdt het op met 5200 vierkante meter." „Als overkoepelende belangenver eniging zijn we gebaat bij een goed leefmilieu en leefbaarheid voor onze inwoners. Uiteraard hoort een goed openbaar vervoer daar ook bij. Dat is, na het winkel bestand, misschien wel het het be langrijkste onderdeel van leefbaar heid voor Noord-Beveland", schrijft voorzitter Hans van Mal- degem namens de GON aan gede puteerde George van Heukelom. „Vele scholieren zijn op het open baar vervoer aangewezen om on derwijs in met name Goes te vol gen. Met de nieuwe dienstrege ling is het voor velen bijna niet meer te doen om op tijd op school te komen of om op tijd een vervolgaansluiting te halen, tenzij ze zeer vroeg weggaan en lange wachttijden en dergelijke voor lief kunnen en willen ne men", constateert de GON. Hoewel de ondernemerskoepel beseft dat Noord-Beveland een dunbevolkt gebied is met wellicht onrendabele ritten, vraagt de GON 'met klem' om te bekijken of er mogelijkheden zijn voor aan passing. „Slecht openbaar vervoer kan mensen doen besluiten hier niet te komen wonen of te verhui zen. Dit kan niet de bedoeling van Connexxion zijn, maar baart ons als ondernemers wel grote zorgen." De GON is zeker niet de eerste partij die bij het dagelijks pro vinciebestuur aan de bel trekt om dat problemen worden voorzien op het moment dat de nieuwe dienstregeling ingaat. Ook de ge meente Goes vindt dat deze een te grote versobering betekent. Het college heeft de knelpunten giste ren aangekaart tijdens een be stuurlijk overleg met Van Heukel om. „Het was op zich een goed ge sprek", zegt wethouder Loes Meeuwisse. „Er is begrip voor de problemen, maar het is vooral een financiële kwestie. Het moet wor den besproken in het provinciebe stuur, we wachten het af." Dat blijkt uit antwoorden van Ge deputeerde Staten (GS) op vragen van de PvdA-Statenfractie. Die had het dagelijks provinciebe stuur om opheldering gevraagd naar aanleiding van de recente op hoging van het gebied, waarmee dat volgens de PvdA 'teloor is ge gaan'. Bij de partij stuitte dat op onbegrip, want alle inspanning was in de ogen van de Statenfrac tie juist gericht op instandhou ding en bescherming ervan. De vork blijkt toch iets anders in de steel te zitten. Volgens GS heeft waterschap Scheldestromen in 2012 conform de voorschriften in de vergunning voor de dijkver sterking een overeenkomst met de Koninklijke Maatschap Wilhel- minapolder (KMWP) gesloten om het - agrarisch - perceel als tij delijk broedgebied in te richten als uitwijkmogelijkheid voor broedvogels. In 2013 heeft de KMWP in samenwerking met Stichting Het Zeeuwse Land schap het beheer van de oever strook van het agrarisch perceel voortgezet. Vorig jaar is de oever strook als agrarisch beheergebied bij wijze van proef opgenomen in de provinciale subsidieregeling na tuur- en landschapsbeheer (SNL). De overeenkomst is echter door de KMWP opgezegd. De maat schap heeft volgens GS geen ver goeding ontvangen. Het ging ove rigens niet om een beschermd perceel. Wel zijn Gedeputeerde Staten het met de PvdA eens dat behoud- en herstelopgaven voor Natura 2000-soorten en -gebie den continuïteit behoeven, maar dat er een goede basis moet zijn voor afdwingbaarheid. De onderhavige regeling - die be stond van 1956 tot 1987 - was be doeld om kunstenaars van een in komen te voorzien. Die kregen een uitkering in ruil voor het leve ren van kunstwerken aan overhe den. Witte deed dat voor de ge meente Thoien. Hij maakte in die periode zo'n honderd kunstwer ken, waaronder schilderijen en re liëfwerken. Die sierden de wan den van het gemeentehuis en en kele dorpshuizen. Maar de laatste jaren werden de werken als geda teerd beschouwd en verdwenen ze in het depot van de gemeente. Witte vroeg of hij ze terug mocht hebben om ze weer te kunnen verkopen. De gemeente stemt daarin toe, op voorwaarde dat de helft van de op brengst terugvloeit in de gemeen tekas. Hoeveel kunstwerken van Witte nog in het depot staan, is niet dui delijk. Dat wordt de komende tijd uitgezocht. 'Zeedijk bij Borssele beste plek voor glas' door Frank van Cooten Plan voor het zaadveredelingsbedrijf bij Borssele. foto Agri Beheer door Luc Oggel wissenkerke - De Gezamenlijke Ondernemers Noord-Beveland (GON) zijn ongerust over de nieu we dienstregeling van vervoerder Connexxion die per 1 maart ingaat. HANSWEERT - Op een speelse manier kennismaken met de piano. Dat is het doel van Traveling Piano' van kinderopvangorganisatie Kibeo en het Zierikzee- se bedrijf pianohuurkoop.nl. De piano was vorig jaar in Goes, Wemeldinge en Goeree-Overflakkee te vinden. Nu staat hij bij Kibeo Eendracht in Hansweert. Deze maand reist hij door naar Kruiningen en Rilland, foto Mechteld Jansen door Luc Oggel WILHELMINADORP - Een broedge bied voor kustvogels in de Oostbe velandpolder bij Wilhelminadorp is niet met overheidsgeld als zodanig ongeschikt gemaakt. door Rob Paardekam THOLEN - Kunstenaar Frank Witte uit het Brabantse Ulicoten krijgt een aantal kunstwerken die hij maakte in het kader van de zogehe ten BKR-regeling terug van de ge meente Thoien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69