Coaches als de nieuwe zendelingen Van Goethem laat zich zien in eerste wedstrijd 38 SPORT STAANTRIBUNE De Nederlandse voetbalromantici juichen de komst van het cultblad Staantribune uitermate toe. Oulida kent de hoofdstad, spreekt de taal en herkent het tempera ment van de jonge spelers, veelal afkomstig uit kansarme wijken. „Mooi om te hieraan mee te wer ken", stelt hij. „Geloof en cultuur spelen hier niet. Dat is in Neder land wel anders." Oulida is samen met Winter en Pierre van Hooijdonk in de Marok kaanse hoofdstad. Zij zijn allen ambassadeur van het opleidings programma. Ook oud-internatio nals als Frank de Boer, Ruud Gul- lit en Frank Rijkaard zijn verbon den aan het project, dat sinds 2009 loopt. In zes jaar tijd zijn inmiddels 7600 coaches opgeleid, vertelt Jo- han van Geijn, KNVB-coördina- tor. Dat gebeurt door Nederland se coaches; de oud-spelers zijn vooral uithangbord. Tijdens de op leiding maken coaches en spelers kennis met de vermaarde Neder landse voetbalschool. „Zo is het begonnen", zegt Van Geijn. „Maar tegelijkertijd streven we sociale doelen na: gezondheid, schoon water, de positie van meis jes. Soms zijn velden in deze lan den zo smerig dat we voor we be ginnen samen de boel even oprui men." Jaarlijks steekt de bond 'drie tot vijf ton' in de World Coaches. Tij dens het afgelopen WK in Brazi lië was er een project in de fave- la's. Pierre van Hooijdonk was er toen ook bij. „Het is eervol werk. Je komt op plaatsen die je als voet baller nooit zag. Toen ging je van hotel naar stadion en weer terug. Nu ben ik in favela's geweest en in de townships in Zuid-Afrika." En ze zien de Nederlanders graag komen, merkt Van Hooijdonk. „De prestaties van Oranje op de laatste twee WK's dragen daar na tuurlijk aan bij. We staan er over de hele wereld goed op." De KNVB is een van de weinige nationale voetbalbonden die op deze manier 'iets terug willen doen' in minder welvarende voet ballanden. De Nederlandse rege ring loopt weg met het project. De laatste jaren is voetbaldiploma- tie niet meer weg te denken tij dens handelsmissies. Ook nu komt minister Lilianne Ploumen (Buitenlandse Handel en Ontwik kelingssamenwerking) een kijkje nemen. Ze trapt zelfs nog even een balletje voor de camera's. Van Geijn verheugt zich over die warme belangstelling. Hij heeft ook nog wel een suggestie voor Michael van Praag, kandi daat-voorzitter van de Fifa. Die zou best kunnen voorstellen het World Coaches project naar een hoger plan te tillen. Lachend: „Dat zou het imago van de Fifa goed doen." EINDHOVEN - Voetbal is meer dan negentig minuten op het veld. Dat is de slogan van voetbalcult- magazine Staantribune, dat kort voor het verstrijken van het vori ge jaar het levenslicht zag. Geen wedstrijdverslagen of transferge ruchten, maar authentieke voet balverhalen en reportages waar de cultuur vanaf spat. Na een veel belovende start is het tijd voor de volgende stap. Nog voor de zomer ligt de fysieke opvolger van het eerste online nummer in de schappen. Met het voetbalblad Johan ging een kleine tien jaar geleden een van de laatste voetbalcultmagazi- nes ter ziele. Een koude douche voor de vele voetbalromantici die ons land rijk is. Tot dat gezel schap behoort ook Hein Meurs (64). Samen met onder anderen zijn zoon runt hij het eigenzin nige voetbalweblog Voetblah. En, zo geeft de Eindhovenaar tus sen neus en lippen door toe, hij kon in zijn jongere jaren zelf ook wel een aardig balletje trappen. De negende sterfdag van Johan zette Meurs aan om op Twitter Het gratis nummer had 25.000 lezers; de website is meer dan 150.000 keer bekeken Van Goethem was in de etappe over 154 kilometer van Bellegarde naar Beaucaire steeds in de aan val. De renner van het gloednieu we Team Roompot maakte deel uit van de kopgroep van 28 ren ners die er al snel na de start van door ging en zich niet meer liet zijn hang naar een dergelijk blad te uiten. Dat het toch wel mooi zou zijn als er een soortgelijke ti tel zou komen, al is het maar digi taal. Tot zijn grote verbazing volg de de ene na de andere reactie. Het is in een rokerig café in Utrecht, geëxploiteerd door voor malig DOS Utrecht en Velox-spits Joop van Maurik, waar een hand vol voetbalfanaten elkaar vervol gens voor het eerst de hand schudt. De een is journalist, de ander is fo tograaf, weer een ander is vormge ver. Ze komen uit alle windstre ken, vrijwel niemand kent elkaar. Enkel en alleen hun onvoorwaar delijke liefde voor het voetbal ver enigt het stel. Dat zorgt meteen voor een klik. Maar waar te beginnen? De initia tiefnemers spreken af dat ieder zijn eigen netwerk aanboort, op zoek naar aantrekkelijke verhalen voor het nieuw op te zetten digi taal voetbalcultmagazine. „Het be gon als een gimmick, maar bin nen de kortste keren werd het heel serieus", herinnert Meurs zich. „In eerste instantie richtten we ons op een nulnummer. Slaat het wel aan? Is er een markt voor? Al snel prikten we een datum voor een digitale uitgave. Bewust eerst online en gratis, om reacties uit te lokken en de belangstelling te inventariseren." Daarmee werd op 4 december van het vorige jaar voetbalcultma gazine Staantribune geboren. Mo gelijk gemaakt door een stel gedre ven en professionele liefhebbers. De online proefdruk werd met groot enthousiasme ontvangen. Gerenommeerde journalisten en experts als Sjoerd Mossou (AD) en 'bladendokter' Rob van Vuure (Volkskrant) toonden zich lyrisch over het project. Het nulnummer bevat bijzondere verhalen over de eerdergenoemde Utrechtse cultheld Van Maurik en 'voetbalzanger' John de Bever, maar ook reportages over de uit eenlopende prijzen bij de Neder landse betaald voetbalclubs en de beladen Italiaanse derby tussen Palermo en Catania. Fraaie illus traties geven het blad nog meer flair. Meurs: „Dat gratis nummer heeft 25.000 lezers opgeleverd. Onder tussen is de website al meer dan achterhalen. Van Goethem: „Er stond de hele dag veel wind en het ging dus al snel op de kant. Met een beetje geluk kon ik bij de eerste groep aansluiten." Halver wege sloot nog een flinke groep aan. In de finale reed Van Goethem met twaalf andere renners weg uit die groep. Lotto-renner Pim Ligthart, zondag winnaar van de GP La Marseillaise, probeerde nog weg te komen maar werd vlak voor de finish achterhaald. Van Goethem demarreerde even eer der ook, maar werd snel terugge pakt. „Er zaten te veel renners van Lotto mee. Die lieten niemand gaan", verklaarde hij later. De Zeeuws-Vlaming kwam in de eindsprint tekort en kwam als 150.000 keer bekeken en groeit het aantal volgers op de sociale media gestaag. Daaruit blijkt dat er een enorme beweging is die verlangt naar het ouderwetse voetbalgebeuren. Alle signalen duiden er op dat er een markt is voor dit blad." Op de meest recente vergadering, die iedere twee maanden geheel naar traditie wordt gehouden in het bruine café van Joop van Mau rik, toonden de makers zich tij dens de evaluatie eensgezind. Te vredenheid alom, want de kick-off leidde tot groot enthou- tiende - en eerste Nederlander - over de meet. „Het beste was er wel vanaf', aldus Van Goethem. „Het was de hele dag koers, het peloton zat steeds op één a twee minuten. En ik was de enige Roompot-renner. Het was een zware dag. Ik moet nu goed her stellen en kijken hoe het morgen gaat." De Ster van Bessèges is voor Van Goethem en diens ploeggenoot Jo hnny HoogerJand de start van het wielerseizoen. De Franse ritten koers duurt tot en met zondag. De eerste etappe werd gewonnen door de Belg Kris Boeckmans (Lot to); Edward Theuns (Topsport Vlaanderen) werd tweede, Marco Coledan (Trek) derde. In de eerste etappe werden al veel siasme. „Iedereen vond de tijd rijp voor een fysiek exemplaar, ook al zijn er voldoende verbeter- punten. Daar werken we nu kei hard aan. Het eerste nummer ver schijnt in het eerste halfjaar van 2015." Natuurlijk tracht Staantribune de oorspronkelijke voetbalcultuur te bewaken, maar Meurs haast zich te benadrukken dat ook het he dendaagse voetbal ruimschoots aan bod komt. „Wij willen niet in een hokje worden geplaatst", spreekt hij namens de makers van het blad. renners kansloos voor een goede positie in het eindklassement. Van Goethem is een van de vijftig renners die klassementsleider Boeckmans wel goed in het vizier heeft. Hij staat op slechts tien se conden van de Belg. De laatste etappe is een tijdrit, die tijdrijder Van Goethem misschien wel moet liggen. Veel illusies maakt de Zeeuws-Vlaming zich echter nog niet. „Eerst de komende da gen maar eens zonder tijdverlies proberen door te komen", deelt hij zijn eerste doel. Johnny Hoogerland had naar ei gen zeggen goede benen, maar miste de aansluiting met de derde groep. Hij kwam als 116e, bijna acht minuten na de winnaar, over de streep. 'We zij n niet Against door Laurens Kok RABAT - Hij heeft nog de opleiding tot voetbalmakelaar gevolgd. „Maar dat bleek niks voor mij", zegt Tarik Oulida aan de rand van een kunstgrasveld midden in de Marokkaanse hoofdstad Rabat. Zijn voetbalcarrière heeft de voormalig middenvelder van Ajax, na omzwer vingen door Europa en Japan, al weer een tijdje beëindigd. Het was Aron Winter die hem uiteindelijk vroeg mee te komen naar een KN VB World Coaches-project in Casa blanca. Dat was 1,5 jaar geleden, nu is hij opnieuw in Marokko. door Rob Aarts Mede-oprichter Hein Meurs door Koen de Vries VLISSINGEN - Brian van Goethem heeft zich laten zien bij zijn aller eerste wedstrijd als wielerprof. De 23-jarige inwoner van Sluiskil ein digde gisteren als tiende in de eer ste etappe van de Ster van Bessè- ges. „De tiende plaats was het maximaal haalbare", keek Van Goethem terug op zijn debuutwed strijd. „Ik ben er tevreden mee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60